Görüş Bildir
Haberler
Minik Ellerin Büyük Başarısı: Çellist Nehir Nisa Alemdar'dan Uluslararası Birincilik

Minik Ellerin Büyük Başarısı: Çellist Nehir Nisa Alemdar'dan Uluslararası Birincilik

Emre Ordu
06.02.2019 - 23:45 Son Güncelleme: 08.02.2019 - 10:18

Bilkent Üniversitesi Müzik Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Nehir Nisa Alemdar, Çekya'da katıldığı 13. Jan Vychytil Uluslararası Viyolonsel Yarışması'nda birincilik elde etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AA'da yer alan habere göre, Bilkent Üniversitesi Müzik Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Nehir Nisa Alemdar, Çek Cumhuriyeti'nde katıldığı 13. Jan Vychytil Uluslararası Viyolonsel (çello) Yarışmasında 3. kategoride birincilik elde etti.

Yarışmaya, Türkiye'nin yanı sıra Polonya, Çekya, Rusya, İtalya, Almanya, Çin, Belarus, Ukrayna ve Moğolistan başta olmak üzere çeşitli ülkelerden 160 çocuk ve genç müzisyen katılarak yeteneklerini sergiledi.

Usta isimlerden ders aldı

Usta isimlerden ders aldı

Günde en az 5 saat viyolonsel çalarak müzik yaşamına devam eden çellist Alemdar, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası'nın genç solisti olarak da 19 Nisan'da sahne alacak. Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi tarafından düzenlenen viyolonsel ustalık sınıfı programında, dünyaca ünlü viyolonsel sanatçısı Jens Peter Maintz tarafından seçilen çellist Alemdar, sanatçıdan viyolonsel eğitimi aldı.

Alemdar ayrıca, dünyaca ünlü viyolonsel sanatçısı Pablo Ferrandez'in ustalık sınıfı programında da viyolonsel eğitimlerine katıldı.

"3 yaşından beri çalgılarla ilgileniyorum"

İçeriğin Devamı Aşağıda

Anne ve babası müzik öğretmeni olduğundan evlerinde başta piyano olmak üzere pek çok müzik aleti bulunduğunu anlatan Nehir, bu çalgılara 3 yaşından beri duyduğu ilgiyi, 'Piyanonun tuşlarına her baktığımda kendimi bir filmin içindeki biri gibi hissediyor ve çok heyecanlanıyordum. Sonrasında diğer müzik aletleriyle de tanıştım.' sözleriyle aktardı. Ailesinin müziğe ilgisini fark etmesinin ardından Bilkent Müzik Okulu'nun sınavlarına girdiğini anlatan Alemdar, okuluna burslu devam ettiğini söyledi.

"Viyolonselin verdiği vurgu, bütün insanların kalbine giriyor"

"Viyolonselin verdiği vurgu, bütün insanların kalbine giriyor"

Alemdar, viyolonseli seçme serüvenine ilişkin, 'Hocam parmaklarıma baktığı anda bu müzik aletini seçmem gerektiğini söyledi. Viyolenseli çok seviyorum. Hayatıma bütün renkleri viyolonsel kattı. Hayatımı rengarenk gökkuşağı gibi hissediyorum. Viyolonsel, la, re, sol ve do tellerinden oluşuyor, onlardan bütün notaları çıkarabiliyorsunuz. Viyolonselin verdiği vurgu, bütün insanların kalbine giriyor.' diye konuştu.

Prag'da 17-20 Ocak'ta düzenlenen 13. Uluslararası Çello Yarışması'nda birincilik ödülü kazanmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Alemdar, yarışma sonrası Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile görüştüğünü ve kendisini konsere davet ettiğini söyledi.

"Melodileri kendi kendine çıkarırdı"

"Melodileri kendi kendine çıkarırdı"

Nehir'in babası Kubilay Alemdar ise kızının herhangi bir eğitim almamasına rağmen evde piyanonun tuşlarıyla oynayarak melodileri kendi kendine çıkarmaya küçük yaşlarda başladığını anlattı. Alemdar, '5,5 yaşına geldiğinde ise çelloyu, en büyük şansı olan öğretmen Artur Rahmatulla'nın yönlendirmesiyle seçti. Şu anda Nehir, 6. sınıfta ve hala viyolonsel çalışmaya devam ediyor.' dedi.

Nehir'i viyolensel alanında yurt dışında okutmanın hayalini kurduklarını dile getiren Alemdar, 'Gücümüz yeterse, bu kulvarda yetişmesini istiyoruz. Viyolenselle başarı yakalamasını istiyoruz.' diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
122
48
5
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Surdan Burdan

tebrikler guzel kiz ! umarim her zaman basarili olursun ..

Eski_id

Zorlu yolculuğunda başarılar dilerim

Nightwing Robin

Şahika encümen yerine bu çocuğu alkışlayın ve gurur duyun.