Nereden Arsa Almalı? Dört Büyük Şehir İçin Arsada Prim Yapacak 10 Yatırım Bölgesi

85PAYLAŞIM

Ülkemizde son yıllarda borsa, mevduat, tahvil gibi yatırım araçları çok güvenilir bir profil çizemediğinden, gayrimenkul halen güvenli bir liman ve yatırım yapmak için iyi bir alternatif. Peki bu süreçte hangi bölgelere yatırım yapılmalı? Nereler değerlenecek? Hangi bölgelerden arsa alınır?

Bu konuyu 3 başlık altında inceliyoruz:

  • Nereden Ev Almalı? 

  • Nereden Arsa Almalı?

  • Nereden Ofis Almalı?

Bu galeride arsa konusuna bakıyoruz. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa olmak üzere 4 büyük şehrin gelecekte en fazla değerlenme potansiyeli bulunan bölgelerini Ekonomist dergisinin geniş çaplı araştırmasından derleyerek özetledik.

1. Bursa / Nilüfer Görükle

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 200 - 300 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 650 - 700 TL

Organize ve küçük sanayinin kent içine sıkışması ve boş arsa stoğunun olmaması nedeniyle Kayapa ve Hasanağa sanayilerindeki arsaların m2 fiyatları iki katına kadar artmış. Buna ilave olarak, bu sanayi bölgeleri için gelecekte yoğunlaşması beklenen istihdama yönelik olarak da Görükle güneyindeki konut arsalarına talep artmış.

2. Bursa / Osmangazi Demirtaş

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 700 - 800 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 1.250 - 1.500 TL

Yalova Yolu üzerindeki tramvay çalışmasıyla bölgenin şehir merkezine olan bağlantısı güçlendi. İstanbul - İzmir otoban bağlantısına yakın konumu, ve bir de buraya çok fazla inşaat şirketinin yatırım yapması mevcuttaki arsaların cazibesini artırmış.

3. Ankara / Oran - İlkbahar

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 1.000 - 1.500 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 3.500 - 4.500 TL

Bölgede Sinpaş ve BŞB ortak çalışması sonucu kentsel dönüşüm projesi başlatıldı. Projeler büyük çaplı ve etap etap ilerlediğinden, önümüzdeki üç yıl içerisinde de daha çok talep görmesi bekleniyor.

4. Ankara / Çankaya - Mustafa Kemal Mahallesi

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 3.000 - 7.000 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 5.000 - 10.000 TL

Son zamanlarda karma projelerin bu bölgede yoğunlaşması ve zincir markaların bu bölgede yer alması ile en fazla ilgi gören bölge konumunda. Satılık arsa sayısının kısıtlı olması da rekabeti doğuruyor. Bölgeye değer katan etmenlerden biri de Kızılay - Çayyolu metro hattının yakınlığı.

5. İzmir / Bornova - Ankara Caddesi

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 2.250 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 3.000 - 3.500 TL

Ankara Caddesi'nin, Yeni Kent Merkezi'nin Konak ve Bayraklı kesimlerini birbirinden ayıran bir sınır özelliği bulunuyor. Yeni Kent Merkezi'nin gelişmesine paralel şekilde Ankara Caddesi üzerinde bulunan lokasyonlar da değerlenmiş.

6. İzmir / Bornova - Pınarbaşı

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 800 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 1.000 - 1.500 TL

Pınarbaşı bölgesi İzmir - İstanbul otoyolunu İzmir il merkezinde karşılayan ilk yerleşim olma özelliğinde. Kemalpaşa Caddesinden kuzey ve güney yönde otoyol projesinin tamamlanmasıyla birlikte bölgede bulunan arsa fiyatlarında artış beklenmekte.

7. İzmir / Bayraklı

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 3.500 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 6.000 - 7.000 TL

Yeterli sayıda arsa stoğu bulunan bölgede oluşacak olan nitelikli proje ihtiyacına göre, ilerleyen süreçte arsa stoğu aşağı yönde hareket edecek. Bu bölge planlı bir şekilde gelişiyor ve ilgi de artmaya devam edecek.

8. İstanbul / Çekmeköy

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 200 - 250 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 850 - 900 TL

Çekmeköy konut projelerinin yoğunlaştığı bölgeler arasında. bölgede Kuzey Marmara otoyolu bağlantı yolu da bulunuyor. Devam etmekte olan inşaatlar da bölgedeki hareketliliği artırıyor. Üçüncü hava limanı ile birlikte bölgeye talepte hayli artış olabilir.

9. İstanbul / Arnavutköy

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 350 - 450 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 750 - 2.200 TL

Arnavutköy ilçesi, Başakşehir'e yakın bölgelerin imar planlarında yapılan değişiklikle arsa birleştirmelerinde kazanılan emsal hakkı sayesinde toplu konut projeleri için ideal bir bölge haline geldi. Fiyat aralığının bu kadar geniş olma sebebi, arsa büyüklüğüne göre kademeli yapılaşma hakkı verilmesi.Yine Kuzey Marmara otoyolu bağlantı yolu ve üçüncü hava limanı da burada fiyatları artırmaya devam ediyor.

10. İstanbul / Kayaşehir

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 350 - 400 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 600 - 700 TL

Kayaşehir'in üçüncü köprü ve üçüncü havalimanı bağlantı yollarına yakınlığı en büyük avantajı. TOKİ tarafından gerçekleştirilen 65 bin konutluk Uydukent projesi de, Türkiye'nin en iyi planlanmış uydu kenti olarak lanse ediliyor. Bu da bölgenin değerini güzelce katlamış; kuşkusuz katlamaya da devam edecek.

Bonus

Nereden Ev Almalı? Dört Büyük Şehir İçin Konutta Prim Yapacak 10 Yatırım Bölgesi - onedio.com
Nereden Ev Almalı? Dört Büyük Şehir İçin Konutta Prim Yapacak 10 Yatırım Bölgesi - onedio.com

Araştırma ile ilgili daha detaylı bilgileri Ekonomist dergisinin 2016/44 sayısından inceleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
samet-ust

çanakkale-balıkesir-kocaeli-yalova buralardan alınan toprak yatırımı kazandıracaktır yardım destek için mail atınız sametust@tgi.istanbul

tc-sahin-tosuner

diğer şehirleri bilmem de izmir baştan aşağı saçmalık dolu, mesela ankara caddesinin o bölümünde gökdelen inşaatları var ki oranın bornovaya doğru olan kısmı da dolu, he bu listeyi müteahhitlere yaptılarsa sıkıntı yok :D

m.

Selamun aleyküm. Memleketimiz pis. Yerde çok çöp var. Temiz olursa daha fazla turist gelir ve zengin oluruz. Etrafı temiz tutalım.

didididid

But first:PARA

erlik

Editör net söylüyorum "kalk bir git" Oran diyor Mustafa Kemal falan diyor. Desen ki bana git Susuzdan al pirim yapacak tamam da. Ankara'nın artık merkezi noktasından bahsedip pirim yapacak demek çakallık olmuyor mu ?

Görüş Bildir