Nefret ve Kötülük Değil, Dayanışma ve Sevgi Kazandı: Küçük Youtuber Gülnur Geri Döndü

-

İnternet artık yaş, sınıf farkı gözetmeksizin herkes tarafından benimsendi. Dolayısıyla, artık herhangi bir sosyal ortamdan; okuldan, ofisten, sokaktan neredeyse farkı yok! İnsanların gözlerinin içine bakarak söyleyemeyeceğimiz şeyleri kolayca, acımasızca yazabilmemizi de internet sağlıyor; belki cesaret, belki de empati yoksunluğu yaratıyor...

İnternet üzerinden zorbalığın, dışlanmanın ve hırpalanmanın son kurbanı Gülnur Karakuzu isminde küçük bir kız olmuştu. Fakat bu utanç verici zorbalık hikayesi iyi insanlar tarafından öyle bir dönüş yaşadı ki; daha iyi bir geleceğe olan umutlarımızı tazeledi!

Gülnur 11 yaşında bir ilkokul öğrencisi; neşeli, mutlu ve yaratıcı bir çocuk.

Pek çok yaşıtı gibi çekingen, kaba ve ilgisiz değil; aksine kendini öne çıkarmaktan korkmayan, ışıl ışıl bir çocuk. Gözlerinin içi parlıyor.

Aynı zamanda da gerçek bir bilim aşığı!

11 yaşında olmasına rağmen en sevdiği futbolcudan ya da şarkıcıdan daha çok önemsediği şeyler var. O gerçek bir meraklı!

Bilim seven bir çocuk olarak, elinden geldiğince yaptığı deneyleri videoya çekiyor ve Youtube hesabından paylaşıyordu.

Tam ihtiyacımız olan genç modeli işte... Meraklı, cesur, özgüvenli!

Fakat tahmin edebileceğiniz gibi; toplum kendini cesurca öne çıkaran ve farklı olabilen insanları pek sevmez!

Söz konusu kendini ortaya koymaktan çekinmeyen bir kadın olunca, yaşına başına bakmaz güzellik standartı dayatır... Gülnur'un başına gelen de bu oldu. "Bıyıkları" ve "kilosu" üzerinden küçük kıza ağza alınmayacak, yüz kızartıcı hakaretler etmeye başladılar.

Bu hakaretler dinmek bilmedi, kısa sürede videolarının altı küçük kıza nefret saçanlarla dolmuştu.

Zira toplum "kendi gibi" olmayanı da sevmez. Bilim gibi konulara ilgi duyanlara "inek", kitap okuyanlara ise "oku oku alim mi olacaksın?" denir.

Dolayısıyla bu küçük kız, hem yaptığı işle, hem cesaretiyle, neşesiyle, bir takım insanları rahatsız etti ki hakaretler yağdı!

Bir Twitter kullanıcısı ise durumu fark edince derhal sosyal medya alemini göreve çağırdı! Küçük Gülnur'a dünyanın nefret dolu insanlardan oluşmadığını göstermeliydik.

Onedio IQ ekibi olarak da derhal destek çağrısı yaptık. Fakat Gülnur hakaretlere ve zorbalığa dayanamayarak Youtube hesabını kapatmıştı.

Takipçilerimizden de bir sürü destek mesajı yağdı!

Herkes toplum baskısıyla ve zorbalıkla hayatının bir yerinde mutlaka karşılaşmıştı; Gülnur'a güçlü olması yönünde destek verdiler.

Yaptığı işin, verdiği emeğin ne kadar kıymetli olduğunu da hatırlatarak, Gülnur'a "geri dön" çağrısında bulundular.

Biz de Gülnur'a ulaşabilmek ve ona ne kadar desteklendiğini söylemek için çabaladık! Ulaştık da!

Biz de Gülnur'a ulaşabilmek ve ona ne kadar desteklendiğini söylemek için çabaladık! Ulaştık da!
Biz de Gülnur'a ulaşabilmek ve ona ne kadar desteklendiğini söylemek için çabaladık! Ulaştık da!

Pek çok İnternet fenomeni, doktor ve psikologlar da Gülnur'a ulaşmışlardı. Küçük kız mutluluktan havalara uçuyordu!

Ve Gülnur geri döndü! Dönüş haberini Instagram hesabından paylaştı. Kendisine destek veren herkese de çok teşekkür etti. Asıl biz teşekkür ederiz, Gülnur!

Instagram fotoğraflarının altında destek mesajları dolu! Ne harika bir görüntü!

Biz de dönüşünü gururla ilan ettik!

Bilim sayfalarından, kişisel hesaplara kadar herkes Gülnur'un dönüşüne sevinçlerini dile getirdi.

Feminist ablaları da görüntüsü sebebiyle incitilen Gülnur'u desteksiz bırakmadılar!

Ve işte görmek istediğimiz video: Gülnur ışıltılı gözleri ve kocaman gülümsemesiyle teşekkür ediyor, geri döndüğünü açıklıyor!

Zarif çocuk, kendisine destek veren herkese isim vererek teker teker teşekkür etmeyi, çok fazla gelen mesajlara cevap yazamadığı için özür dilemeyi ve bu kadar ilgi karşısında duyduğu heyecanı da gizlemeden göstermeyi unutmadı!

Gülnur'un video sayfasının abone sayısı şimdiden 55.000 civarına yaklaştı!

Gülnur'un video kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

İnsanlığa olan inancımızı tazelediğin için teşekkür ederiz, Gülnur!

Gülümsemen hiç eksilmesin! ❤

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
duru-deniz-gul

kendi eksiklerini kapatmak için başka insanların eksiklikleriyle kendilerini avutan aciz insanlar. ayrıca küçük kızın kilosuyla yada her hangi bir fiziksel özelliğiyle dalga geçen insanlar. acaba sizin sonsuz güzellik garantiniz var mı. nereden biliyorsunuz felç kalmayacağınızı vb. bir şey olmayacağını. sizin daha nefesinizi alabileceğinizin ya da verebileceğinizin garantisi yokken bir insanla nasıl bu kadar kolay dalga geçebiliyorsunuz.

nilay-inan1

o yaşta kanal açması bence başlı başlına bir hata .biliyorum öyle bir sürü çocuk var öyle ama tebrik ediyorum bir yandan. tamam bende ergenim ama onun gibi değilim bayramda bile insan içine çıkmak istemem neyse...ve adaletsizlik de var ortada... bence enes batur gayet iyi videolar çekiyor( biraz fazla küfür ediyor ama bence videoları gayet kaliteli) ve abone sayısını fazlasıyla hakediyor ama bu kızın videolarına baktım ve baya eksikleri var ve belkide abonelerinin yarısı bu olaydan sonra abone olmuştur...

nehir-patatesogullari

Adaletsizlik sizi mutlu mu ediyor? Bi düşünün sadece 3 videoyla 100.000 abone kazandı ve bi de diğerlerine bakın kaç yıldır uğraşıp o seviyeye yeni gelenlere bakın belki daha o seviyeye bile gelemedi bi de onları düşünün onlar da kötü yorum geldiği zaman kapatabilirlerdi ama onlar dayandılar mücadele ettiler hala başarmaya çalışıyorlar ve ben Gülnur'un hassas bir kız olduğunu düşünüyorum, Youtube'un Gülnur'a göre olmadığını düşünüyorum. Siz sanıyor musunuz ki Gülnur'a bundan sonra hiç kötü yorum gelmeyecek? Tabii ki de gelecek ama Gülnur dayanabilecek mi bilemiyorum. Dediğim gibi adaletsizlik var bence. Ha bi de Gülnur'cuğum Youtube'da yorumları kapatma özelliği var böyle hemen kanalını kapatmanı ben (şahsen) prim olarak değerlendiriyorum. Senin de üzüldüğün için kapattığını biliyorum ama yorumları kapatmak varken kanalını kapatıyosan bence Youtube'da bilmediğin şeyler var. Ayrıca arkadaki fon müziği hem alakasız hem de çok fazla sesi var, düzeltmen lazım.

itsgoddes

Ciddi misin sen? Tatlım, kaç yaşındasın?

jesus-quintana

İphonedo kanalı 7 yıldır emek verdi kaliteli videolar çekti ve sadece 157.000 abonesi oldu sırf bu kızla dalga geçildi diye 3 günde 100.000 abonesi oldu size soruyorum bumu adalet ? eğer kötü yorumlardan rahatsız oluyorsa 1-küfürlü yorum yapanı kanalından engeller 2-yorumları kapatır bu kadar basit

elif-izgoren

Destek çıkın lütfen

Görüş Bildir