Nereden Ev Almalı? Dört Büyük Şehir İçin Konutta Prim Yapacak 10 Yatırım Bölgesi

-
Abone ol

Kuşkusuz herkes, birikimlerini en doğru şekilde değerlendirebilmek ister. Ülkemizde son yıllarda borsa, mevduat, tahvil gibi yatırım araçları çok güvenilir bir profil çizemediğinden, gayrimenkul halen güvenli bir liman ve iyi bir alternatif. Peki bu süreçte hangi bölgelere yatırım yapılmalı? Nereler değerlenecek? Hangi semtlerden ev alınır?

Bu konuyu 3 başlık altında inceleyeceğiz:

  • Nereden Ev Almalı? 

  • Nereden Ofis Almalı?

  • Nereden Arsa Almalı?

Öncelikle ev konusuna bakıyoruz. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa olmak üzere 4 büyük şehrin gelecekte en fazla değerlenme potansiyeli bulunan bölgelerini Ekonomist dergisinin geniş çaplı araştırmasından derleyerek özetledik.

1. Bursa / Altınşehir

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 1.000 - 1.500 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 2.500 - 3.000 TL

Metro hattından sonra kuzey yöndeki yol çalışmasıyla Mudanya yolu ve sanayi bölgesine ulaşımın iyileştirildiği Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı üzerindeki sosyal alanların her geçen gün artması, yapımı devam eden iş merkezi ve AVM projeleriyle bölgenin tüm ihtiyaçlarını kendi içinde çözen bir merkez haline gelmesi, tercih edilirliğini artırıyor.

2. Bursa / Balat

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 2.000 - 2.500 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 3.500 - 4.250 TL

Balat Caddesi üzerindeki ticari birimlerin marka firmalar tarafından tercih edilmeye başlanmasıyla birlikte, konsept konut projelerinin yanı sıra yaratılan sosyal alanlar ile de cazibesini artırmış.

3. Ankara / İncek

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 1.650 - 2.500 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 2.500 - 8.500 TL

Son dönemde Ankara'nın en gözde konut yatırım bölgesi haline gelen İncek'te yeni eğilimlere göre rezidans tarzı yapılaşmalar ve büyük ölçekli konut projeleri inşa edilmeye başlandı. Gölbaşı'nda yer alan Mogan Gölü ve İncek Bulvarının merkeze yakınlığı, park sorununun olmaması ve Hacettepe ile ODTÜ ormanları manzarasına sahip olması bölgeye ciddi avantajlar katıyor.

4. Ankara / Eskişehir Yolu - Ümitköy - Çayyolu - Bağlıca

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 1.500 - 3.000 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 3.000 - 10.000 TL

Ankara halkının site yaşamı ve yeşil alan arayışıyla şehir dışına göç etmeye başlamasıyla birlikte bu semtlere ve mahallelere olan ilgi de artış gösterdi. Ayrıca son zamanlarda yeni hastanelerin, üniversitelerin, eğlence alanlarının ve AVM'lerin batıya kayması da bu bölgeye değer kazandırmış. Yakın zamanda faaliyete geçen metro hattı ile minibüs-dolmuş seferlerinin artması da bir diğer sebep.

5. İzmir / Bornova

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 2.500 - 3.500 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 4.000 - 5.000 TL

Ege Üniversitesi - Evka 3 metro hattının 1 km derin tünelle Bornova merkeze bağlanacak olması, Bornova merkez - Bayraklı Adliye arasında tramvay yapılacak olması, Homeros Bulvarını otogar çevre yoluna bağlayacak olup Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesini Altınyol ve Manisa yoluna bağlayacak olmasıyla ulaşım bağlantıları çok artacağından bölge değerlenmiş.

6. İzmir / Bayraklı

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 6.000 - 8.000 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 9.000 - 10.000 TL

Yapılması planlanan ve inşaat aşamasında olan projelerin tamamlanması, bu fiyatların iyice yükselmesine neden olacak.

