O Deli Gibi Sevdiğinizi Düşündüğünüz Sevgilinizin Aslında Sizi Bir Kukla Gibi Kontrol Ettiğinin Belirtileri

2PAYLAŞIM

Sevdiği için iyiliğini istemekle kontrol etmek arasında ince bir çizgi vardır ve bazen birini diğerinden ayırt etmek  oldukça zor olabilir. Ancak eşinizin şefkatli davranışı sizi suçlu, korkmuş veya aşağılık hissettirdiğinde, bunu sizin üzerinizde kontrol sahibi olabileceklerinin bir işareti olarak almalısınız.

1. Beraber yaptığınız anlaşmalar tek taraflı fedakarlıklar haline gelir.

Uzlaşmak veya anlaşmak partnerinizin veya sizin isteklerinizi, arzularınızı yerine getirirken herhangi birinizin ihtiyaçlarınızı ve duygularınızı ihmal etmemek için yarı yolda buluşmak demektir. Sevecen bir partner, sizinle ortak bir dil bulmaya çalışmak için her zaman elinden gelenin en iyisini yapacaktır, ancak kontrolcü bir partner, duygularınızı hesaba katmadan katı tehditler ve kurallar koyacaktır.

2. İşleri adil ve düzenli kılmak için belirlediğiniz standartlar ve kurallar adaletsiz hale gelir.

Her ilişkide iki tarafında uyduğu ve izlediği standartlar ve kurallar vardır. Bununla birlikte, bir taraf bu standartları ve kuralları göz ardı etmeye başladığında yine de sizden o kurallara saygı göstermenizi bekliyorsa, bu karşı tarafın kontrolcü olmaya başladığı anlamına gelir.

3. Sevgilinizin etrafında aşırı gergin olmaya başlarsınız.

Sevecen bir partnerle birlikte olmak, onunla ihtiyaçlarınız ve duygularınız hakkında açıkça konuşmak kendinizi rahat hissettirir. Ancak, sizinle uyumlu ve anlayışla olmak yerine sizi yargılayabilecekleri için kendi adınıza konuşmaktan korkuyorsanız bu durum, ilişkide karşı tarafın kontrol sahibi olmak istediği anlamına gelir. Kontrol manyağı bir partner kendine göre her zaman haklıdır ve yaptıkları için asla özür dilemez veya sorumluluk almaz.

4. Sevmediğiniz ve yapmak istemediğiniz şeyleri "iyiliğin için" diyerek size zorla yaptırırlar.

Örneğin, eşiniz duruşunuzu iyileştirmek ve sırt ağrınızı hafifletmek için daha fazla sebze yemenizi istiyor veya sizi egzersiz yapmaya motive ediyorsa, eşiniz sizin iyiliğinizi önemsiyordur. Ancak, görünüşünüzü iyileştirmek istemeseniz bile, zorla sağlıklı yiyecekler yemenizi ve egzersiz yapmanızı sağlarsa, kendi ihtiyaç ve arzularını karşılamak için sizinkileri ihmal etmeye başlar.

5. Beraber paylaştığınız şeyler kişisel sınırlarınızı ihlal etmeye başlar.

Partnerinizin kendinizle ilgili bazı şeyleri onlarla paylaşmanızı istemesi gayet doğaldır. Bununla birlikte, partneriniz size paylaşmaktan çekindiğiniz bir şeyi söylemeniz için baskı yapıyorsa, bu, nasıl hissettiğinizi umursamıyor demektir. Bunun yerine, sizin üzerinizde kontrol sahibi olabilmeleri ve bir gün zayıf yönlerinizi size karşı kullanabilmeleri için siz ve zayıf noktalarınız hakkında bilgi topluyorlardır.

6. Onurunuzun kırılmamasını veya duygularınız incinmesini istemediklerini söyleyerek sizin mesleki veya eğitim alanındaki hedeflerinizi engellerler.

Profesyonel iş alanında veya eğitim amaçlı büyük hedefleriniz varsa, onları ulaşmaya hazır olmadığınızı düşünen düşünceli bir sevgili, hedeflerinize ulaşmak için becerilerinizi geliştirmenizi isteyecek ve sizi motive edecektir. Öte yandan, kontrolcü sevgili ise size ihtiyacınız olan desteği vermeyecektir. Denemenizden korktuklarını ve başaramazsanız hayal kırıklığına uğrayacağınızı söyleyerek sizi kendinizden şüphe ettireceklerdir.

7. Arkadaşlarınız ve ailenizle olan ilişkilerinize müdahale etmeye başlarlar.

Sırf kontrolü eline almak için 'sevgiliniz' sizi ailenizden ve arkadaşlarınızdan soyutlamaya çalışacaktır. Bu şekilde, bir gün onlardan ayrılmak isteyebileceğiniz durumunda daha az tehdit altında hissedeceklerdir. Ancak sevecen ve düşünceli bir eş, sizi sadece sizin için iyi olmadığını düşündüğü insanlardan korumaya çalışır, ancak onlarla konuşmanızı asla yasaklamaz.

8. Kendinizi kontrol ediliyormuş gibi hissedersiniz.

Hiçbir ilişki sizi küçük düşürülmüş, güvensiz veya mutsuz hissettirmemelidir. Sevgiliniz gerçekten sizi seviyorsa, onun yanında kabul görmüş, sevilmiş ve onaylanmış hissedersiniz. Ancak, yaptığınız şeyler yüzünden sizi terk etmeleri konusunda partnerinizden sürekli tehditler alıyorsanız, büyük olasılıkla kontrolcü biriyle toksik bir ilişki içindesinizdir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

12 Yıl Boyunca Evli Olduğunu Unutup Karısına Tekrar Evlilik Teklifi Eden Alzheimer Hastası Adam - onedio.com
12 Yıl Boyunca Evli Olduğunu Unutup Karısına Tekrar Evlilik Teklifi Eden Alzheimer Hastası Adam - onedio.com
Eski Sevgilinizle Tekrar Bir İlişkiye Başlamadan Önce Birbirinize Sormanız Gereken 13 Kritik Soru - onedio.com
Eski Sevgilinizle Tekrar Bir İlişkiye Başlamadan Önce Birbirinize Sormanız Gereken 13 Kritik Soru - onedio.com
Sevgililer Gününe Özel Test: Nasıl Bir Sevgili Olduğunu Söylüyoruz! - onedio.com
Sevgililer Gününe Özel Test: Nasıl Bir Sevgili Olduğunu Söylüyoruz! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir