Müzikal Kalitesi Aşmış ve Acilen Grammy Ödülü Alması Gereken 10 Türkçe Albüm

13PAYLAŞIM

Tüm Türkiye olarak ara ara gaza gelip içerlediğimiz birkaç ödül töreni var, bilirsiniz. Aslında en büyük derdimiz Eurovision'ın yanında çok sivrilmiyor bu törenler ama yine de bazen içerlediğimiz olmuyor değil. Bunlardan biri de Grammy Ödülleri. Bu yıla dek bırakın ödülü aday olan ne albümümüz, şarkımız ne sanatçımız, grubumuz olmuştu. Şeytanın bacağını 62. Grammy Ödüllerinde taptaze mis gibi Anadolu rock grubumuz Altın Gün kırmıştı. Hepimize bir nebze moral oldu, gururlandık, heveslendik. Sonra döndük dedik ki nerede o hakkı yenen albümlerimiz!

O halde birbirinden başarılı, aday olsa kesin Grammy alırdı dediğimiz 10 albümü derledik sizler için. Biraz zor oldu, oysa ne başarılı albümlerimiz varmış! 😍

1. Barış Manço & Kurtalan Ekspres - Yeni Bir Gün (1979)

Bu albüme sayfalarca yazabiliriz ama sizi çok da yormayalım. 70'lerin başında müzikteki yerini çoktan sağlamlaştırmış olan Barış Manço, takip eden yıl içerisinde Kurtalan Ekspres grubunu kurarak müzik yolculuğunu bambaşka bir evreye taşıdı. Birkaç albüm sonrası, 80 darbesinin sanatsal üretimi yok etmeden, bir on yıllık kısır bir döneme girmeden bir yıl önce 1979'da Türkiye'nin sadece rock müzik tarihine değil aynı zamanda tüm müzik tarihine adını yazdıran Yeni Bir Gün adlı bu albümünü yayınladı. Sadece teknik ve bol çeşitlilik sağlayan müzikal yolculuğu anlamında değil aynı zamanda özellikle Manço'nun satirik diliyle zenginleşen ve topluma dokunan şarkı sözleriyle de baştacı edilen bir albüm oldu Yeni Bir Gün. Yaz Grammy tahtaya, kimse göçmez bu dünyadan mal ile!

2. MFÖ - Ele Güne Karşı (1984)

Bugün yere göğe sığdıramadığımız MFÖ'nün çıkış albümü olan Ele Güne Karşı 1984'te yayınlanmıştı. 80 darbesinin ve sıkıyönetimin karanlığından ufak ufak çıkılmaya başlanan bir dönemde halkın yüreğine su serpmiş gibi çıkmıştı bu albüm. Çıktığı günden itibaren uzunca bir süre müzik listelerini sarsmış, döneme çığ gibi düşmüştü adeta. Sadece MFÖ'nün değil Türkiye'nin de en iyi albümü olan Ele Güne Karşı; günümüzde de Yalnızlık Ömür Boyu'ndan tutun da Güllerin İçinde şarkısına kadar hep bir ağızdan söyleyebildiğimiz şarkıları barındırıyor içinde. Mazhar Alanson, yıllar sonra verdiği bir röportajda bu albümün prodüktöre zorla kabul ettirilmiş bir albüm olduğunu söylemişti. O ana ilişkin anısını şöyle anlatmış: "Şarkıları hazırlayıp prodüktör Yeşil Giresunlu gittik. 'Bu satmaz' dedi. Bütün paramızı bu plağa yatırmışız, 'Satmaz' lafını duyunca nevrimiz döndü. Biz satarın-satmazın derdinde değildik. Şarkılarımızı insanlar duysun istiyorduk. O yüzden çok sinirlendik. Ben bizim çocuklara (Fuat Güner ve Özkan Uğur) 'Gidin, konuşun yoksa ben çıkacağım ortaya' dedim. Kabul ettirdiler." İyi ki de ettirmişler, sonrasını çok iyi biliyoruz zira!

3. Sezen Aksu - Gülümse (1991)

Türkçe pop müziğin esaslı albümlerinden biridir Gülümse. Aslında böyle bir listeye Sezen Aksu'nun sadece bir albümünü seçip koymak akıl kârı değil ama en azından bir türün miladı sayılan albümünü seçmek daha doğru oldu gibi. Yenilenen, kendini toparlamaya çalışan Türkiye'nin yenilen teknolojinin de etkisiyle taptaze bir türün çanlarını çaldıran albümlerden biri olan bu albüm, hem Sezen Aksu tarihinin hem de Türkiye'nin en unutulmazlarından oldu. Sezen Aksu'nun müzikteki yerini de kilit bir noktaya koyması açısından da içindeki birden çok hitlerle de bugün de adından söz ettiren zamansız bir albümden bahsediyoruz. Aysel Gürel, Onno Tunç, Arto Tunçboyacıyan, Ara Dinkjian gibi önemli müzisyenlerin de imzası olan bu albüm bir değil en az on tane Grammy'yi hak ediyor.

4. Levent Yüksel - Med Cezir (1993)

Med Cezir, Levent Yüksel'in 1993 yılında çıkan ilk albümü. Bu nasıl ilk albüm, nasıl güzel ve nasıl unutulmaz?! Levent Yüksel'in Sezen Aksu, Onno Tunç ve Uzay Heparı'yı arkasına alarak hazırladığı ve müthiş bir çıkış yakaladığı bu albümü hâlâ büyük keyifle dinleniyor, içindeki şarkılar defalarca coverlandı ve coverlanıyor. Bugün her bir şarkısı ayrı ayrı kült.

5. Sertab Erener - Lâ'l (1994)

Sertab Erener, kuşkusuz ülkemizin en güçlü seslerinden biri, aynı zamanda gerek çalışmalarıyla gerek Eurovision macerasıyla yurtdışında da ismini duyurmuş, önemli müzisyenlerle defalarca sahne almış biri. 1994'te yayınladığı albümü Lâ'l de Türkçe pop müziğin mihenk taşlarından biri olmuştu. Hem yayınlandığı dönemi kasıp kavuran hem hâlâ ilk günkü tadından farklı olmayan bu albüm, başta Sezen Aksu olmak üzere Uzay Heparı, Levent Yüksel, Mustafa Sandal gibi ünlü isimleri de bir araya getirmişti.

6. Şebnem Ferah - Kadın (1996)

Bugün Türk rock'ının kraliçesi olarak anılan Şebnem Ferah, Kadın adlı çıkış albümüyle, 90'ların pop müzik patlamasının arasından sıyrılıp büyük bir başarı elde etmişti. Hâlâ hem Şebnem Ferah diskografisinin hem de kendi türünün en iyi albümü olarak hafızalarda yer eden Kadın, bugün bile dilden dile dolanan şarkıların ev sahibi olma özelliği taşıyor. İskender Paydaş, Tarkan Gözübüyük, Demir Demirkan ve Sezen Aksu'nun dokunuşlarını da albümün en büyük güzelliklerinden. O dönem Şebnem de müziği de Türkiye'nin beklemediği türden bir şeydi. Buna rağmen kendine özgü tarzıyla, görkemli sesiyle, asi şarkılarıyla kısa sürede sevildi, dinlendi, şimdi ise şarkılarıyla birlikte yaşayan bir efsaneye dönüştü.

7. Kardeş Türküler - Doğu (1999)

Türkiye'nin başına gelmiş en iyi topluluklardan biri kuşkusuz Kardeş Türküler'dir. Sayısız müzikal başarısıyla seneleri deviren topluluğun 1999'da çıkardığı Doğu albümü, türkülerin yeniden dirildiği bir dönemde çağdaşları arasında sıyrılıp zamansız albümler arasında yerini almış, adını kült albümlere yazdırmıştı. İçinde yer alan birçok halk şarkısına çeşitli enstrümanların eşlik ettiği yeniden düzenlemelerle karşımıza çıkan Kardeş Türküler, özellikle Aşık Mahzuni'den Dargın Mahkum düzenlemesiyle eşsiz bir yoruma imza atmıştı.

8. Tarkan - Karma (2001)

2001'e kadar Türkçe pop'ta sağlam bir yer edinen, Aacayipsin ve özellikle Ölürüm Sana albümleriyle yeni bir çağ başlatan Tarkan, Amerika macerası sonrasında patlattığı Karma albümüyle hem kendisini hem de Türkçe pop müziği bambaşka bir seviyeye taşımıştı. Albümden önce efsane şarkısı Kuzu Kuzu'yu single olarak çıkararak başta bir ortalığı darmaduman edip dinleyicisini nasıl bir albümün beklediğinin sinyallerini vermişti. Sahiden de öyle olacaktı. İçindeki şarkıların her biri hit olmuş, satış rekorları kırmış, bugün de büyük keyifle dinlenen parçalara imza atmıştı. Tarkan'ın müzikal kariyerinin zirvesinde yer alan bu albüm, döneminden yükselen mucizevi bir albümdü. Aynı zamanda zamansız...

9. Mor ve Ötesi - Dünya Yalan Söylüyor (2004)

90'ların ikinci yarısında hayatımıza giren Mor ve Ötesi, yeni milenyumun ilk yıllarına damga vuran albümüyle çığır açmıştı. Prodüktörlüğünü Tarkan Gözübüyük'ün yaptığı Dünya Yalan Söylüyor, içinde Cambaz ve Bir Derdim Var başta olmak üzere bugün hep bir ağızdan söyleyebildiğimiz birden fazla efsane olmuş parçaya ev sahipliği yapıyor. Müzikal altyapı ve şarkı sözleriyle takındıkları tavır ile bu albüm, grubu hak ettikleri başarıya ulaştırarak günümüzdeki Mor ve Ötesi'nin de temellerini atmış oldu.

10. Birsen Tezer - Cihan (2009)

Cihan, Birsen Tezer'in 2009 yılında piyasaya sürdüğü ilk albümüydü. Bu albümüne kadar birçok başarılı müzisyenle çalışan, önemli müzisyenlerden dersler alan konservatuvar mezunu Birsen Tezer, bunca zamandır eşsiz sesiyle hepimizi büyüleyip ruhumuza dokunuyor. Yıllar geçtikçe de yıllanan bu albüm, Türkçe sözlü caz tanımının karşılığı aslında. Müziğimizde bildiğimiz, geleneksel sulardan açılıp taptaze, gencecik bir alan açan Cihan'ı sadece eskimeyen bir klasik olarak anmak yetersiz kalıyor. 

Siz de 'Bu albüm nasıl Grammy almaz' dediğiniz albümleri yorumlara bırakmayı unutmayın! 👇

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
despresso

tabi ki Ajda Pekkan - Süperstar '83 Ah O aranjeler, o enstrümanlar ve Vokallerde MFÖ, şarkı sözleri vs. efsanevi bir albüm

ordekkac

Nil Karaibrahimgil'in de bir albümü bulunmalıydı bence.

gzm-ynklr

1. Barış Manço & Kurtalan Ekspres - Yeni Bir Gün (1979) her daim gene dinler gene dinlerim.

solucanligubre

sebnem ferah - kelimeler yetse albumu de olabilirdi bu listeye 🤘🏻

belissima89

yaaaaa yazmaya gelmiştim aynen onu😍😍😍

arbeloa

Candan Erçetin - Elbette

Görüş Bildir