Mahkeme Tahliye Kararını Kaldırdı: Eminönü'ndeki Tekneler Balık Ekmek Satabilecek

-
Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Eminönü’nde balık-ekmek satan tekneler arasındaki tahliye davasında karar dün çıktı. ‘Tekne sahipleri ile İBB arasındaki kiracılık ilişkisi sürüyor’ diyen mahkeme, tahliye kararını kaldırdı.

İBB geçen yıl, Galata Köprüsü ile Turyol İskelesi arasındaki bölgede 3 teknede faaliyet gösteren kiracılara ihtarname göndermişti. İhtarnamede, Temmuz 2007’de imzaladıkları kira sözleşmesinin 1 Kasım 2019 itibariyle sona erdiği kaydedilerek, iş yerlerinin tahliyesi istenmişti.

Yürütmeyi Durdurma Kararı Kaldırıldı: Eminönü'ndeki Balık Ekmek Tekneleri Tahliye Edilecek - onedio.com
Yürütmeyi Durdurma Kararı Kaldırıldı: Eminönü'ndeki Balık Ekmek Tekneleri Tahliye Edilecek - onedio.com

Tekne sahipleri karara karşı dava açtı

Bölgede 100 yıldır balık-ekmek sattıklarını belirten tekne sahipleri karara karşı dava açtı. Davanın görüldüğü İstanbul 9. Sulh Hukuk Mahkemesi dün ikincisi yapılan duruşmada kararını verdi.

"1 yıllık kira bedelini ödemeye hazırız"

Davacı tekne sahipleri adına yapılan savunmada, 1 yıllık kira bedelini ödemeye hazır oldukları kaydedilerek, tahliyenin durdurulması istendi. İBB avukatı ise, davanın reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme, tarafları dinledikten sonra kararın verdi.

"Mahkeme tekne sahipleri ile İBB arasındaki ‘kiracılık’ ilişkisinin sürdüğüne hükmetti

Mahkeme, tekne sahiplerinin davasını kabul etti. Mahkeme, tekne sahipleri ile İBB arasındaki ‘kiracılık’ ilişkisinin sürdüğüne hükmetti. İBB tarafı, bu karara 2 haftalık süre içinde istinaf mahkemesi nezdinde itiraz edebilecek.

"Balıkçılar ile İBB, hijyenik bir ortamda hizmet verilmesini sağlayabilir"

Kararı değerlendiren Av. Mehmet Yıldırım “Bu kararla mağduriyet giderildi. Artık balıkçılar ile İBB, bu bölgede daha düzenli ve hijyenik bir ortamda hizmet verilmesini sağlayabilir” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir