Kişinin Çevresine Çok Kötü Bir Koku Yaydığını Düşünmesi Durumu: Olfaktör Referans Sendromu

1PAYLAŞIM

Sürekli bu düşünceyle yaşanmaz valla!

Olfaktör Referans Sendromu, kişiye bedeninin çok kötü bir koku yaydığı ve çevresini rahatsız ettiği düşüncesi veren bir rahatsızlıktır.

Kişi, insanların kendisi hakkında kötü düşüncelere kapıldığını düşündüğü için iş ve sosyal yaşantısında büyük olumsuzluklar yaşar.

Bu sendroma sahip olan kişiler sürekli olarak kötü bir koku yaydıklarını düşündüğü için zihinlerini aşırı meşgul ederler.

Aynı zamanda sürekli olarak kendilerini suçlama eğilimleri vardır.

Olfaktör Referans Sendromunun neden olduğuna dair yapılan bir çalışmada bu sendroma sahip olan kişilerin %85'nin koku ile ilişkili bir travma yaşadığı gözlemlenir.

Sıklıkla erken yaşlarda başlayan bu rahatsızlık, genel olarak bekar erkeklerde yaygındır.

Sanrısal bozukluk kategorisinde yer almasına rağmen obsesyonel mi yoksa sanrısal bir bozukluk mu olduğu hala tam olarak net değil.

Bu sendrom, zaten başlı başına zor bir süreç olmasına rağmen aynı zamanda doktorlar tarafından kolaylıkla tespit edilemiyor.

Antidepresan ve psikoterapi ile tedavi edilmeye çalışılan bu sendromun hala net bir çaresi bulunmuyor.

Bu sendroma sahip olan kişi eğer bir doktor desteği almazsa yıllar boyunca bu rahatsızlık ile yaşayabilir.

Dışarıdan birinin asla anlayamayacağı bu hastalık, eğer yardım edilmezse kişiyi yıpratabilir ve başka psikolojik sorunlara yol açabilir.

Siz bu rahatsızlık hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Neden Kötü Koktuğunu Anlamayanlar İçin Dev Hizmet: Kokarca Gibi Gezmenize Sebep Olan 13 Etken - onedio.com
Neden Kötü Koktuğunu Anlamayanlar İçin Dev Hizmet: Kokarca Gibi Gezmenize Sebep Olan 13 Etken - onedio.com
Herkesin Kötü Kokmamaya Özen Gösterdiği Günlerde Güzel Kokmanıza Yardımcı Olacak 12 İpucu - onedio.com
Herkesin Kötü Kokmamaya Özen Gösterdiği Günlerde Güzel Kokmanıza Yardımcı Olacak 12 İpucu - onedio.com
Herkes Mandalları Burnuna Taksın! 2 Dakikadan Fazla Tahammül Edemeyeceğiniz Dünyanın En Kötü Kokuları - onedio.com
Herkes Mandalları Burnuna Taksın! 2 Dakikadan Fazla Tahammül Edemeyeceğiniz Dünyanın En Kötü Kokuları - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
singing-in-the-rain

Bunun rahatsızlık olduğunu bilmiyordum bende varmış. Yüzyüze sosyal ilişkilerime her zaman darbe vurdu. Özellikle çok yaklaşan insanlarla iletişimime ciddi biçimde engel oluyor. Göz kontağı kuramıyor kafayı hep farklı bir yere çevirerek konuşuyorsun filan. Bendekinin sebebi ayna nöronlar sanırım. Lisede sınıfta diş teli olan bir sınıf arkadaşım vardı. Çocuk genel arkadaş grubunun dışındaydı. Tam olarak dışlanmış değil ama öyle gibi de. Yakınlık beklentisinin red yemediği tek kişi olarak benle arkadaşlık kurdu. Diş tellerinden kaynaklı sanırım ağzı çok ağır kokuyordu. Bir şey de diyemiyorum, çocuk yakınıma geldikçe nefesimi tutuyorum, bir yandan fark etmesin ayıp olur diye düşünüyorum. Sonra "ula benim de ağzım böyle kokuyor olabilir mi" diye düşüncesiyle kimseyle yüz yüze konuşamaz oldum, hele bir kız arkadaşım olunca günde 4-5 kez diş fırçalamışlığım filan oluyordu.. Yıllardır da böyle devam. Ama korona döneminde müthiş rahatladım, maskeler beni bu saplantımdan uzaklaştırdı.

singing-in-the-rain

Sartre'ın Autodidakt diye bir karakteri vardı Bulantı'da. Onun ağzı da her daim leş gibi sigara kokardı, o satırları okurken Autodidakt'ın ağzının koktuğundan habersiz sürekli olarak Roquentin'in dibine kadar girer öyle konuşurdu. Autodikat'ın karşısındakine hissettirdiklerini bilmeden öyle şevkle anlatmaya devam etmesi de bende önemli bir pekiştireç olmuştur.

Görüş Bildir