Görüş Bildir
Haberler
Kılıçdaroğlu'ndan Net Açıklama: 'İttifak Kabul Ederse Cumhurbaşkanı Adayı Olurum'

Kılıçdaroğlu'ndan Net Açıklama: 'İttifak Kabul Ederse Cumhurbaşkanı Adayı Olurum'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili soruya ise 'İttifak kabul ederse aday olurum' diye yanıt verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Global'de Candaş Tolga Işık'ın programına katıldı. Gündeme dair soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, özellikle ekonomi üzerinden iktidarı eleştirdi. 

Kılıçdaroğlu, TÜİK'in kendisine randevu verilmemesine tepki göstererek kapıların saraydan talimat ile kapatıldığını söyledi. 'Artık, vatandaşın canına tak etti. TÜİK enflasyonu düşük gösterince emeklinin, memurun, işçinin maaşına da az zam yapılacak. Rakamları düşük gösterin diye talimat veriyorlar. Siz siyasetçi olsanız buna göz yumabilir misiniz? TÜİK'e gittik. Milletvekili arkadaşlarım vardı. Ben geleceğim diye kapıyı kapatmışlar. Demir kapı vardı ve 'Biz kapıyı açamayız' dediler,' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

'İlk kez seçimle gelen milletvekiline resmi devlet dairesi kapatılmıştır. Dünya kamuoyu buna şahit oldu. Normalde randevusuz gidilebiliyor. Ama ben gittiğim için kapıyı kapattılar. Bakan olarak kendilerine unvan verilen insanlar, bir kişinin verdiği talimatları yerine getirmek için getirilen insanlar. Bildiğimiz devlet memurları. Marmaris'te yangın çıkmış, demeç veriyorsunuz, 'Sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla yangınları söndürmeye başladık!' Talimatla yangın mı söndürülür? Şimdi ortada bakan yok. Atamayla gelen kişiler bütçeyi sunuyorlar.'

Merkez Bankası'na müdahale eleştirisi

Merkez Bankası'na müdahale eleştirisi

Türkiye bu kadar derin bir ekonomik buhranın daha önce yaşanmadığını belirten Kılıçdaroğlu, 'İlk kez 84 milyon insan bir avuç insan için çalışıyor. Demokrasi tarihimizde Türk lirasının bu kadar pul edildiği bir dönemi yaşamadık' dedi. 

Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası'na yapılan müdahaleleri ve sık sık yaşanan başkan değişikliklerini eleştirdi. Merkez Bankası'nın fiyat istikrarından sorumlu olduğunu ve siyasetin müdahalesi durumunda kuruma olan güvenin yitirileceğini ifade eden CHP lideri, şöyle devam etti:

'Merkez Bankasının başında liyakatlı kişilerin olması gerekir. Merkez Bankasının M'sini dahi bilmeyen bir insanı başına getiriyorsunuz. İşi en iyi yapana teslim edeceksiniz. Kapısından içeri girmemiş insanı başkan yapıyorsunuz. İradesi var mı? İrade sıfır. Dünyada hangi devlet bir kişinin iki dudağından çıkacak söze teslim edilmiştir.?

"İlk olarak Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplarım"

"İlk olarak Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplarım"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kılıçdaroğlu iktidara gelmesi durumunda ilk olarak Ekonomik Sosyal Konseyi toplayacağını anlattı:

Bülent Ecevit kurdu. Anayasal kurum haline geldi. En son 2009'da toplandı. Ekonomik toplumsal tarafların liderleri üyeleridir. Onlara, 'Buyurun sorunlarınızı anlatın' derdim. Eskiden 3 ayda bir toplanırdı. Kanun kalktı. Anayasada var ama fiilen yok. Erdoğan Fiyat İstikrar Komitesi kurdu. Merkez Bankasının görevini başka bir kuruma teslim edebilir misiniz? Fiyatı indirecek ve fiyatları koruma altına alacak olan kim? Üreticiyi, stokçuyu suçlayacaklar. Ekonomik Sosyal Konsey'de önce bir anlaşacağız. Faiz yükseltilmeli mi, düşürülmeli mi? Merkez Bankasına görev verirsiniz ve o gerekeni yapar.

