Görüş Bildir
Haberler
Mimarlar Odası'ndan Dünyanın Dört Bir Yanına ‘AOÇ'deki Kabullere Gitmeyin’ Mektubu

Mimarlar Odası'ndan Dünyanın Dört Bir Yanına ‘AOÇ'deki Kabullere Gitmeyin’ Mektubu

Ulaş
25.08.2014 - 22:27
İçeriğin Devamı Aşağıda

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yabancı ülkelerin devlet başkanları, büyükelçilikler, misyon şefleri ile resmi kurumlarına AOÇ mektupları göndererek, ‘kabullere gitmeyin’ çağrısı yapacak. Yurt içinde resmi kurumlar, valilikler, muhalefet partilerin tümü için aynı çağrı yapılacak. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “AOÇ’deki hukuksuzluğu kabul etmeyin, kabullere gitmeyin mektubu göndereceğiz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri düzenledikleri basın toplantısında AOÇ için beş farklı dilde mektup yazacaklarını ve devlet başkanlarına ve Başbakanlık binasında resepsiyona katılacak tüm kurumlara ileteceklerini söyledi.

Candan, “AOÇ’deki hukuksuzluğu kabul etmeyin, kabullere gitmeyin mektubu göndereceğiz” ifadelerini kullandı. Candan ayrıca “AOÇ’de sadece bir hukuksal mücadele değil farkındalık mücadelesini de uzun zamandır sürdürüyoruz. Bugün gelinen noktada Başbakanlık Hizmet Binası kaçak olarak tamamlanmış durumda. Açtığımız davalarda iptal kararlarımız var. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkımızı da kullandık. Cumhurbaşkanlığı’nın AOÇ’ye taşınacağına dair haberler basında yer alıyor.

AOÇ kent için önemli bir yeşil aks cumhuriyet döneminin özgürlükçü değerlerini de ifade eden tarım insan ilişkisi ve peyzaj bütünlüğü ile değer verdiğimiz bir proje. Yapının yasadışı olduğunu duyurmak görevlerimiz arasındadır. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık binası yargı kararlarına rağmen, toplumsal muhalefete rağmen ısrarla inşa edilmiş bir bina. AOÇ’nin talanına izin verilmiş durumda, denetimler yapılamıyor, emniyet güçleri tarafından engelleniyor, içeri insanlar alınmıyor ve iki işçi orada öldü” dedi.

Candan mektubun mekânsal boyutta Türkiye ile ilişki kurabilen tüm kurumlara kuruluşlara gideceğini söyleyerek şöyle devam etti:

“AOÇ 14 Hyde park, 10 Central Park, 920 Gezi Park büyüklüğünde bir alan. Cumhurbaşkanlığı binası olarak kullanılırsa Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm diplomatik görüşmeleri ve kabulleri bu mekânda yapılacak. Binanın kullanılmaması ve meşruiyet kazanmaması için çağrılarımızı yapacağız, 5 dilde çağrılar yola çıkacak. Uluslar arası arenaya taşıyacağız. Misyon şefleri, yabancı ülkelerde devlet başkanlarına, büyükelçiliklere mektup göndereceğiz. Sadece yurt dışı değil, yurt içindeki tüm kurumlara valiliklere, muhalefet partilerinin hepsine göndereceğiz. Binayı kullanmayın, kabullere katılmayın, hukuksuzluğu kabul etmeyin çağrılarını göndereceğiz. AOÇ sadece Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, meslek odalarının sorunu değildir, artık tamamen hukukun katledilmesi sorunudur. Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuksuz bir binadan yönetilmesi sorunudur.”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan, ise binanın meşru olmadığının altını çizdi. Atakan “AOÇ’de tarihi ve kültürel özellikleri olan topluma mal olmuş bir alanda toplumun katılımcılığı, ve planlama süreçleri hiçe sayılarak alanın betonlaştırılması zaten meşru değildir. Hukuk nezdinde de gittikçe otoriteleşen bir anlayış vardır. Yapının elde edilme süreci adeta Mısır’da piramit yapım sürecini hatırlatıyor. Başbakan bugün mütevazi bir konutta Subayevlerinde oturuyor, halktan biriyim imajını veriyordu, Başbakanlık konutunda oturmak istemedi. Şimdi ise böyle olmadığını kendisine saraylar inşa ettirdiğini görüyoruz. Gerek ülkede gerek de yurt dışında çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi. 

  • ZETE
Kaynak: http://zete.com/mimarlar-odasindan-du...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın