Milli Piyango Genel Müdürü Görevden Alındı, Şaibe İddiaları Gündemde: 'Son 4 Yılda Tam Biletlerin Yüzde 90'ı Ankara'ya Çıktı'

 > -

Son dönemde sıkça tartışılan ve çekilişlerde şaibe yapıldığı iddiaları olan Milli Piyango İdaresinde Genel Müdür Muammer Çolak görevden alındı. Çolak'ın yerine ise şans oyunları konusunda verdiği vaazlarla tanınan vaiz Timurtaş Uçar'ın oğlu Bekir Yunus Uçar atandı.

Geçtiğimiz aralık ayında sosyal medya gündemine düşen bir video çekilişlerde 'hile mi var?' sorusunu gündeme getirmişti👇

İnternet Gündemini Sarsan Video: Milli Piyango Çekilişlerinde Hile mi Var? - onedio.com
İnternet Gündemini Sarsan Video: Milli Piyango Çekilişlerinde Hile mi Var? - onedio.com

Sayıştay'ın hazırladığı raporda Milli Piyango çekilişlerin güvenli olmadığını söylemesi şaibe iddialarını artırmıştı📌

Sayıştay Raporu: 'Milli Piyango Çekilişleri Güvenli Değil' - onedio.com
Sayıştay Raporu: 'Milli Piyango Çekilişleri Güvenli Değil' - onedio.com

Tartışmaların odağında olan Milli Piyango İdaresinde ani bir kararla genel müdür değişimine gidildi

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan'ın aktardığına göre, Milli Piyango İdaresinde Genel Müdür Muammer Çolak görevden alındı. Çolak'ın yerine şans oyunları konusunda verdiği vaazlarla tanınan vaiz Timurtaş Uçar'ın oğlu Bekir Yunus Uçar atandı. Daha önce Binali Yıldırım’ın müşavirliğini de yürüten Yunus Uçar, Motosiklet Federasyonu Başkanlığı görevinde bulunuyordu. Uçar, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı da yapmıştı.

Babasının iddialarını sosyal medyada paylaşınca tepki çekmişti

2000 yılında hayatını kaybeden Timurtaş Uçar ise, “Din ayrı devlet ayrı sapıklığının cezasını çekiyoruz” diyerek, bürokratların hazineyi soyduklarını iddia etmiş, “Ey parlamento, ey Genelkurmay İslam'a dönün” diye seslenmişti. Oğul Yunus Uçar da sosyal medya hesabından bu açıklamaları paylaşınca tepki almıştı.

CHP'li Tahsin Tarhan ve Deniz Yavuzyılmaz TBMM'ye araştırma önergesi verdi

Milli Piyango’nun çekilişleri daha önce de tartışma yaratmış ve CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ile CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, bu durumu Meclis gündemine taşımıştı. Tarhan, “Milli Piyango İdaresi’nde şaibeli olaylar yaşanmaktadır. Milyonlarca insanın umut diyerek bel bağladığı oyunların, tamamen şeffaflık barındırması gerekir” diyerek, Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını istemişti. Yavuzyılmaz ise Milli Piyango ile ilgili bazı istatistikleri gündeme getirmişti.

Tam bilet oranı yüzde 7 ancak ikramiye çıkan biletlerin yüzde 37'si tam bilet

Yavuzyılmaz'ın paylaştığı istatistiklerde dikkat çeken detaylar yer alıyor. Bu detaylardan biri de tam biletlerin oranı. Milli Piyango çekilişlerinde tam, yarım ve çeyrek olarak basılan biletlerin yüzde 7'si tam bilet olarak dağıtıldığı halde; 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında yapılan çekilişlerin büyük ikramiyeleri, yüzde 37 oranında tam biletlere isabet etti.

Tam bilet sürekli Ankara'ya isabet ediyor

Bir diğer dikkat çeken iddia ise Ankara'ya çıkan biletlerin oranı. 2015 yılında yapılan çekilişlerde büyük ikramiye isabet eden 9 adet tam biletin 8'i Ankara'ya çıktı. 2016 yılında büyük ikramiye isabet eden tam biletlerin 16’sından 15'i, 2017 yılında 10 adet tam biletin 8'i ve 2018 yılında ise 15 adet tam bilet isabetinin 13'ü Ankara'dan bilet satın alanlara çıktı. Tam biletler 4 yıl boyunca üst üste yüzde 90 seviyesinde Ankara'ya isabet etti.

5 Ocak 2019'da çekilen Sayısal Loto rakamları düz bir sütun oluşturdu

5 Ocak 2019'da ikramiye çıkan numaralar 2, 20, 29, 38, 46, 47, Sayısal Loto kolonuna işaretlendiğinde yukarıdan aşağıya doğru düz bir sütun oluşturdu. (Yalnızca 11 yerine 46 gelmiştir). Sayısal Loto’nun 1.200’e yakın çekilişinin hiçbirinde böyle bir tablo oluşmadı.

Bir diğer iddia ise Milli Piyango'nun 30 Ocak'ta yapılan Sayısal Loto çekilişiyle ilgili. Aynı gün yapılan Şans Topu çekilişinde 3 sayı aynı geldi. Sayısal Loto'da 3-8-9-11-19-44 gelirken, Şans Topu’nda kazandıran numaralar ise 2-9-11-19-31+11 oldu. Aynı gün yapılan iki çekilişte de “9- 11 ve 19” sayılarına ikramiye çıktı. Bu olasılığın 6.95 milyarda bir gerçekleşebileceği belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir