Görüş Bildir
Haberler
Koalisyon Olmazsa Erken Seçim İçin 4 Senaryo

Koalisyon Olmazsa Erken Seçim İçin 4 Senaryo

Batuhan
09.07.2015 - 13:05 Son Güncelleme: 09.07.2015 - 13:11
İçeriğin Devamı Aşağıda

Ankara kulislerinde, bir yandan koalisyon hükümeti seçenekleri tartışılırken diğer yandan olası bir erken seçimde partilerin alacağı pozisyonlar masaya yatırılıyor. İşte Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre kulislerde konuşulan 4 senaryo:

1. Geçici Hükümet

1. Geçici Hükümet

Tüm partilerin aldıkları oy oranına göre temsil edildiği ‘geçici seçim hükümeti’ gerçekte hiçbir partinin içine tam olarak sinmiyor. Bu hükümette MHP ’nin HDP ile birlikte yer almasının zorluğu nedeniyle böyle bir yapının kurulamayacağı yorumları yapılıyor. Kurduğu özel bir ekiple, erken seçim olması durumunda neler yapması gerektiğine ilişkin çalışmalara başlayan AK Parti, esas olarak kendisinin azınlık hükümetinde seçime gitme hesapları yapıyor. AK parti, bu noktada MHP’nin, içinde HDP’nin olduğu bir geçici seçim hükümetinde yer almayı istemeyecek olmasına güveniyor. MHP’nin, HDP’liler anayasa gereği kurulacak hükümette kırmızı plaka almasın diye, AK Parti ile böyle bir işbirliğine gidebileceği ifade ediliyor. Bu seçimin tarihini Meclis belirleyeceği için Kasım’dan sonraya öteleme imkânı da doğabilecek.

2. Kaçan Vekillikler

2. Kaçan Vekillikler

AK Parti’de 7 Haziran seçimlerinde özellikle 20 kadar ilde yapılan liste yanlışlarının en az 20 milletvekili kaybettirdiği hesabı yapılıyor. Her ilin dinamikleri ayrı ayrı çıkartılıyor. Kıl payı kaybedilen illerin yanı sıra, kıl payı kazanılan illerin de profilleri çıkartılıyor. AK Parti, küskün Kürtleri geri kazanmayı da bu çalışmanın bir ayağı olarak sürdürüyor. Bu sayede erken seçimde 276 milletvekilinin üstüne çıkılması hedefleniyor.

3. AKP-SP İttifakı

3. AKP-SP İttifakı

Düşük bir oyla kaybedilen illerle ilgili plan, kıl payı kazanılan milletvekilliklerinin kaybedilmesi riskini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle partiler, ‘milim’ hesaplar yapıyor. AK Parti’nin 276 vekili çıkartabilmek için en az yüzde 45 oy alması gerektiği belirtiliyor. AK Partinin bunu şansa bırakmamak için Saadet Partisi ile seçim ittifakı yapabileceği konuşulurken, SP-BBP ittifakına giden yüzde 2’lik oyun kazanılması hesap ediliyor.

4. CHP-HDP İttifakı

4. CHP-HDP İttifakı

Erken seçimin kendileri açısından daha başarılı sonuç doğurmasını planlayan muhalefet de boş durmuyor. MHP, hiçbir partiyle ortak yapı içerisinde görülme planı yapmazken, CHP’nin HDP ile ‘güçlü olunan illerde güçlü olanın adayını desteklemek’ mantığından hareket ederek, seçim ittifakına gidebileceği de iddia ediliyor. İşbirliğinin, iki partinin daha güçlü gelmesi sonucu doğuracağını öne sürenler bulunuyor. Ancak, her iki ittifak hesabının da “Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olmak” sonucu doğuracağını dile getirenler de az değil.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bordo BERE

Yazılmış tek bir senaryo var; her ne olursa olsun Hdp nin işine yarıyor. Vay anasını ne küresel oyunmuş bu be arkadaş. Bazıları bunu okuyunca bana vay faşit ... Devamını Gör

missis Simpson

mhp üçlü koalisyona gitse hdpyi ve çözüm sürecini kontrol edebilme şansı olur.

3 saçma.zaten sp son anda fetvalar çıkardı din elden gidiyor diye.o yüzde 2 nin büyük kısmı bbpnin.saadetin oylarının büyük çoğunluğu halihazırda akpye gitmi... Devamını Gör