Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'nın, Mars'ta Su Bulunduğunu Açıklamasından Hangi Sonuçları Çıkarmalıyız?

 > 
6.3bPAYLAŞIM

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bugün saat 18:30'da (TSİ), Mars'a ilişkin büyük bir bilimsel keşif duyuracaklarını açıklamıştı.

Birçoklarının aklına uzaydaki canlılıkla ilgili bir açıklama yapabilecekleri gelmiş; hatta son dönemlerde Mars ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde, Mars'ta kolonileşme üzerine bir keşfin olduğu düşünülmüştü.

Ve beklenen açıklama az önce geldi.

NASA, yeni geliştirilen tekniklerle birlikte, Mars'ta su akıntılarının oluşturduğu oyuklar ve desenler bulunduğunu açıkladı. Bu açıklama ile birlikte, sadece eskiden değil, halen Mars yüzeyinde sıvı halde ve akmayı sürdüren tuzlu su birikintileri bulunması oldukça muhtemel.

Daha önce Mars üzerinde Curiosity denilen keşif robotu ile yapılan çalışmalarda da suya dair bulgulara rastlanmış, fakat herhangi bir kanıt elde edilememişti.

Elde edilen yeni görüntülerle birlikte, Mars üzerinde eski dönemlerde ya da yakın zamana ait su akıntılarını gösteren bulgular elde edildi ve Mars'ta sıvı suyun bulunduğu kanıtlanmış oldu.

Elde edilen görüntülerde ortaya çıkan karanlık ve dar bir oyuk boyunca akan suların, Mars üzerinde mevsimsel olayların da olduğunu kanıtladığı düşünülüyor.

Tuz, suyun donma sıcaklığını düşürüyor ve bu sayede su, Mars ortamında bile sıvı olarak kalabiliyor. Bilim insanlarına göre bu durum, bu oyuklarda akan suların mevsimsel döngüsünü açıklıyor.

NASA'nın yaptığı açıklamada ilgi çeken bir başka ayrıntı ise Mars yüzeyinin bir dönem üçte ikisi boyutunu kaplayacak şekilde tuzlu sularla kaplı olduğunu açıklamasıydı.

NASA ayrıca, okyanus olarak da adlandırılabilecek bu büyük su kütlesinin, büyük bir iklimsel değişim sonucu kaybolduğunu ve Mars yüzeyinden alınan toprak örneklerinin ise bir miktar ıslak olduğunu açıkladı.

NASA daha önce yaptığı açıklamada, Mars üzerinde donmuş halde su birikintileri bulunduğu açıklanmıştı.

2015'in ilk aylarında NASA'nın Mars yüzeyindeki keşif aracı Curiosity, gezegenin yüzeyinde bir tür tuz molekülü olan kalsiyum perklorat bulmuştu. 

Ayrıca bugün yapılan açıklamada da topraktaki perkloratların, havadaki su buharını özümsediği açıklandı.

Böylece NASA'nın daha önce ortaya attığı iddialar da kanıtlanmış oldu.

Peki, bu bulgular neden önemli? Elde edilen veriler, Mars'ta canlılık olup olmadığını ya da ileride bu ihtimalin gerçekleşebileceğini açıklar mı?

Öncelikle su=yaşam demektir, suyun olmadığı bir yerde yaşamın başlangıcından bahsetmek de mümkün değildir.

Yani kısacası suyun, yaşamın başlangıcı için zaruri olduğunu düşünürsek, yapılan açıklamanın gerçekten büyük bir öneme sahip olduğu kesin. Fakat elde edilen bu bulguların gezegende olası yaşamı destekleyip desteklemeyeceğini şu anda söylemek çok zor.

Eğer bulunan su, çoğunlukla hidratlı tuzlardan oluşuyor ise canlılık, bu suyu kullanarak bildiğimiz anlamıyla başlayamaz ya da sürdürülemez.

Bilim insanları Mars'ta mikroskobik yaşam olup olmadığını tespit etmek için daha çok araştırma yapılması gerektiğini özellikle vurguluyor.

Elde edilen bulgular sonucu ortaya atılan bir de komplo teorisi (!) var.

Belki birçoklarımızın da kulaklarına defalarca çalınmış olan Mars gezegeninin eskiden, Dünya'da olduğu gibi canlılığa ev sahipliği yaptığı ve büyük bir yıkım sonucu bu hale geldiğidir. 

Bu iddiayı ortaya atanlara göre Dünya'nın sonu da belki milyonlarca yıl sonra tıpkı Mars gibi olacak ve Dünya üzerinde canlılık bir gün yok olacaktır.

İşte elde edilen bu bulgular sonucu da eskiden Mars'ta canlılığın olabilme ihtimali tekrarda ortaya atılacak ve tartışma konusu olacaktır.

Merakla bekliyoruz..

NASA'nın konu ile alakalı olarak resmi sitesinden yayımladığı video

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

aslında marsa gidip bir çay yapmak lazım lezzeti nasıl olur acaba

Gizli Kullanıcı

Nutella da var midir acaba?

Gizli Kullanıcı

hadi çay desen anlarım da nutella ne alaka yaa :DD

Gizli Kullanıcı

ben cay icmiyorum :)

seteveb

bunlar hep battlestar galactica

ufukdiyo

Mevsimsel döngüleri olan ve yazın 20 dereceyi bulan sıcaklıkta sıvı su bulunması beni çok da şaşırtmadı. 2012'de sıvı suya dair izlerin olduğu ancak kanıtların bulunması için çalışma yapılacağı açıklanmıştı. Bu arada suyun olmadığı yerde yaşamın bulunması mümkündür. Henüz tam anlamıyla ispatlanamasa da su kadar polar olan sıvıların kimyasal reaksiyonlara ortam olabilmesi mümkün. Bizim bildiğimiz yaşam formları su ile yaşamaktadır.

dedittiremez-miyim

Eğer Mars da şimdiye kadar hayat olmadıysa, bu durum; gezegenin oluşumunda bir şeylerin ters gittiğine işarettir. Bundan sonra da olmaz orada hayat. // Tamam insan gidebilir oraya, yaşayabilir de fakat, gelecek de dünyamızı yok edecek olan şey, Mars gezegenini de yok eder. Yani kaçarak kurtulamayacağımız ortada. Peki kaderimizi kabullenmek yerine, en son hayatta kalacak olan, son Ademoğlu'nu yaşatma çabası neden? // Allah'dan rol çalmaya çalışılacağına, boşa para, hayatlar ve zaman harcanacağına; savaşları engellemeye, dünyaya sahip çıkmaya, gelir dağılımını düzeltmeye, kirletmemek için katı kurallar koymaya çalışılsa dünya daha da yaşanabilir bir yer olurdu. // Bu gidişle aradığımız uzaylılara kendimiz benzeceğiz. Zaten uzayın bir yerinde kesinlikle başka canlı da var, yaşanır gezegen de var. Bulsan ne olacak ki onları? Başın göğe mi erecek? Diyelim ki göğe de erdi! Acından yine gebereceksin orada!

Görüş Bildir