Korkunç BM Raporunu Hatırlayalım: IŞİD Zihinsel Engelli Çocukları İntihar Bombacısı Yapıyor

 > -
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Saldırıyı 12-14 yaşlarında bir canlı bombanın gerçekleştirdiğini” açıklaması gözleri bir kez daha IŞİD’in çocuk militanlarına yöneltti. Türkiye’de ilk kez bir terör saldırısında çocuk canlı bomba kullanılıyor. Emniyet kaynakları terör örgütü IŞİD’in elinde yüzlerce çocuğun bulunduğu bilgisini paylaşıyor...

BM Çocuk Hakları Komitesi’nin geçen yıl açıkladığı rapor, IŞİD vahşetinin tüm boyutlarını gözler önüne sermişti.

'Gaziantep Saldırısındaki Canlı Bomba 12-14 Yaşlarında' - onedio.com
'Gaziantep Saldırısındaki Canlı Bomba 12-14 Yaşlarında' - onedio.com

Rapora göre kaçırdığı çocukları seks kölesi olarak satan, işkence eden katleden IŞİD, özellikle zihinsel engelli olan çocukları intihar bombacısı olarak kullanıyordu

"Bu çocuklar büyük olasılıkla ne yaptıklarının farkında bile değil"

18 bağımsız uzmandan oluşan komitenin sözcüsü Renate Winter, Reuters haber ajansına, "Çocukların, özellikle de zihinsel engelli olanların intihar bombacısı olarak kullanıldığına dair duyumlar aldık. Bu çocuklar büyük olasılıkla ne yaptıklarının farkında bile değil" demişti.

IŞİD'in Korkunç 'Saklambaç Oyunu' - onedio.com
IŞİD'in Korkunç 'Saklambaç Oyunu' - onedio.com

Çocukların çok küçük yaşta, yaklaşık sekiz yaşında veya bu yaşın altında asker olarak eğitildiklerini gösteren bir video bulunduğunu anlatan Winter, "IŞİD'in güçlü olduğu birçok yerde azınlık çocukları kaçırılıyor, üzerlerine fiyat etiketi konulup pazarlarda köle olarak satılıyor" diye konuşmuştu.

IŞİD, mart ayında Bağdat’taki bir stadyumda düzenlediği ve 65 can alan intihar saldırısında da canlı bomba olarak bir erkek çocuğu kullanmıştı

1998'den bu yana ilk kez Irak'ta çocuk haklarının durumunu inceleyen komitenin hazırladığı rapora göre, dini ve etnik azınlıklardan çocuklar daha da zor durumda. Ancak rapor "Çocuk istismarı mezhep tanımıyor" çıkarımında bulunuyordu.

Irak'ta çocuk canlı bomba yakalandı

Irak'ta çocuk canlı bomba yakalandı
Irak'ta çocuk canlı bomba yakalandı

Bugün basına yansıyan bir haber... Irak'ın Kerkük kentinde üzerinde canlı bomba yeleği bulunan ve saldırı hazırlığında bir çocuğun yakalandığı belirtildi.

Olaya ilişkin AA'ya açıklama yapan Kerkük Polis Müdürü Albay Hattap Ömer, "Kerkük'ün Tisin semtindeki Resul Azam Camisi'ne saldırı düzenlemek isteyen bir çocuk, üzerindeki bomba yeleğiyle yakalandı" dedi. Canlı bomba yeleği taşıyan çocuğun 15 yaşlarından olduğunu ifade eden Ömer, üzerindeki yeleğin bomba imha uzmanlarınca güvenli bir şekilde çıkarıldığını söyledi.

BBC TürkçeCumhuriyet ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir