Köye Geri Dönene 15 Bin Lira Verecekler

-

İkizdere İlçesi’ne 20 kilometre uzaklıktaki, 30 haneli ve 200 nüfuslu Gölyayla Köyü’nde 6 yıl önce Köy Muhtarlığı ile İstanbul’da bulunan Gölyayla Köyü Yardımlaşma Derneği tarafından, ’Köye dönüş’ kampanyası başlatıldı. Başta İstanbul, Bursa ve Samsun olmak üzere gurbette yaşayanların köye geri dönmesini amaçlayan kampanya ile dönüş yapanlara 15'er bin lira para yardımında bulunulacağı duyuruldu. Ancak geçen sürede sadece 4 aile, kampanya nedeniyle değil kendi istekleri ile köye dönüş yaptı, 15 bin lira para yardımını da kabul etmedi.

"YETERLİ DUYARLILIK OLMADI"

Gölyayla Köyü Muhtarı Dursun Ali Kan, azalan köy nüfusunu yeniden artırmayı, köy hayatını yeniden canlandırmayı amaçladıkları için kampanya başlattıklarını söyledi. Kan, "Kampanya kapsamında köye döneceklere 15 bin lira para yardımında bulunacağımızı duyurduk. Tek şartımız 5 yıl köyden ayrılmamaktı. Ancak bu konuda yeterli duyarlılık olmadı. Gelenler de kendi istekleri ve imkanları ile köye dönüş yaptı. Para almak için kimse müracaat etmeyince kampanyayı sona erdirdik" dedi. Köyün gerçek nüfusunun 7 bini aştığını ifade eden Muhtar Kan, "Ancak köy nüfusunda görünenler büyük şehirlerde yaşıyor. Köyde yaşayanlar 15 haneye kadar düştü. Her yıl bunu artırmaya çalışıyoruz. İsteğimiz köye dönüş yapılması. Köyümüz ıssızlaşmasın" diye konuştu.

"KÖYÜMÜZÜ ÖZLEMİŞİZ"

İki ay önce kendi imkanları ile köye dönüş yaptığını ve kendisine teklif edilen 15 bin lira dönüş yardımını almadığını anlatan Abdurrahman Keskin de, "İşimi çocuklara bıraktım ve köye döndüm. Besicilik yapmaya başladımö dedi. 30 yıl üzerine köyüne geri döndüğünü anlatan İbrahim Yazıcı ise, “Ben de 15 bin lira yardımı almadım. Buraları özlemiştim. İstanbul güzel ama köyümüzü daha çok seviyoruz. Ben de hayvancılık yapacağım. İnşallah başaracağız" diye konuştu.

  • Cumhuriyet
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BursaİstanbulSamsun
Görüş Bildir