Görüş Bildir

MHP'de Olağanüstü Kongre İçin Toplanan İmzalar Yarın Genel Merkeze Verilecek

Anasayfa > Gündem

MHP'de muhaliflerin olağanüstü kongre için  topladıkları delege imzaları yarın parti genel merkezine  teslim edilecek.  Dilekçelerin alınmaması ihtimaline karşı tutanak tutulabilmesi için avukatlara bir noterin de eşlik etmesi planlanıyor.

Son genel seçimde MHP'nin 'başarısız' olduğunu savunan ve 'yenilenme' söylemiyle yola çıkan Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener'in, olağanüstü kongre için Kasım ayı sonu itibarıyla delegelerden topladıkları noter onaylı imzaların gerekli sayıyı aştığı belirtilmişti. Muhaliflerin avukatları, bazı delegelerin 'imza toplayan diğer adayı üzmemek amacıyla iki adaya da imza verdiği' tespiti nedeniyle imzaları tasnif edecek.

Çalışmalar tamamlandıktan sonra, avukatlar, imzaları Cuma namazının ardından parti genel merkezine teslim edecek. Muhaliflerin avukatlarının, 'binaya alınmaması ya da binaya alınıp dilekçeleri verecek bir yetkili bulunmaması ihtimaline karşı' tutanak tutulması amacıyla yanlarında noter götürmeleri planlanıyor.

İmzalar genel merkeze 'verilemezse' tutulacak tutanağın ardından mahkemeye başvurulacak. MHP'de 21 Kasım 2015'te Sinan Oğan, 28 Kasım 2015'te Koray Aydın ve 30 Kasım'da da Meral Akşener genel başkanlığa aday olduğunu açıklamış ve tüzük değişikliği kongresi yapabilmek için delegelerden imza toplamaya başlamıştı. Olağanüstü kurultaylarda genel başkanlık seçilmesine izin vermeyen MHP tüzüğünü değiştirilmesi için de olağanüstü kurultay toplanması gerekiyor.

1 Kasım seçiminin ardından parti yönetiminin değişmesini isteyen ve tüzük kurultayı için ortak bir metinle deleglerden imza toplayan muhalifler, gerekli 248 imzaya ulaştıklarını bildirdiler. Bin 240 delegenin kaçının imza verdiği ise yarın açıklanacak.

MHP lideri Devlet Bahçeli ise hafta sonu Kızılcahamam kampında yaptığı açıklamada, 'MHP'nin kongre süreci 18 Mart 2018 tarihinde olacaktır. Ondan öncesi bizi ilgilendiren bir konu değildir. İmzayı kim ne kadar toplarsa toplasın müracaatı halinde kabulü mümkün olmayacak ve yasal haklarını kullanma yolu da açık olacaktır. Bizimle değil, mahkemelerle haklarını savunmalarını tavsiye ederiz' demişti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
7
4
2
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ömer çiftcioğlu

Adam gibi bırak git artık bahçeli yeter !

Pasif Kullanıcı

bahçeli ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum. bu kadar koltuk sevdalısı bir adam görmedim. adam resmen koltuğa yapıştı!!! bu kadar başarısızlıktan sonra e siktir... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

bahçeli varken oyum artık mhp nin değil!!!!

Salomom

bahçeli tırstı akp'ye dilenmeye başladı zaten