7. İzmir / Mavişehir

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 2.900 - 3.500 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 5.000 - 5.500 TL

Kıyı kullanımına yönelik projelerin tamamlanmasıyla birlikte, Üçkuyular'dan Mavişehir'e uzanan 40 km'lik sahil gezinti yolu, bisiklet yolu, kafeler, servis birimleri, çocuk oyun alanları, spor alanları ve peyzaj düzenleme projeleri hayata geçmiş olacak; ki 2019'a kadar tamamlanması planlanıyor. Yeni vapur iskeleleri, semt marinaları, Alaybey - Mavişehir arasında tramvay gibi planlar da bölgenin sosyo-ekonomik seviyesini yükseltmiş görünüyor.

8. İstanbul / Maltepe - Kurtköy

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 2.500 - 3.000 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 4.500 - 5.500 TL

Maltepe - Kurtköy hattı, Anadolu yakasında son birkaç yıldır yatırımların hızlandığı, proje çeşitliliğinin arttığı bir bölge. Konutların satış fiyatları da iki kata yakın artış göstermiş. Kadıköy - Kartal raylı sistemi, Avrupa yakasında boş arsa stoğunun yetersizliği, kentsel dönüşüm gibi sebeplerle yerleşim bu civara kayıyor gibi gözükmekte.

9. İstanbul / Kayaşehir

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 1.700 - 2.200 TL

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 2.500 - 3.300 TL

Kayaşehir'in üçüncü köprü ve üçüncü havalimanı bağlantı yollarına yakınlığı en büyük avantajı. TOKİ tarafından gerçekleştirilen 65 bin konutluk Uydukent projesi de, Türkiye'nin en iyi planlanmış uydu kenti olarak lanse ediliyor. Bu da bölgenin değerini güzelce katlamış; kuşkusuz katlamaya da devam edecek.

10. İstanbul / Zekeriyaköy

2013 ortalama metrekare satış fiyatı: 2.000 - 2.750 USD

2016 ortalama metrekare satış fiyatı: 2.200 - 3.000 USD

Amerikan doları evet. Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul'un en önemli iş merkezlerinin yer aldığı Maslak bölgesine olan yakınlığı ile inanılmaz avantajlı bir konumu var. Ayrıca İstanbul gibi bir şehirde, içinde bulundurduğu orman ve yeşil alanlar, sosyal donatı alanları ve şehre en yakın konumda sunduğu temiz ve sakin hayatla, önümüzdeki yıllarda daha da prim yapması beklenmekte. Dolar bazındaki kısıtlı değişim ise kurdaki dalgalanmadan.

Araştırma ile ilgili daha detaylı bilgileri Ekonomist dergisinin 2016/44 sayısından inceleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tulin-s.

Zeki bey İdeal Yaşam Evleri hakkında biliginiz var mı? yatırım amaçlı almak istiyorum Türksal İnşattan başka önereceğiniz inşaat firması var mıdır?

zeki-ala

Bornova mı? Daha neler... Çiğli'yi yazmamışsınız, şaşırdım. Gelişen ve büyüyen bir bölge, üstelik fiyatlar da yüksek değil. İdeal Yaşam Evleri, Stüdyo 35 gibi güzel projeler de var.

ali-gencer

İzmir Bayraklıda yaşıyorum diyicek 2 çift lafım var 1 Merkezde yaşıyorsanız Bornova denilen bölge size manisadan daha uzaktır ebesinin nikahındadır kısacası. Mavişehir zenginler yurdurur pelinsuistandır tüm otobüsler çiğli aktarmaya gider bundan dolayı ulaşmak için ya izbanı yada bir kaç otobüsü kullanmak zorundasınız arkası çingene mahhalesidir Bayraklı ise izmirin en belalı yeridir kısacası istanbulun bağcıları Kısacası İzmire yerleşmeyin iyiyiz böyle biz yaramaz size :D

tinki-minki

izmir mavi sehirdeki luks evlere gelen leş koku sivrisinek sorunu varken orada oturmak iğrenç bence

Gizli Kullanıcı

Bursa Altınşehir'in altı bataklık. Evlerin hepsi burjuvalara ait villalar. Alt katlarını sürekli su basıyor. Ne yatırı mı? Ne araştırması? Hangi para? Rant uğruna yapılmış saçma sapan bir ton bok bunlar. Balat'a gelince, yine sevgili burjuvalarımız kaçmaya yetiştiremiyor. Neden? Çünkü şehir çöplüğünün çok yakınlarında olan evlerinin kokusuna o nazik burunları dayanamıyor. He beter olsunlar o ayrı.

Görüş Bildir