Margot Robbie’nin Harley Quinn Olarak Geri Döndüğü ‘Birds of Prey’ Filminden Görülmeye Değer Küçük Detaylar!

-
Abone ol

Uzun zamandır beklediğimiz film, geçtiğimiz cuma günü vizyona girdi. Peki izlerken bu detaylar dikkatinizi çekmiş miydi? Gelin birlikte bakalım...

Kaynak: https://www.insider.com/birds-of-prey-dc...

1. Harley'yi tulumuyla gördüğümüz sahnede yanında doldurulmuş bir kunduz var.

Bu, Harley'nin onunla konuşabileceğine inandığı, çizgi romanlardaki kunduz Bernie için yapılmış bir gönderme.

2. Filmde Harley'yi kısa bir süre boyunca paten derbisinde görüyoruz.

Filmde, Harley paten yapıyor ve sırf eğlencesine bazı insanları pistten çıkarıyor.

Çizgi romanlara aşina iseniz, bunun 2013'teki Harley Quinn No. 1'deki oldukça şiddetli paten derbisine bir gönderme olduğunu fark edebilirsiniz. Harley'ye takım ismi olarak pek de sevmediği Killer Kwinn ismi verildi.

3. Harley'nin derbideki kıyafetindeki sayı, karakterin çıkış noktasına bir gönderme.

Harley paten derbisindeyken üstünde 92 sayısının bulunduğu bir kıyafet giyiyor. Harley ilk defa 1992 senesinde yayınlanan Batman: The Animated Series'in ilk sezonunda karşımıza çıkmıştı. Joker ile birlikte ilk defa, "Joker'in İyiliği' isimli 22. bölümde görülebilir.

4. Harley, Roman'ın kulübündeyken, oradaki patronlara aptal olmadığını, doktora derecesinin olduğunu söylüyor.

Bu bir yalan değil. Dr. Harleen Quinzel, Harley Quinn olmadan önce, Arkham Asylum'da Joker'i tedavi eden bir psikologdu.

5. Harley, Joker ile ayrıldıktan sonra Ace Chemicals'ı patlatmaya karar veriyor.

Ace Chemical sadece Joker'in ikonik bir Batman kötü adamına dönüştüğü yer değil, aynı zamanda Joker'in, Harleen'in cildini beyazlatmak ve onu Harley Quinn'e dönüştürmek için tanka attığı yer. Harley, oluştuğu yerin fiziksel kanıtından ve Joker ile olan bağlantısından kurtulmak için Ace Chemicals'ı patlatıyor.

6. Harley Quinn, Marilyn Monroe'nun ikonik kıyafetini giyiyor.

Filmde Harley'yi Marilyn Monroe'nun 1953 yılında rol aldığı "Gentlemen Prefer Blondes" (Erkekler Sarışınları Sever) filmindeki kıyafeti giyerken görüyoruz. BOP'deki büyük değişiklik ise, bu versiyonda elbisenin pantolonlu bir hale gelmiş olması.

Kostüm tasarımcısı Erin Bench, Insider'a, Quinn için neredeyse tamamen farklı bir kıyafet oluşturduklarını açıkladı.

"Aramızda kıyafetin Marilyn'in kıyafeti ile aynı olacağına dair bir karar yoktu. Daha çok Harley gibi olabilmesi için, yeni ve farklı bir şeyler olmasına dair konuşuyorduk."

Bu ikonik görünüm ve onu yenileme fikri, Benach bir araştırma kütüphanesindeyken aklına geldi.

"Aklıma geldiği an 'Aman Tanrım, en iyi fikir Marilyn'in kıyafetini alıp, ona pantolon eklemek olur.' dedim. Tam bir 'kafamda bir ışık yandı' anıydı. Yönetmen Cathy Yan'a söylediğimde de 'Harika. Hemen yap.' dedi."

7. Harley, ayrılıktan sonra kendisine bir sırtlan alıyor. Bu da çizgi romana bir gönderme.

Harley ve Joker'in Batman: The Animated Series'de Bud ve Lou isimlerinde iki tane sırtlanları var. Onlarım isimleri de komedi ikilisi Abbott ve Costello için ayrıca bir gönderme.

Sırtlanlar aynı zamanda DC'nin Harley Quinn çizgi romanlarında Budsie ve Louie olarak da yer almışlardı. 2019 yapımı animasyon filmi 'Batman: Hush'ta da işler biraz değişti ve ekibe üçüncü bir sırtlan katıldı. Bu üçlünün ismi de, komedi üçlüsü The Three Stooges'dan geliyor.

Margot Robbie, Comicbook.com'a, filmde sadece bir sırtlan bulunmasının nedeninin filmin bütçesinden kaynaklı olduğunu söyledi. Filmde Harley, sırtlana tamamen farklı bir isim koyuyor.

8. Harley'nin sırtlanının ismi Bruce Wayne'den geliyor.

Harley, Cassandra Cain'e sırtlanının isim kaynağının 'o kaslı Wayne denen adam' olduğunu söylüyor. Bilmediği şey ise, bu durumda sırtlanının isminin aynı zamanda Batman olması...

9. Harley'nin kolyesinde Bruce isminin kazılı olduğu bir künye var.

Benach, Billie Valentine ile birlikte, aynı zamanda Harley ve 'Birds of Prey'den uyarladığı birçok takı oluşturdu.

10. Derek Wilson, çok özel bir çizgi romanda yer alan dedektif Tim Munroe'yu canlandırıyor.

Munroe herhangi bir isim değil. Bu karakter, çizgi romanlarda, Poison Ivy'nin baktığı bir yetimi öldüren bir kirli polis. Sonuç olarak da, Poison Ivy onu ve partnerini öldürüyor.

Belki bu da ileride Poison Ivy'nin dahil olabilmesi için açılan bir yoldur. Munroe, 2005 yılındaki No. 32 of Gotham Central'da yer alıyor. Birds of Prey'de ise, Harley ev sahibi Bay Keo'nun Çin menüsünden 32 numaralı siparişi veriyor.

11. Dinah Lance'in ismi kendisi gibi Dinah olan annesine bir gönderme yapılıyor.

İsminden bahsedilmiyor ama eğer film, Dinah Drake-Lance'e bir gönderme yapıyorsa bu durumda Black Canary'nin ilk versiyonu oluyor. İkisi de yüksek perdeli sonik bir çığlık olan kanarya çığlığı gücüne sahip ve filmde bu gücü Jurnee Smollet-Bell'in karakteri kullanıyor.

12. Harley, Cassandra Cain'i ararken Gotham Polis Departmanı'na yaptığı baskında, Captain Boomerang'in posterinin önünden geçiyor.

Harley odadan çıkarken posterdeki adamı tanıdığını belirtiyor.

Bu adam, 2016 yılında Jai Courtney'nin 'Suicide Squad' filminde canlandırdığı karaktere bir gönderme. Gelecek yıl çıkması beklenen ikinci Suicide Squad filminde de Captain Boomerang rolünü tekrar göreceğiz.

13. Harley Quinn ve Yırtıcı Kuşlar, Amusement Mile'a gidiyor.

Amusement Mile, birçok video oyunu, animasyon dizileri ve filmlerde Joker ve Harley Quinn'in merkez olarak kullandığı bir yer. Genellikle Coney Island'a benzeyen bir yerde bulunuyor. Filmde Joker orayı terk etmiş gibi görünüyor. Bu yer bize Telltale'in Batman oyununda ve "Arkham City" de gördüğümüz bölgenin önceki versiyonlarını hatırlatıyor.

14. Amusement Mile'ın bulunduğu mekanda birkaç Joker kahkahası yazılı duruyor.

Eğer Amusement Mile'ın kurulduğu yerin pencerelerine bakarsınız, tanıdık bir şekilde yazılmış "haha" yazılarını görmeniz mümkün. Jared Leto'nun Joker karakterinin dövmelerindeki yazılara benziyor.

15. Bu aslında oldukça bariz ama Harley'nin evinde atış talimi yapmak için kullandığı bir Joker çizimi var.

Ama daha da önemlisi, Suçun Palyaço Prensi olarak adlandırılmanın yanında, Joker'e aynı zamanda 'Soykırım Soytarısı' da deniyor.

16. Birds of Prey kostümleri karakterlerin çizgi romanlardaki görünümlerine bir selam niteliği taşıyor.

Dinah Lance ve Huntress, kraliyet mavisi kıyafetleriyle birlikte Birds of Prey kanunsuzları oluyorlar.

Renkler biraz farklı olsa da, bize "Birds of Prey" ekibinin görünümünü hatırlatıyorlar. Yukarıda, Black Canary ve Huntress, Batgirl ile 'Batgirl and Birds of Prey'in 17 numaralı sayısının çizgi roman kapağında görülebilir.

17. Renee Montaya'nın dairesindeki televizyonda 'Days of Our Lives'dan bir video oynatılıyor ve orada Harley Quinn'in gerçek sesini duyuyoruz.

Montoya, Amusement Mile'a gitmek için hazırlanırken, ekranın sağ tarafında gösterilen televizyona dikkat edin. Kısa bir an için pembe ve mavi renklerinde palyaço kıyafeti giyen bir kadın göreceksiniz.

Gördüğünüz kişi, 90'lı yılların animasyonu "Batman: The Animated Series"de Harley'yi seslendiren Arleen Sorkin. "Days of Our Lives"daki bu sahne, karakter için ilham oldu.

Diziye aşina değilseniz kolayca gözden kaçabilecek bir detay. Filmin kostüm tasarımcısı Erin Benach, bu videonun Harley'nin filmdeki evrimine ve görünümüne bir selam niteliğinde olduğunu söyledi.

18. Black Mask'in babasının işi olan "Janus Corporation"ın adı sık sık geçiyor.

Dinah Lance evine giderken, apartmanının dışında, şirkete dair bir işaret dikkatinizi çekmiş olabilir.

Apartmanın içindeki işaretler de, Janus adeta binayı ele geçiriyormuş gibi bir etki veriyor. Şirket aynı zamanda 'Justice League' filminde de kısa bir şekilde görülmüştü. Çizgi romanlarda Janus, bir kozmetik şirketi olarak geçiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
doctor-what

soykırım soytarısı lakabı güzelmiş. Suçun palyaço prensi gibi sikko bir lakaptan her halükarda iyidir

omeravc912gmail.com

klasik para tuzağı bir film. sinemaya gitmem internete düşerse izlerim. popüler kültüre para harcayamam

sedat-yilmaz

dandik bir filmdi. harley quinn ünlenmişken bir film çekelim de nasıl olsa izlenir denilmiş.

doctor-what

ben dc ve star wars filmlerinden ümidi kestim zaten. Animasyonlar ve diziler iyi gidiyor aman nazar değmesin

nahey41244

Ergen kız filmi olmuş, ilk 30 dakika ancak dayanabildim. Sinemada yaş ortalaması 12-13 falandı, acaba filmde Enes Batur mu çıkacak diye düşündürdü :) Paraya kıyıp bu sefer Aşk Tesadüfleri Sever 2 ye girdim, o da bundan beterdi. Uzunca bir süre sinema salonunun önünden geçmiycem

cosmos01

harley için, margottan daha iyisi olabilimiydi bilemiyorum

Görüş Bildir