Görüş Bildir
Haberler
Manavgat, Marmaris, Bodrum, Adana, Osmaniye, Mersin ve Kayseri'deki Orman Yangınları Kimin İşi?

Manavgat, Marmaris, Bodrum, Adana, Osmaniye, Mersin ve Kayseri'deki Orman Yangınları Kimin İşi?

R.G.
30.07.2021 - 10:27

Manavgat’ta önceki gün dört noktada birden başlayan yangın ciğerleri dağlarken Marmaris de alevlere boğuldu. Türkiye’nin farklı bölgelerinde son üç gün içinde 13 ilde 41 orman yangını, sabotaj kuşkusuna yol açtı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Muğla’nın Marmaris ilçesi Armutalan Mahallesi, Siteler mevkisindeki ormanlık alanda dün 13.11’de yangın çıktı. Alevler, 5 dakika içinde rüzgârın da etkisiyle kilometrelerce alana yayıldı. Yangına 14 arazöz, 6 su tankeri, 4 ilk müdahale aracı, 6 helikopter, 1 uçak, 6 hizmet aracı, 5 dozer, 5 treyler, 11 teknik personel, 5 orman muhafaza memuru ve 135 yangın söndürme işçisiyle müdahale edildi.

İçmeler Mahallesi’nde yangından kaçmak isterken, motosikletiyle kaza yapan Şahin Akdemir (25) alevlerin arasında kalarak can verdi. Alevler, Siteler, Armutalan ve Turban bölgelerinde ev ve otellere kadar indi. Oyun oynarken, yangını çıkardıkları iddia edilen biri 8 diğeri 10 yaşındaki 2 çocuk Emniyet’e götürüldü.

Belediye Başkanı: Sabotaj ihtimali çok kuvvetli

Belediye Başkanı: Sabotaj ihtimali çok kuvvetli

Hürriyet'te yer alan habere göre Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Şu anda yerleşim yerlerinde tehlike gözükmüyor. Bozburun yarımadasına doğru giden yangın devam ediyor. Yangının 3 farklı noktada başladığını değerlendiriyoruz. Birkaç noktada aynı anda yangın çıkması nedeniyle sabotaj ihtimali oldukça kuvvetli” dedi.

Bodrum

Bodrum

Bodrum sınırlarına yakın Meşelik Mahallesi Kuyucak mevkisindeki çam ağaçları ile kaplı ormanlık alanda dün saat 14.30’da yangın çıktı. Yangın, kısa sürede geniş bir alana yayıldı. 5 yıldızlı 2 otelin bahçesine kadar dayanan alevlere 8 arazöz ve 6 itfaiye aracı ve 40 orman işçisi ile müdahale edildi. Otellere sıçrayan yangın sorası karayolunu alevler sardı. Plajda mahsur kalan turistlerin imdadına tur tekneleri ve bölgede balıkçılık yapanlar yetişti. Bazı tekne sahipleri gönüllü olarak otellerde kalan turistlerin tahliyesi için destek verdi.

Antalya

Antalya

Manavgat’ın yanı sıra Kepez ilçesinde, AVM, sera ve evlerin yakınındaki çalılık alanda da dün yangın çıktı. Yerleşim yerleri ve sera alanlarının ortasındaki ot ve çalılık alanda başlayan yangın, hızla büyüdü. Yangın, Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin hızlı müdahalesi sonucu daha fazla büyümeden söndürüldü. Bir şüpheli yakalandı. Gündoğmuş ilçesinde çıkan orman yangını ise kontrol altına alındı.

Adana

Adana

Kozan’da önceki akşam ormanlık alanda başlayan yangın dün de sürdü. Bölgedeki birçok yerleşim yeri alevler içinde kaldı. Aladağ ilçesinde de önceki akşam ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın nedeniyle bazı evler tedbir amaçlı boşaltıldı. Yangın, Karaisalı ve İmamoğlu ilçelerinin sınırlarına kadar yayıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Osmaniye

Osmaniye

Osmaniye’de 3 ayrı bölgede çıkan yangınlardan 2’si kontrol altına alındı. Yerleşim yerlerine sıçrayan, evlerin ve bahçelerin yandığı, ahırlardaki havyanların da öldüğü yangının ardından gözaltına alınan 5 kişiden 2’si serbest bırakıldı. 3 şüphelinin hakkında daha önce tarla açmak suçundan işlem yapıldığı ortaya çıktı.

Mersin

Mersin

Aydıncık’ta önceki gün başlayan yangın, poyrazın etkisiyle hızla büyüdü. Tedbir amaçlı 5 köydeki 202 ev tedbiren boşaltıldı. Silifke’nin Boğsak, Işıklı ve Hırmanlı Mahallesi’nde devam eden yangın, Yeşilovacık Mahallesi’ne de sıçradı. Yangınlara müdahale gece boyu sürdü.

Kayseri

Kayseri

Yahyalı ilçesindeki Aladağlar Milli Parkı’nda önceki gün başlayan yangın kısmen kontrol altına alındı. Yangın bölgesinde şiddetli rüzgar çalışmaları zorlaştırıyor.

Kaçış

Kaçış

Marmaris’te 3 yıldızlı 2 otel ile 4 villa tedbir amacıyla boşaltıldı. Çevredeki otellerde kalan bazı tatilciler de kendi istekleri ile bavullarını alıp ayrıldı.

Soruşturuluyor

Soruşturuluyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Orman Yangını Yönetim Merkezi'nde gazetecileri bilgilendirdi.

Pakdemirli, “3 uçak, 38 helikopter, 472 arazöz ve 4 bin personelle yangınlarla mücadele ediyoruz. İlk tespitlerimize göre 150 büyükbaş, 1000 küçükbaş hayvan, 6 bin dekar tarım arazisi ve 500 dekar ağırlıklı muz serasında zarar var” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
44
18
11
2
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
demet s.

Yangınların sayısı bile belli değil... Burada 41 diyor, ntv 63 diyor, kimise 55 diyor... TSK kandili yakmak için ne bekliyor?

fezayaysima

AKEPE ÇETESİNİN

Resho

Koca Mersin'de 60 km'lik bölgede 9 yangın var ve sadece 1 tane helikopterle müdahale ediliyor. Karanlık basınca da zaten o da çalıştırılamıyor.