Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Lozan Antlaşması Hakkında Bilgiler ve Erdoğan'ın Sözlerine Sosyal Medyanın Tepkisi

11bPAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a bizi razı ettiler. Birileri de Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Her şey ortada. İşte şu an Ege'yi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'da verdik. Zafer bu mu? Oralar bizimdi." açıklaması sosyal medyada geniş yankı buldu. Ve haliyle tepkiler de gecikmedi. Bu sebeple, Lozan Antlaşması sonucu alınan önemli kararlar nelerdi? 

Sosyal medyanın bu açıklamaya karşı verdiği tepkiler neler? gibi soruları cevaplandıracak içeriğimizi hazırladık.

Uşi Antlaşması ve geçici olarak İtalya'ya bırakılan 12 ada.

İtalyanlar tarafından işgal edilen 12 ada, 1912 yılında Trablusgarp Savaşı sonunda imzalanan Uşi Antlaşması ile Balkan Savaşları başladığı için geçici olarak İtalya'ya bırakılmıştı. 

Bu anlaşma İtalyan tarihinde Trattato di Losanna - Lozan Anlaşması olarak geçse de Türk tarihinde 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması ile anlam karışmasını önlemek için Uşi (Lozan'da bir semt) Anlaşması olarak anılmaktadır.

Lozan'da neler olmuştu hatırlayalım.

Lozan'da TBMM Hükümeti, I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'ni mağlup eden devletlerle karşılaşıp hesaplaştı ve artık tarihe karışmış olan bu imparatorluğun tüm tasfiye davaları ile yüzleşmek zorunda kaldı.

Yani kısacası 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Antlaşması ile bütün dünya, Kurtuluş Savaşı’nı zaferle sonuçlandıran Türkiye’yi tam bağımsız bir ülke olarak tanıdığını kabul ve ilan etmişti.

Lozan'da görüşülen bazı konular ve alınan kararlar

  • Türkiye-Suriye Sınırı: Fransızlarla imzalanan Ankara Anlaşması'nda çizilen sınırlar kabul edilmiştir.

  • Irak Sınırı: Musul üzerinde antlaşma sağlanamadığı için, bu konuda İngiltere ve Türkiye Hükûmeti kendi aralarında görüşüp anlaşacaklardı.

  • Türk-Yunan Sınırı: Mudanya Ateşkes Antlaşması'nda belirlenen şekliyle kabul edildi. Meriç Nehri'nin batısındaki Karaağaç istasyonu ve Bosnaköy, Yunanistan'ın Batı Anadolu'da yaptığı tahribata karşılık savaş tazminatı olarak Türkiye'ye verildi.

  • Adalar: Gökçeada ile Bozcaada özerk bir yönetime tabi tutulmak şartıyla (Türkiye antlaşmanın bu maddesini uygulamadı) Türkiye'de, diğer Ege Adaları İtalya'ya kaldı.

  • Türkiye-İran Sınırı: Osmanlı İmparatorluğu ile Safevî Devleti arasında 17 Mayıs 1639'da imzalanan Kasr-ı Şirin Antlaşması'na göre belirlenmiştir.

  • Kapitülasyonlar: Tamamı kaldırıldı.

  • Azınlıklar: Lozan Barış Antlaşması'nda azınlık, Müslüman olmayanlar olarak belirlenmiştir. Tüm azınlıklar Türk uyruklu kabul edildi ve hiçbir şekilde ayrıcalık tanınmayacağı belirtildi. 

  • Savaş tazminatları: İtilaf Devletleri, I. Dünya Savaşı nedeniyle istedikleri savaş tazminatlarından vazgeçtiler. Sadece Yunanistan savaş tazminatı olarak Karaağaç bölgesini verdi.

  • Osmanlı'nın borçları: Osmanlı borçları, Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılan devletler arasında paylaştırıldı. Türkiye'ye düşen bölümün taksitlendirme ile Fransız frangı olarak ödenmesine karar verildi.

  • Boğazlar: Boğazların her iki yakası askersizleştirilip, geçişi sağlamak amacıyla başkanı Türk olan uluslararası bir kurul oluşturuldu ve bu düzenlemelerin Milletler Cemiyeti'nin güvencesi altında sürdürülmesine karar verildi.

Birçok sosyal medya kullanıcısı da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan açıklaması sonrası tepkilerini gösterdiler.

Link

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmetygt.yoruk

2023 ün nedeni anlaşıldı olmayan ordu ve teknolojiyle dünyayı feth etmeye calışıcak anlaşılan

john-dee

Sıkıntı Lozanın hezimet mi zafer mi olması değil. Biat kültürüyle yetişmiş hiç düşünmeyen sorgulamayan bir nesil. Yarın Cumhurbaşkanı pardon ben yanlış söyledim Lozan zafermiş dese. Bu hezimet diyenlerin hepsi 180 derece dönüp evet zaten Lozan zaferdir diyecekler.

emreunal9

180,360 değil

mehmetygt.yoruk

Haklısın onu geçtim peygamber yerine koyan var Hz.Erdoğan ne mk

karacambaz

komik valla delinin biri bir kuyuya taş atıyor milyon tane akıllı akılsız herkes çıkaramıyor. çok iyi bir gündem malzemesi yakalamış olduğu kesin :D

hakan-sener

sonuç : ayran sağlığa ve akla zararlı ;)

henry-chinaski

Yahudi üstün hizmet madalyası alıp, Suriye sınırında 178 bin dönümlük alanı 44 yıllığına İsrail'e peşkeş çekmek için daha dün ne yapacağını şaşıranlar şimdi Lozan'a dil uzatıyorlar. Tabanına şu soruyu soruyorum 2009 da Suriye sınırın işgali yasa tasarısını meclisten geçiren AKP'yi anayasa mahkemesiyle durduran kimlerdir?

Görüş Bildir