Müziği Anadolu, Trakya ve Mezopotamya’nın Diliyle ve Kültürüyle Zenginleştiren Grup: Kardeş Türküler

0PAYLAŞIM

27 yıldır hayatımıza birçok güzellikler getiren, coğrafyanın birleştirici gücü Kardeş Türküler'i biraz yakından tanıyalım...

"Halkların kardeşliği" tanımını müzikle bir araya getirerek her dilden, her ezgiden kalplerimize dokunan müthiş oluşum Kardeş Türküler'i hepimiz en az bir kere duymuşuzdur.

Kendileri oldukça kalabalık bir ekip ve bu coğrafyada yaşayan her bir halkın, her bir dilin adeta müzikal temsilcisi... Peki ama kim bu Kardeş Türküler, nereden geldiler, nereye gidiyorlar; biraz yakından bakalım...

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu bünyesinde yer alan Kardeş Türküler projesi; Anadolu, Trakya ve Mezopotamya halk şarkılarını tozlu raflarından çıkarıp; kendi dillerinde yeniden yorumlayarak bizlerle buluşturan enfes bir oluşum.

İlk kez 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü'nde hazırlanan bir konser çalışması olarak ortaya çıkıyor bu proje.

Bir defalığa mahsus olarak bir konser çalışmasıydı esasında Kardeş Türküler projesi en başında. 1993'te temelleri atılan bu projenin konser repertuvarı Türk, Kürt, Azeri ve Ermeni şarkılarından oluşturulmuştu.

Tek konserle kalmayan proje, başka kültürlere de ait şarkı ve danslarla pekiştirildi.

Repertuvara yeni şarkılar, türküler, deyişler dahil edildi. Sadece Türkçe, Kürtçe, Ermenice ile kalmadı; bu topraklarda yaşayan ve yaşamaya devam eden Laz, Gürcü, Çerkez, Çingene, Makedon, Alevi gibi diğer dil ve kültürlerin de şarkılarına, türkülerine yer verilmeye başlandı.

1995 yılında ise projede yer alan müzisyen ve dansçılar Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğunu kurarak projeyi BGST çatısı altında sürdürmeye devam ettiler.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu; içerisinde müziği değil dansları, çeşitli konser çalışmalarını da barındıran bir oluşumdu.

Dört yıl boyunca repertuvarlarında yer verdikleri şarkılardan oluşturdukları bir seçkiyle 1997 yılında Kardeş Türküler adını verdikleri ilk albümlerini Kalan Müzik etiketiyle çıkardılar.

Albümde Lazca, Gürcüce, Ermenice, Kürtçe, Türkçe şarkılar bulunuyordu.

1999 yılında Doğu adını verdikleri ikinci albümlerini yayınlayan Kardeş Türküler, bu albümde aynı zamanda ilk kez kendi bestelerine de yer verdiler.

Bu albümde daha lokal bir temaya yönelen Kardeş Türküler; Dargın Mahkum, Kara Üzüm Habbesi gibi birçok kült eseri de yeniden, orijinal formlarında seslendirdiler. Albüm ayrıca uluslararası alanda da büyük başarı edindi.

Doğu albümde yer alan Kara Üzüm Habbesi'nin klibi ise Türkiye'de çekilen ilk Türkçe-Kürtçe klip olmuştu.

Başarı ve ün merdivenlerini hızla tırmanırken 2001'de Vizontele'nin 2004'te ise Vizontele Tuuba'nın müziklerini hazırlayan grup tüm Türkiye'de tanınır oldu.

Seyircinin takdirini toplamakla kalmadı Altın Portakal ve SİYAD gibi ödül törenlerinden de En İyi Film Müziği ödüllerini aldı.

2002 yılında Hemâvâz, 2005 yılında Bahar albümleriyle hız kesmeden müzik yolculuğuna devam eden Kardeş Türküler sadece müzik yapmadı...

Albümleriyle; seçtikleri, derledikleri şarkılarla çokkültürlülüğü, bir arada yaşayabilmenin heyecanını, güzelliğini anlatmaktan hiç geri durmadı. Bu zaman zarfında bireysel olarak da ekip olarak da çeşitli projelere yöneldiler...

2011'de Arto Tunçboyacıyan ile işbirliklerinden doğan Çocuk (H)Aklı adlı albümlerini çıkardılar.

"Şarkılarımızsa acıların değil, çocukların büyüdüğü; kendi dili, inancı, umuduyla büyüdüğü bir hayatın şarkıları" diye tarif ettikleri bu albüm hem iç sızlatan hem de ışık saçan bir albümdü.

2013'te Gezi Direnişi sırasında bizleri buluşturdukları Tencere Tava Havası ile Kardeş Türküler'in adı daha da geniş çevrelerce tanınmış oldu.

Hiçbir politik ve sosyal meseleye kayıtsız kalmayan Kardeş Türküler, elbette Gezi Direnişinde de bizi müziksiz, sanatsız bırakmamıştı. Bu sürecin meyvelerinden biri olan Tencere Tava Havası da o dönemde olduğu gibi bu dönemde de hem umut hem buruk bir mutluluk veren şarkılardan biri olmuştu.

Kendi albümlerinin yanı sıra Kardeş Türküler, Türkiye'nin birçok başarılı müzisyenleriyle de aynı projeler içinde yer aldı.

Hüsnü Arkan’ın beşinci albümü Kanat Sesleri’nde yer alan "Güvercin" bunlardan biriydi.

Arto Tunçboyacıyan olur da minik serçemiz olmaz mı? Sezen Aksu'yla da aynı projelerde yer alan Kardeş Türküler, müzisyenle aynı sahneyi de paylaştı birçok kez.

Altı yıl aradan sonra 2017'de Yol adını verdikleri albümle karşımıza çıkan Kardeş Türküler, kulaklarımızın pasını silen şarkılarla büyük bir ziyafet çektirdiler dinleyicilerine.

Müziklerinin yanı sıra konserlerini de görsel bir şölene döndürüyor Kardeş Türküler. BGST dansçılarıyla harmanlanan bu konserleri bir gün mutlaka izlemelisiniz!

Bu yıl müzik dünyasında 27 yılı deviren Kardeş Türküler, üretmeye ve bizi coğrafyamızın unutulmaya yüz tutmuş şarkılarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Böyle uzun bir geçmişi olan geniş bir grubu yazmaya, anlatmaya çalışmak zor olsa da kısaca değinmiş olduk ama elbette özene bezene hazırladıkları, belki unutulmaya yüz tutmuş şarkıları bizlere ulaştırmayı hedef bilmiş bu şahane ekibi anlatmaya kelimeler yetmiyor. En iyisi dinleyin, dinlettirin, konserlerine mutlaka denk gelin!

Son olarak evlerimize kilitlendiğimiz o karantina günlerinde de bizi müziksiz bırakmadılar. Her zamanki kalabalık ekipleriyle olmasa da çekirdek ekiple ev konserlerinde buluşturdular dinleyicilerini...

Peki siz Kardeş Türküler hakkında ne düşünüyorsunuz, en sevdiğiniz şarkısı hangisi? Yorumlarda buluşalım! 🌸

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cadininpiri

Hastasıyım

Görüş Bildir