Meclis'te HSK Üyeleri Seçildi: CHP ve HDP Oylamayı Protesto Etti

-

Referandumdaki anayasa değişikliği ile yeniden yapılandırılan Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun TBMM tarafından seçilen üyeleri dün gece belirlenirken, HDP ve CHP oylamayı protesto etti.

Toplam 13 üyeden oluşacak ve iki daire halinde çalışacak HSK üyelikleri için, TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyonda, üyelik için TBMM Başkanlığı'na başvuran 83 aday adayı arasından 21 aday belirlenmişti.

Haberin Tamamı İçin:

HSK seçiminin ikinci turunda 7 üye seçildi.

TBMM Genel Kurulu'ndaki seçimin ilk turunda yeterli çoğunluk bulunamazken, ikinci turda; AKP ve MHP'nin Karma Komisyon'da belirlediği Yaşar Şimşek, Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Cafer Ergen, Ali Cengiz Köseoğlu, Songül Yazar ve Hamit Kocabey, HSK üyeleri olarak seçildi.

CHP ile HDP'nin protesto ettiği ve gizli yapılan ikinci tur oylamaya 348 milletvekili katıldı.

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan referandumla ilgili meşruiyet sorununun halen devam ettiğini ve "telaş içinde" HSK'ya üye seçimi yapıldığını kaydederek, "Bu gayri meşru yapılanmanın parçası olmayacağız ve bu nedenle oy kullanmayacağız" dedi.

HDP'li Kerestecioğlu da "Bu oylamayı da meşru bulmadığımızı ve oylamaya katılmayacağımızı ifade etmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Oylama başlamadan önce Genel Kurul'dan ayrılan HDP grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, "Hem referanduma götüren sürecin hem de sonuçlarının meşru olmadığını düşünüyoruz. Burada seçilecek üyelerle ilgili de çok sayıda şaibe ortaya çıkmıştır" dedi ve şöyle devam etti:

"Zaten siyasal olan yargının daha da siyasallaşmasından başka bir şeye hizmet etmeyecek olan bu oylamayı da meşru bulmadığımızı ve oylamaya katılmayacağımızı ifade etmek istiyoruz."

Anayasa değişikliğiyle üye sayısı 22'den 13'e düşürülen HSK'nın dört üyesi cumhurbaşkanı, yedi üyesi TBMM tarafından seçiliyor. Adalet Bakanı ile Adalet Bakanlığı müsteşarı da kurulun doğal üyeleri sayılıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAydınCumhuriyet Halk PartisiHalkların Demokratik PartisiMilliyetçi Hareket PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir