National Geographic’in Seçtiği Ölmeden Önce Mutlaka Görülmesi Gereken Türkiye’deki 6 Muhteşem Yer

614PAYLAŞIM

Dünyaca ünlü belgesel kanalı National Geographic "Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler" adlı kitabında Türkiye'den 6 kültür ve doğa mirası alanına yer verdi. İşte sizin de en az bir kere mutlaka görmeniz gereken o yerler...

1. Ayasofya: Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’a yaptığı en büyük kilise. Benzersiz bir mimarisi olan Ayasofya'dan kitapta şöyle bahsediliyor: "Belki de inşa edilmiş en mükemmel bina"...

Ayasofya adındaki "aya" sözcüğü "kutsal, azize", “sofya” sözcüğü ise  Eski Yunancada “bilgelik” anlamındaki sophos sözcüğünden geliyor.

1453’te kilise camiye dönüştürüldükten sonra Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmet’in gösterdiği hoşgörüyle mozaiklerinden insan figürleri içerenler tahrip edilmemiş. Mihraplar, vaaz kürsüsü ve maksureler sonradan eklenmiştir.

Aynı yerde tam üç kez inşa edilmiş olan tasarım harikasının bugünkü hali ise İmparator Justinianos (527 – 565) tarafından Miletos’lu (Milet) İsidoros ile Tralles’li (Aydın) Anthemios’a yaptırılmış.

Günümüzde görülen Ayasofya binası, aslında aynı yere üçüncü kez inşa edilen kilise olduğundan Üçüncü Ayasofya olarak da bilinir. İlk iki kilise isyanlar sırasında yıkılmıştır. Döneminin en geniş kubbesi olan Ayasofya’nın merkezî kubbesi, Bizans döneminde birçok kez çökmüş. Mimar Sinan’ın binaya istinat duvarlarını eklemesinden itibaren hiç çökmemiştir.

Bugün bir müze olan Ayasofya tüm detayları ile büyüleyici bir yer. Buradaki tüm sütun ve mermerler Aspendos, Ephesus gibi Anadolu ve Suriye’de yer alan en önemli antik kentlerden toplanmış.

Beyaz mermerler için Marmara Adası, pembe mermerler için Afyon, sarı mermerler için ise Kuzey Afrika kapılarına gidilmiş. Ayasofya'nın ayırt edici özellikleri şöyledir:

  • Dünyanın en eski katedralidir.

  • Dünyanın en hızlı (5 yılda) inşa edilmiş katedralidir.

  • Dünyanın en uzun süreyle (15 yüzyıl) ibadet yeri olmuş yapılarından biridir.

2. Mardin: “Baş döndürücü Mardin, Suriye çölüne yukarıdan bakan parlak taç gibi bir tepede yer alır” diye geçiyor kitapta. Fırat ve Dicle nehirlerinden beslenen şehir tam bir medeniyetler beşiği.

O kadar çok medeniyet yaşamış ki bu şehirde içerisinde kiliseler, camiler, kaleler, manastırlar, türbeler ve pek çok dini eser bulunuyor. Zamanında İpek Yolu üzerinde olduğu için Mardin'de 5 han ve 1 kervansaray var.

Mardin'e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlere buradan bakabilirsiniz...

Mezopotamya'nın Masal Diyarı: Mardin - onedio.com
Mezopotamya'nın Masal Diyarı: Mardin - onedio.com

3. Göbeklitepe: Dünyanın en eski yerleşim yeri hatta tapınağı olarak biliniyor. Yaklaşık 12 bin yıl öncesine ışık tutuyor.

National Geographic'in hazırladığı kitapta Göbeklitepe şöyle anlatılıyor:  "İnşası milattan önce 10 bin yılına uzanan Göbeklitepe'nin egzotik bitki ve hayvan resimlerini oyulduğu dikili taşlarla en eski tapınak olduğu düşünülmektedir. Çevrede antik insan figürleri bulunmuştur".

Şanlı Urfa'da bulunan yerleşim yeri ilk kez 1963 yılında keşfedildi ve önemi 1994 yılında anlaşıldı. Kazılar sonucunda pek çok bilgiye ulaşılsa da birçok detay gizemini koruyor.

Atiye dizisi ile birlikte bir anda tüm dikkatleri üzerine çeken dünyanın en eski tapınağına tüm detaylarıyla bakalım.

Dünyanın İlk Tapınağı Göbeklitepe Hakkında Bilmemiz Gereken 14 Şey - onedio.com
Dünyanın İlk Tapınağı Göbeklitepe Hakkında Bilmemiz Gereken 14 Şey - onedio.com

4. Sümela Manastırı: İnsanoğlunun akıl almaz yeteneğini ve hayal gücünü birleştiren eşsiz bir yer. Deniz seviyesinden tam 1150 metre yüksekliğe sahip olan ve 2 rahip tarafından inşa edilen yapı Trabzon şehrinde yer alıyor.

Kitabın tanıtımında, "Dağların zirvesinden büyüleyici güzellikteki adalara, yağmur ormanlarına ve antik anıtlara kadar National Geographic’in seyahat uzmanları ve ödüllü fotoğrafçıları sizi dünyanın en muhteşem yerlerine doğru uzun bir yolculuğa çıkarıyorlar" ifadelerine yer verildi.

Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi olan yer M.S. 365-395 yıllarında kurulmuş. Bir rivayete göre Atinalı iki rahip birbirlerinden habersiz rüyalarında Hz. İsa ve Hz. Meryem’i Mela Dağı’nda görürler.

Rüyalarının etkisinde kalan Barnabas ve Sophronios isimli bu iki rahip, Sümela Manastırı’nı inşa etmeye karar verir.

İçinde Hz. İsa'yı ve onun doğumunu anlatan benzersiz mozaikler var. Trabzon'un simgesi haline gelen manastır her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

5. Mısır Çarşısı: Hem Bizans hem de Osmanlı döneminde Doğu ile Batı'nın müthiş bir sentezi olan en hareketli ticaret merkezi olmuştu. O zamanlar pek çok ürün Mısır'dan geldiği için ismine Mısır Çarşısı denmiş.

Kitapta “Büyük Pazarlar” bölümünde yer alan çarşı, 1660 yılında Turhan Sultan tarafından yaptırtılmış. Aktarları ile meşhur olan çarşıda; baharat, çiçek tohumları, bitki kökleri, kuruyemiş, şekerleme ve şarküteri ürünleri gibi sayısız şey bulabilirsiniz.

6. Son olarak listede Kapadokya var! 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ volkanik hareketler sonucu çevreye lav ve küller püskürttü. Bunların oluşturduğu yumuşak tabakalar milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar etkisinde kaldı.

İşte "güzel atlar ülkesi" anlamına gelen büyüleyici Kapadokya, bu şekilde ortaya çıktı. Hititler'e ev sahipliği yaptıktan sonra Roma İmparatorluğu'nun baskısından kaçan Hristiyanlar için sığınak oldu.

Bugün en önemli turizm bölgelerinden biri olan Kapadokya'nın; Ürgüp, Avanos, Göreme, Uçhisar, Ihlara Vadisi gibi beldelerinde keşfedeceğiniz sayısız şey sizi bekliyor.

Balona binmeden asla dönmeyin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
basak-gulluoglu1

mersin aydıncık - aynalıgöl mağarası hepsine bedel yav

cannan

sadece sümela kalmış :)

yok-ebesinin-ami

2 sini görmüşüm yeter bana

snmbrls

sen o balon kac para bilion mu

viskoviskoo

Kaç para ya cidden bu sene gidicem bende hiç hevesli değilim ama belki binerim dedim baktım fiyat yazmıyor hiçbir yerde sadece 300$ kadar diye gördüm.

mstfagncc

kaçyüz kaç yüzzzz,dolar bi de

viskoviskoo

Valla öyle yazıyodu bende ondan doğru mu diye merak ettim.

alptosun

Evet doğru, TL geçmiyor . Turlarda kişi başı 130/150 Euro alıyorlar türk lirasi ile 850/900 TL'ye tekamül ediyor . Tabi buda sezona göre değişiyor bu fiyat Şubat ayı için geçerli, yazın gittiğinizde 250(1.600TL) Euroya ulaşıyor fiyat .

viskoviskoo

Dostum sağol, bu bilgiden sonra kendi ülkemde turist olmamam gerektiğini bi kez daha anladım.

irfan-gndzlr

O paraya kendi balonumu alır çıkarım :)

reynk

bir de bu taban fiyat:( yuksek sezonda karaborsaya dusuyor artik balonlar yogunluktan oturu. 250 euro bile hayal oluyor..

erlik

Yok kardeş en dandiği 25-30 bin $ oda 1-2 kişilik olanları. Merak edip incelemiştim bir ara. Birde alayı LPG'li çok yakıyor.

gzm-ynklr

Muhteşem görülmeli.

Görüş Bildir