Koronavirüse Rağmen Arttı: Norveç Varlık Fonu 44 Milyar Dolar Değer Kazanarak 1,16 Trilyon Dolara Ulaştı

 > 
22PAYLAŞIM

Dünyanın en büyük fonu olan Norveç Varlık Fonu, yılın üçüncü çeyreğinde değerini 44,31 milyar dolar artırarak 1,16 trilyon dolara ulaştı. 

Fondaki değer artışında Amerikalı teknoloji şirketlerinin hisselerinin koronavirüs salgınının olumsuz etkilerini silecek ölçüde yükselmesi önemli rol oynadı.

Fon, 9 bin 200 şirketin hissesine sahip

Euronews'in haberine göre, dünyanın en büyük fonu olan Norveç varlık fonu, 44 milyar dolar artışla 1,16 trilyon dolara ulaştı.

1996'da kurulan fonda, dünya genelinde halka arz edilmiş yaklaşık 9 bin 200 şirketin hisseleri bulunuyor. Bu da tüm borsalardaki şirketlerin hisselerinin yüzde 1,5'ine tekabül ediyor. 

Fon aynı zamanda gayrimenkul ve tahvile de yatırım yapıyor. 2017'de Norveç hükümeti hisse senetlerine yapılan yatırım payını yüzde 70'e çıkarmıştı.

Hükümet, fon gelirinin yüzde 4'ünü kullanıyor, gelirin yüzde 96'sı ise biriktiriliyor

Norveç hükümeti, fon gelirlerinin yüzde 4’ünü kullanabiliyor, geriye kalan yüzde 96'lık kısım ise biriktiriliyor. Bu da her Norveç vatandaşı için 217 bin dolarlık bir miktar anlamına geliyor.

Varlık fonu nedir?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe bu fonları şu şekilde tanımlıyor: 

"Varlık fonları ülkelerin sahip olduğu fazla kaynakların (genellikle bütçe fazlalıklarının) heba edilmemesi, gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir biçimde aktarılması için değişik varlıklarla değerlendirilmek üzere oluşturulan fonlardır. Ya da bazı ülkelerde olduğu gibi bu belli doğal kaynaklardan elde edilen gelirin (petrol, madencilik vs.) bir kısmının gelecek kuşaklara aktarılması için belli fonlarda tutulup yönetilmesi işlemidir."

Ayrıca bakınız 👇

Varlık Fonu Nedir ve Yılda 131 Milyar Dolar Kazanan Norveç Varlık Fonu Nasıl Yönetiliyor? - onedio.com
Varlık Fonu Nedir ve Yılda 131 Milyar Dolar Kazanan Norveç Varlık Fonu Nasıl Yönetiliyor? - onedio.com

Özelleştirme Yüksek Kurulu, THY'nin yüzde 49,12, Halkbank'ın yüzde 51,11 hissesinin Varlık Fonu'na devrine karar vermişti.

Birçok Kurum Varlık Fonu'na Devredildi: Vergiden ve Denetimden Muaf 'Varlık Fonu' Nedir? - onedio.com
Birçok Kurum Varlık Fonu'na Devredildi: Vergiden ve Denetimden Muaf 'Varlık Fonu' Nedir? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir