Görüş Bildir
Haberler
Microsoft 'Tay' Adına Özür Diledi

Microsoft 'Tay' Adına Özür Diledi

Batuhan
28.03.2016 - 17:08 Son Güncelleme: 28.03.2016 - 20:55

ABD merkezli yazılım devi Microsoft, geliştirdikleri yapay zeka yazılımının Twitter’de küfretmeye, ırkçı ve tartışmalı siyasi yorumlar yapmaya başlaması üzerine dün bir özür mesajı yayınladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yazılım devi Microsoft tarafından üretilen ve internet kullanıcılarıyla tıpkı bir insan gibi sohbet edebilmesi hedeflenen yapay zeka Tay, aslında oldukça iyi niyetlerle Twitter 'a katılsa da, bazı şeyler planlandığı gibi gitmedi. Kısa süre sonra, Twitter'daki kullanıcıların (ya da daha açık bir ifadeyle troll'lerin) etkisiyle bir anlamda yoldan çıkan Tay ırkçı ve cinsiyetçi söylemler de kullanmaya başlamış, firma da bunun ardından çareyi, Tay'ın fişini çekmekte bulmuştu.

Firma yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları yeni açıklamada, Tay 'in aslında çok çeşitli koşullar altında stres testine tabi tutulduğunu ve onunla özellikle pozitif bir deneyimle etkileşime geçildiğini belirttiler. Yaşananlar nedeniyle kullanıcılardan özür dilemeyi de ihmal etmediler.

Öyle görünüyor ki Microsoft, Tay'in Twitter'da karşılaşabileceği absürdlüklerin bir sınırı olmadığını yeterince öngöremedi. Chatbot 'u bir anlamda troll'leyen bazı kullanıcılar, nihayetinde ona sınırlı sayıda da olsa ırkçı ve cinsiyetçi ifadeler söyletmeyi başardı.

Firma, Tay'i şimdilik kapatmış olsa da, bu onun için yolun sonu olmayabilir. Zira firma gelecekte, bu gibi olumsuzlukların da üstesinden gelebilen ve 'bazı insanlara' rağmen çizgisini bozmayan daha gelişmiş bir Tay geliştirebileceklerini belirtiyor.

Chip

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
110
35
22
17
6
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ezra A.

İnsanlar=1 Yapay Zeka=0 asmdnakjdn

TİRYAKİ

ahahaha :D ulan bilgisayarı bile yoldan çıkarmışlar :D