Neçirvan Barzani Bugün İstanbul'da

-

IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin ardından bu kez IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani Türkiye'ye geliyor. Barzani, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşecek.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, saatr 12:00'de İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda Başbakan Ahmet Davutoğlu ile, saat 14:00'te ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Neçirvan Barzani'nin ziyareti, Aralık ayı içinde Irak'tan Türkiye'ye ikinci önemli ziyaret. İki hafta önce de IKBY Başkanı Mesut Barzani Türkiye'ye gelmişti.

Bu döneme Irak'taki Bağdat hükümeti ile Ankara arasında Başika krizi patlak verdi. Türkiye'nin Başika'daki peşmerge ve Iraklı güçlere eğitim veren danışmanları korumak için bölgeye asker göndermesinin ardından Bağdat ile ipler gerildi. Irak Başbakanı Haydar İbadi, Türkiye'den askerlerini çekmesini isterken, Bağdat'la kriz patlak verdikten sonra 9 Aralık'ta Mesut Barzani geldi, ilk ziyaretini MİT'e yaptı. Görüşmelerin ardından Davutoğlu, Barzani'nin tartışmalı bir dönemde yaptığı ziyaretin 'mesaj' niteliğinde olduğunu söylemişti. MİT ve Dışişleri müsteşarlarının Bağdat'a gideceğini açıklamıştı. Ertesi gün Sinirlioğlu ve Fidan Bağdat'a gitti.

Bu ziyaretin ardından Ankara 'yeniden tanzim için Irak'ın kaygıları dikkate alınacak' dedi. Bağdat çekilme istedi. Birkaç gün içinde Türk askeri Başika'dan IKBY topraklarına çekilmeye başladı.

Ancak Bağdat'ın tepkisi sürüyor, Perşembe günü Arap Birliği'nin Türkiye'yi kınadığı toplantıda Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi "Askerler Irak içinde bir bölgeden başka bir bölgeye kaydırıldı, tamamen çekilmelerini istiyoruz" dedi, egemenlik vurgusu yaptı.

Kaynak: Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir