Lezbiyenlik Hakkında Herkesin Merak Ettiği ve Sıkça Sorduğu Soruların En Net Cevapları

1.9bPAYLAŞIM

Eşcinsellik ile ilgili çoğu kişinin bilmediği ya da yanlış bildiği çok fazla şey var. Özellikle lezbiyen bireylerin ilişkisi ile ilgili herkesin birbirine sorduğu ya da en azından kafasından geçirdiği sorular olduğunu biliyoruz. Gelin hep birlikte bugün lezbiyen ve lezbiyenlik üzerine doğru bilgileri edinelim. Lezbiyenlik nedir, lezbiyen kime denir sorularını cevaplayalım ve doğru bilinen yanlışları öğrenelim!

Biraz da bu yanlışların doğrusu bilinsin diye Kaos GL'nin sitesinde yazar Gözde Demirbilek'in cevapladığı sık sorulan sorular var. Bilmeyenler ve konunun özünü anlamak isteyenler için cevaplar aşağıda!

1. Yani öyle kadın kadına nasıl oluyor?

Her cinsel eylemin biricikliğini esas aldığımızda; kadın kadına ya da başka cinsiyetler arası cinsel birlikteliğin tanımını yapmamız mümkün değildir. Cinsel eylemin biçimini, o eylemi gerçekleştiren kişiler belirler. Bu sebeple “Kadın kadına sevişmek şöyledir” diyebileceğimiz bir tanım hiçbir zaman gerçekliğe değmez. Cinsel eylemin, sonunu ve sınırını partnerlerin belirlediğini akıldan çıkarmayarak, kadın kadına birlikteliklerin yine o birlikteliği yaşayan kadınlar tarafından uçsuz bucaksız bir performans denizinde belirlendiğini bilmemiz yeterli

2. Penetrasyon gerçekleşmeden seks eksik olur, lezbiyenler dildo/strap-on kullanıyorlar mı?

Penetrasyon, cinsel eylemde kişilerin (kadın, erkek ya da cinsiyet ifadesi tanımsız fark etmeksizin) ancak tercih edeceği bir biçimdir. Herhangi bir biçimin tercih edilmiyor olması, cinsel eylemi eksik ya da fazla kılmaz. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği fark etmeksizin penetrasyon kişisel bir tercihtir. Lezbiyenler de tüm bu kişiler gibi, penetrasyonu tercih edebileceği gibi hiç eylemeyebilir.

Dildo ve strap-on gibi penetre amaçlı opsiyonu olan seks oyuncakları, herkes içindir. Dileyen herkes kullanabilir. Bu oyuncakların kullanımı da yine isteğe bağlıdır.

3. Birinin muhakkak daha baskın olması gerek, ilişkide kim kadın kim erkek oluyor?

Kadınlar arası duygusal / cinsel ilişkilerde birinin “erkek” olması gerekmez. Ancak çift olmanın tek yolunun “heteroseksüel ilişki” olduğunu düşünenler, ilişkide kadın – erkek denge şartını ararlar. Bunun heteroseksist düşünce biçiminin bir ürünü olduğunu söyleyebiliriz.

“Baskınlık”, “sertlik”, “nahiflik”, “edilgenlik” gibi tanımlanan özellikler, karakteristik özelliklere girer. Bir kişinin bu karakteristik özelliklere sahip olması; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini belirlemez, ilişkisinde/lerinde tanımladığı cinsiyet ifadesini değiştirmez ya da simgelemez.

4. Bütün kısa saçlı kadınlar lezbiyen midir?

“Kısa saç” stilinin, bir lezbiyen saç modeli olduğu yönünde yanlış bir algı vardır. Saçları kısa, uzun fark etmeksizin kişi kendini ancak lezbiyen olarak tanımlıyorsa lezbiyendir.

5. Lezbiyenler erkek olmak mı ister?

Lezbiyenler kadınlardan hoşlanan ve ilişkilenen kadınlardır, erkek olmak istemezler.

6. Lezbiyenlerin görünmez olmasının sebebi sayıca az olmaları mıdır?

Herhangi bir şehirde, ülkede, bölgede, kıtada; dünyada kaç tane lezbiyen olduğu hiçbir zaman hesaplanabilecek bir alan değildir. Ancak açık kimlikli lezbiyenler üzerinden görünürlük ve görünmezlikten söz edilebilir. Bu sebeple, lezbiyenlerin sayıca az olmaları sebebiyle görünmez olduğu iddiası yanlış olur.

7. Kadın kadına ilişkiler daha duygusal mı olur?

Kadın kadına ilişkilerin daha “duygusal” ya da daha “yumuşak” olduğu iddiası toplumda kadınlara biçilmiş cinsiyet rolleriyle ilgilidir. Bu iddia, kadınların “anaç”, “romantik”, “duygusal”, “sevgi dolu” ya da “zararsız” olduğu yönünde cinsiyetçi önyargıların bir ürünüdür. Kadın kadına ilişkilerin, herhangi karma başka bir ilişki türünden daha “duygusal” olduğunu söylemek bu sebeple yanlış olur.

8. Bir erkekle evli ve/veya çocuğu olan bir kadın lezbiyen olabilir mi?

Bir erkekle evli, o partneriyle birlikte ebeveynliğini yaptığı bir çocukla aynı evde yaşıyor olsa dahi; bir kadın lezbiyen olabilir. Peki nasıl? Partneriyle heteroseksist bir baskıyla evlenmiş olabilir, kendini sonradan keşfetmiş olabilir, erkeklerle yaşadıklarını cinsel edim olarak görüyor olabilir, … ihtimaller kişisel deneyime bağlı olarak çeşitlendirilebilir. Bir kadının, kiminle evli olduğu ve çocuk sahibi olup olmadığı onun beyanını sorgulanabilir hâle getirmez. Kişi kendini lezbiyen olarak tanımlıyorsa, lezbiyendir.

