Nihat Zeybekci Partisindeki Hoşgörü Alanını Vurguladı: "İzmirli 'Rakımıza Dokunma' Diyor, Eyvallah..."

 > -

AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye başkanı adayı eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir adaylığı hakkında bir röportaj verdi. Röportajında AKP'yi İzmirli yapmalıyız diyen Zeybekci, 'AKP'deki arkadaşlarımız bugün içkisini içebilen, namazını da kılabilen, günü geldiğinde orucunu tutabilen bir hoşgörü alanına sahiptir' dedi.

Hürriyet gazetesinden İpek Özbey'in sorularını yanıtlayan AKP İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Nihat Zeybekci, İzmir adaylığı hakkındaki soruları cevapladı. Gelen eleştirilere karşı "demek kendimizi anlatamadık" diyen Zeybekci, ideolojik duvarların ötesine geçilmesi gerektiğini aktardı.

Röportajın öne çıkan kısımları ise şöyle:

'Bizi İzmirli saymayanlar soyadımıza baksınlar'

Eleştirilerden başlayalım. İsminiz açıklandığında sizin için “İzmirli bile değil” dendi. Ne diyeceksiniz?

"Soyadımıza baksınlar. Pösteki sayar gibi saymak istemiyorum ama bununla ilgili tereddütü olanların tamamından fazla İzmirliyiz. Kimin İzmir’de dokuz ilçede işyeri var? Kimin İzmir’de bir şirketi var ki, 540 çalışanı var? Kim İzmir’de son yıllarda kurumlar vergisinde sahip olduğu şirketle ilk üçte, beşte yer alan bir performansa sahip? Bunları söylerken olmayanlara karşı bir kinayeli tutum içinde değilim, bizi İzmirli saymayanlar bilsin diye söylüyorum. İzmir, Anadolu’nun dünyaya açılan bir çıkış kapısı. İzmir Anadolu’nun da özeti zaten."

'Benim oradaki söylemime bir kadın-erkek ilişkisi bağlamında bakmak haksızlık'

“Mahallenin en güzel kızı, İzmir'i kim istemez” dediniz, cinsiyetçilikle eleştirildiniz.

"İzmir Anadolu’nun en güzel şehri. Bunun gereği yapıldığı ve Anadolu’nun zenginliklerini de üzerine süs olarak taktığınız zaman dünyanın en güzel şehirlerinden biri olma potansiyeline sahip. Kim istemez ki böyle bir şehre hizmetkâr olmak. Kim istemez ki bu şehrin kalbini çalmak? Benim oradaki söylemime bir kadın-erkek ilişkisi bağlamında bakmak bence büyük bir haksızlık, biraz da kısır bir bakış açısı olur. Söylemimiz gayet samimi, doğal. Bizim insanımızın ağzından çok kolaylıkla çıkabilecek bir söylem. Cinsiyetçi demek gerçekten haksızlık."

"İzmir eğer 'Endişe hissediyorum' diyorsa, bunu çok ciddiye almak lazım"

İzmirli’nin hayat tarzı endişesini anlıyor musunuz?

"Ben şuna inanırım. Çoğunluk yanlışla ittifak etmez. Dolayısıyla çoğunluk 'Ben böyle hissediyorum' diyorsa doğrudur. Orada olması gereken şey, samimi, açık, şeffaf, dobra olarak kendimizi anlatmak. İzmir eğer 'Endişe hissediyorum' diyorsa, bunu çok ciddiye almak lazım. Bugün 16 yıldan beri iktidar olan bir parti, nerede, hangi hayat tarzı ya da inançla, özgürlükle ilgili negatif bir yaklaşımı olmuştur, bunu çok iyi anlatmamız lazım. Türkiye’de devrimcilik, özgürlük, liberallik, hoşgörü anlamında yaklaşımlara bakacak olursak, gerçek sosyal demokrat, özgürlükçü parti olarak AKP’yi rakipsiz görüyorum. Vatandaşımızın 'Acaba' diye bir soru işareti varsa, bunu ciddiye almamız lazım, alacağız da."

'İnsanların özgürlükleriyle ilgili tereddüt oluşturacak bir şey görmüyorum'

Daha önce anlatmaya çalıştınız mı?

"Anlatma ihtiyacımız olduğunu sanmıyorum. İnsanların yeme-içme alışkanlıklarıyla, kılık-kıyafetleri, eğitim ve söylem, her türlü ibadet özgürlükleriyle ilgili tereddüt oluşturacak bir şey görmüyorum. Bugün İzmir ile ilgili şunları duymuyor değilim: 'Rakımıza dokunma'… Eyvallah. Bugün insanların özgürce içkilerini içebildiklerini ben biliyorum. AKP’deki arkadaşlarımız bugün içkisini içebilen, namazını da kılabilen, günü geldiğinde orucunu tutabilen bir hoşgörü alanına sahiptir. Türkiye’nin bir özeti gibidir AKP. Demek ki biz anlatamamışız. İzmir’de bir anlatamama sorunumuz var."

'AKP’yi İzmir’li yapmamız lazım'

Hizmet götürülmese sadece ideolojik nedenlerle üst üste seçim kazanmak mümkün müdür?

"Bu bizim de hatamız. Kalkıp da başkasına suç atmamıza gerek yok. Demek ki anlatamadık. Hatalarımızdan biri belki şu: Belki İzmir’i AKP'li yapmaya çalıştık. AKP’yi İzmir’li yapmamız lazım. Zaten İzmirli. Bunu anlatmamız lazım. İdeolojik bir duvar örülmeye çalışıldı. Bizim İzmir’de ideolojik duvarın öteki tarafına geçmemiz lazım. Göreceksiniz, bu dönemde bunu mutlaka aşacağız."

'İzmir’in gönlüne girmek var'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne dedi sizi arayıp, “Git ve İzmir’i al” mı dedi?

"Al yok. İzmir’in gönlüne girmek var. Aradığında telefonda 'İzmir adayı sen olacaksın' dedikten sonra cümlenin sonunda ne düşündüğümü sordu. 'Efendim, sorduğunuz sorunun bir önceki cümlesine göre başım üstüne derim. Ama olmayı düşünür müsünüz, ne deseydiniz, başka görüş beyan edebilirdim' dedim. Etmemeyi tercih ettim. İsmimi açıklamadan bir hafta önce yüz yüze görüştük. Siyasi terbiye gereği bildiğim anda açıklamadım."

Zeybekci'nin açıklamaları sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir