Nokta Dergisi Yöneticilerine Tahliye

 > 
12PAYLAŞIM

"Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik" suçundan 20'şer yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Nokta Dergisi'nin tutuklu yöneticileri, Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan tahliye edildi.

Nokta dergisinin 2 Kasım'daki kapağında ve içeriğinde yer alan ifadeler nedeniyle haklarında dava açılan dergi yöneticisi Cevheri Güven ile sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan'ın ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etme'' suçundan yirmişer yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle yargılanmasına başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan ilk duruşmaya, tutuklu sanıklar Cevheri Güven ve Murat Çapan ile avukatları katıldı.

Duruşmada kimlik tespitinin ardından savunmalara geçildi. Sanık Güven, savunmasında, dergideki ifadelerin bir durum tespiti olduğunu, bu tespitin iddianamede yorumlanarak kendilerine karşı suçlamaya dönüştüğünü öne sürerek, tahliyesini talep etti. Sanık Çapan da savunmasını yaparak tahliyetalebinde bulundu.

Taleplere ilişkin görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, sanıkların tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Cevheri Güven ve Murat Çapan'ın üzerine atılı suç vasfının değişme ihtimali ve tutuklu kaldıkları süreyi dikkate alarak adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesine karar verdi.

Sanıklar hakkında adli kontrol hükümleri kapsamında yurt dışına çıkış yasağı ile haftada bir karakola giderek imza atmalarına karar veren heyet, dava dosyasının mütalaasını hazırlaması için cumhuriyet savcısına gönderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

Ne olmuştu?

Derginin 2-8 Kasım tarihli haftanın kapağında yer alan ifadeler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu resmen soruşturma başlattı.

Toplatılan '2 Kasım - Türkiye'nin İç Savaşı' başlıklı 24. sayının kapağı

"Suç işlemeye alenen tahrik"

Savcılık, dergi yöneticisi Cevheri Güven ile sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan'ın TCK'da 5 yıla kadar hapis cezası öngörülen ''suç işlemeye alenen tahrik'' suçuyla 24 yıla kadar hapis cezası öngörülen ''halkın bir kısmını, diğer bir kısmına karşı silahlandırarak birbirine öldürmeye tahrik'' suçlarından gözaltına alınmasına karar verdi.

Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven

Toplatma kararı

Savcılık, ayrıca derginin ilgili sayısının toplatılmasını talep etti.

Talebi değerlendiren nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği de, savcının talebini kabul ederek, söz konusu haberin basın ve yayın özgürlüğü ile habercilik kapsamı dışında, kışkırtıcı, eleştirinin ötesinde, suç işlemeye alenen tahrik ve isyana çağrı niteliğinde yazı-yorumlar içerdiği gerekçesiyle derginin ilgili sayısının toplatılmasına ve bunlara el konulmasına karar verdi.

Dergi, Eylül ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili hazırladığı selfie'li kapak nedeniyle polis baskını ve toplatılma kararıyla karşılaşmıştı.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir