Görüş Bildir
Haberler
Marmara Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde Ebola Krizi

Marmara Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde Ebola Krizi

Caner
15.10.2014 - 23:36 Son Güncelleme: 16.10.2014 - 10:39
İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul’daki ‘ebola şüphesi’ sıtma çıktı

İstanbul'da Sabiha Gökçen Havalimanı'na inen Fildişi Sahili'nden bir yolcu ebola şüphesiyle müşahedeye alındı. Yapılan tetkiklerden sonra Fildişi Sahilli kadına sıtma teşhisi konulduğu ve acil servisin normale döndüğü öğrenildi.

Sabiha Gökçen Havalimanı'na saat 19.00 sıralarında inen bir uçakta yolcu olarak bulunan Fildişi Sahili uyruklu bir kadın, ebola virüsü şüphesiyle Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldı. Hastanenin Acil Servis'i kapatılarak karantinaya alındı.

Alınan bilgiye göre, Türk hava sahası üzerinden geçen bir uçakta yolcu olarak bulunan Fildişi Sahili uyruklu bir kadın, ateşi yükselince ve mide bulantısı başlayınca, uçak ebola şüphesiyle Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yaptı. Kadın, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan ambulansla alınarak Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanenin Acil Servis'i hemen boşaltılırken, Acil Servis'teki hastalar da çevredeki diğer hastanelere sevk edildi. Hastane personeline de önlem olarak maske dağıtıldı.

'Sıtma' teşhisi konuldu

Ebola virüsü şüphesiyle Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılan Burkina Faso uyruklu 22 yaşındaki Balkıssa Dene'ye, 'sıtma' teşhisi konuldu.

Alınan bilgiye göre, yaklaşık 20 gündür Türkiye'de bulunan Burkina Faso uyruklu 22 yaşındaki Balkıssa Dene, ateşi yükselince ve mide bulantısı başlayınca, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvurdu.

Kadının Batı Afrika ülkelerinden gelmesi ve yüksek ateşi olması sebebi ile 'ebola virüsü' taşıyabileceği şüphesi üzerine, hastanenin Acil Servis'i kapatılarak karantinaya alındı. Acil Servis'teki hastalar çevredeki diğer hastanelere sevk edildi. Hastane personeline de önlem olarak maske dağıtıldı. Durumdan habersiz olarak hastaneye gelen vatandaşları ise girişte Özel Güvenlik görevlileri karşıladı. Görevliler, acil bölümünün kapalı olduğunu belirterek, vatandaşları başka hastanelere yönlendirdi.

Acil servis yeniden açıldı

Ebola virüsü şüphesiyle boşaltılan Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi, dezenfekte edildikten sonra yeniden hizmete açıldı.

Türk hava sahası üzerinden geçen bir uçakta yolcu olarak bulunan Burkina Faso uyruklu 22 yaşındaki Balkıssa Dene, ateşi yükselince ve mide bulantısı başlayınca, uçak ebola şüphesiyle Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yaptı. Kadın, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan ambulansla alınarak Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanenin Acil Servis'i hemen boşaltılırken, Acil Servis'teki hastalar da çevredeki diğer hastanelere sevk edildi. Hastane personeline de önlem olarak maske dağıtıldı.

Durumdan habersiz olarak hastaneye gelen vatandaşları ise girişte Özel Güvenlik görevlileri karşıladı. Görevliler, acil bölümünün kapalı olduğunu belirterek, vatandaşları başka hastanelere yönlendirdi.

Balkıssa Dene ilerleyen saatlerde hastanenin farklı bir bölümüne alındı. Bunun üzerine Acil Servis dezenfekte edilerek saat 01.00 sıralarında yeniden hastalara açıldı. Hastane doktorları kadının sağlık durumu hakkında herhangi bir bilgi vermedi.

VALİLİK YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul Valiliği, ebola virüsü şüphesiyle Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde bulunan Balkıssa Dene'ye, 'sıtma' teşhisi konulduğunu duyurdu.

İstanbul Valiliği'nden gece yarısı yapılan yazılı açıklama şöyle:

'15.10.2014 Pazartesi günü saat 17.00 sularında, Fildişi Sahili vatandaşı bir kadın hasta Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Polikliniğine başvurmuştur. 25.09.2014 tarihinde Ülkemize giriş yapmış olan hasta Batı Afrika ülkelerinden gelmesi ve yüksek ateşi olması sebebi ile aksi ispatlanıncaya kadar Ebola şüpheli vakası olarak değerlendirilerek, muayene edildiği Acil Servis bölümünde tedbir amacıyla kısa süreliğine hizmete ara verilmiş, içeride bulunan hastaların tedavisine ve çok acil hastaların kabulüne devam edilmiştir. Yapılan tetkikler sonucunda hastaya sıtma teşhisi konmuş ve enfeksiyon servisine yatırılarak tedavisine başlanmış olup saat 01.00'dan itibaren Acil Servisin bütün bölümleri hizmete açılmıştır.'

CNN Türk ve DHA

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

yakinda diger ulke vatandaslari ''Turkiye tatil icin riskli'' diyerek kendi ulke vatandaslarini uyarmaya baslar. O degil de hasta yakinlari hastaneye niye tp... Devamını Gör

Gülen Adam

Çünkü "olay nedeniyle hastanedeki işlemleri yarım kalmış ve hastalarını tedavi ettirememişler" bu nedenle tepki göstermişler

Can Babacan

muhahahah. o hasta ebola olsaydi suan minimum 200 kisi ebola olmustu. onlem olarak maske dagitmislar.lan hastalik dokunmayla dahi bulasiyor. hastanin atesi v... Devamını Gör