9. Lezbiyenlik fark edilebilir mi?

Lezbiyen ya da değil, hiç kimsenin cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliği “fark edilebilir” değildir. Saç modeli, giyim tarzı, tavrı, dünya görüşü gibi şeyler karakteristik özellikleri ve performansı ifade eder. Performans, kimliği ifşa etmez. Kişi ancak “lezbiyenim” beyanı veriyorsa onun lezbiyen oluşundan söz edilebilir.

10. Lezbiyenler toplumda geylere oranla daha hoşgörüyle mi karşılanır?

Geyler ve lezbiyenler, kadın ve erkek kimlikleri üzerinden homofobinin farklı çeşitleriyle karşılaşıyor olabilir. Farklı tür ayrımcılıklara uğruyor olmak, heteroseksist düzende bir kimliği diğerinden daha ayrıcalıklı kılmaz. Bu sebeple, lezbiyenlerin toplumda geylere oranla “daha hoşgörüyle” karşılandığı iddiası yanlıştır

11. Lezbiyenlik uzmanlarca değiştirilebilir bir kimlik midir?

Lezbiyenlik, uzmanlarca değiştirilebilen bir kimlik değildir. Heteroseksüelliği tercih edilmesi gereken bir yönelim olarak göstererek ona teşvik etmek amacıyla bireyin cinsel kimlik ifadesini değiştirmeye yönelik müdahaleler, ruh sağlığının kötü yönde etkilenmesine yol açar. Bilimsel dayanak ve klinik kullanışlılıktan yoksun olan bu müdahaleler, günümüzde bazı ülkelerce yasaklanmaya başlamıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
goege

Komik. Saygı aşama aşama artar oldu toplumumuzda, yani çok saygılıyız fakat bir hususa saygı duymayanlara saygımız yok. Ben eşcinselliğe saygı duymuyorum, ilk cümlem yanıltıcı olmasın. Neden mi? İşte neden: Eşcinsellik, transeksüellik, çok eşlilik hatta ileri gideyim teröristlik bile saygıyla karşılanır oldu caaanım ülkemin sonradan görmüş çakma batılı toplumunda. Onlarca yıldır toplumu yozlaştıran gizli şeyler bugün açık seçik beyan edilecek hale gelmiş ve üstelik "zorla dayatılan, saygı duyulması gereken seçimler" olarak karşımıza çıkıyor. Ne yazık ki; "ben saygı duymuyorum" diyene bile saygı duymayan toplumumuz, bencilce saygı dayatır olmuş. %500 seviyesinde orgazm olsan ne olur, zira %50 seviyesinde olmasan ne olur? İnsanlar artık salgılanmasını kontrol bile edemediği hormonlarına hükmetmeye çalışırken, kisve ile bunun adına "seçim" demesi saçma, anlamsız ve mânidar.

sedef-sena-dogan

🏳️‍🌈

umut-sakici

Dostum çok doğru yazmışsın. Bana göre Lezbiyenlik kötü bir şey değil. Ancak hem toplum olarak hem de bir birey olarak iyi değil. Buna ne modern, ne de hoş bir şey denilebilir. Çünkü; siz doğarken cinsel zevkleriniz ortamınıza göre yöneliyordu. Bunu teşvik edersek zaten daha da büyür. Bu sizin elinizde. Eğer halen lezbiyenlik doğuştan gelen veya Allah'ın bize verdiği kader diyorsanız. Ben de zengin olarak dünyaya gelseydim. Ya da hırsızlık yapsaydım ne olurdu? Bence bunu değiştirebilecek sizlersiniz. Bana göre eşcinsellik ortamınıza göre belirlenebilecek bir şey. Hormonsal olarak zaten tedavisi var. İsteyen gidip olur. İstemeyen de sırf cinsel zevkleri için hayatının diğer toplumlar tarafından ( çoğunluk ) dışlanmaya veya itilmeye maruz kalıcaktır. İnşallah homofobik olduğumu düşünmemişsinizdir. :D

ecenur-ozcan

Homofobik ve ötekileştirici söylem yaparak homofobik olmadığını iddaa etmek. Bir hırsızla bir eşcinseli aynı kefeye koyman da ilginç. Biri suç işliyor, öbürü sevdiği insanla beraber. Not: Hastalıkların tedavisi olur, yönelimler kimseye zarar vermediği gibi doğada çok türde görülür.

adem-kaya11

Saygı duymak gerek, ancak ben yine de hoş karşılamıyorum. Bir kere doğaya aykırı.

ecenur-ozcan

Doğaya aykırı DFFBNKDNKB kardeşim canlı türlerinde escinsellik, biseksüellik ve hermafroditeyi araştırmanı tavsiye ederim, doğaya aykırı gibi boş bir yorumda bulunmuşsun. Aslanlardan penguenlere 1000den fazla türde var.

deniz_canfeda

Lezbiyen bi' penguen çift, annesi ve babası ölen bir pengueni evlatlık aldılar. Biliyorsun değil mi?

aslan-bey2

MİDEM BULANDI

deniz_canfeda

Benimde senden midem bulandı aşağılık homofobik

Görüş Bildir