En son Erdoğan, 'Nas var' dedi. Siz ekonominin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Siyasi partiler devlet değildir. Rüşvet alan hırsızlık yolsuzluk yapanları devletin içinden temizleyeceğiz. Bu devlet sıradan bir devlet değildir. Bizi dünyada da rezil ettiler. Rüşvet alan birisi arabasında Türk bayrağı taşıyor ve siz onu bizi temsil etmesi için yurt dışına gönderiyorsunuz. Ne diyecekler? Bu anlayış devleti çürütür. En kolay şey devleti yürütmektir. Herkesin görevi tanımlanmıştır.'

"İşçiye 5 bin 376 TL vermek zorundalar"

"İşçiye 5 bin 376 TL vermek zorundalar"

2 bin 825 lira olan asgari ücretin sene başında 384 dolara tekabül ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, 'İşçiye bugün 384 doları teslim edin. Şimdi bu parayı verirlerse bu yılın kayıpları önemli ölçüde telafi edilecek. 5 bin 376 TL işçiye vermek zorundalar. Aksi takdirde iktidarın eli işçinin cebinde. Sanayicinin korunması lazım. Asgari ücretin gelir vergisinden muaf olması lazım. Bu piyasanın canlanması için de çok önemli. Yoksa insanları açlığa mahkum edecek' dedi.

"SGK şimdi daha çok açık veriyor"

"SGK şimdi daha çok açık veriyor"

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine yönelik 'SGK'yı batırdı' eleştirilerine yanıt verdi:

'SGK batsa öyle bir kurum olmaz değil mi? Açık veriyordu SGK. İşin garibi şimdi daha çok açık veriyor. 'Açıkça senin istediğin televizyonda tartışalım, SGK'yı kim batırdı?' dedim. Gelir mi, gelemez. Boğazdan aşağı haram lokma inmişse konuşmayacaksınız. Normalde daha prim yatırılırsa daha yüksek maaş almanız lazım değil mi? Öyle bir düzenleme yaptılar ki ne kadar çok yatırırsan o kadar az maaş alıyorsun. O yüzden EYT'li sayısı artıyor. EYT'lilerin hakkını verdirmek zorundayız. Ona rağmen olağanüstü büyük açıklar var. Çıkıp söylüyor mu? Neden açık olduğunu söylesin. Dünyanın her yerinde SGK açık verir. Çünkü tek gelir kaynağı primdir.'

'Fakirliğimizi satıyoruz. İhracat olsun ama hak ettiğimiz parayı alıyor muyuz?' diye soran Kılıçdaroğlu, 'Fakirliğinizi ihraç ederseniz, Türkiye'yi batının egemen güçlerine teslim ederseniz bu iş yürümez. İhracatımız zaten var. Katma değeri yüksek ürün ihraç ediyor musunuz? O zaman dünyada söz sahibi olursunuz. Tekstil sattık güzele ama bu Türkiye'yi büyütmez. Üniversiteler bilgi üretmeli. İran üniversitelerinin ürettiği bilgi sayısı Türk üniversitelerini geçti. Üniversiteleri de perişan ettiler' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"Aday olmaktan onur duyarım"

"Aday olmaktan onur duyarım"

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkındaki soruya ilk kez bu kadar net yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, ittifak bileşenlerinin kabul etmesi durumunda aday olacağını söyledi:

'İttifak kabul ederse bundan onur duyarım. Bu konu hiç konuşulmadı. Bireysel olarak karar vermek doğru değil. İttifakın kendi içindeki özel görüşmeleri kamuoyu ile paylaşmak kolay değil. Akşener, başbakanlığa yakışır. Deneyimi vardır. Bakanlık da yapmıştır. Yetkilerin bir kişide toplanması asla ve asla doğru değildir. Evde eşimizle, çocuklarımızla bir karar alırken konuşuruz. Köyde muhtar ve ihtiyar meclisi var. biz koskoca devleti bir kişiye teslim ettik. Temel ve köklü bir krizimiz var aslında. Devletin bütün kurumlarda ciddi çürümeler. Parlamenter sistemin güçlenmesi lazım. Şu anda milletvekilleri ne yapıyor? Bir soru önergesi veriyorsunuz, Bakan soru sordunuz diye sizi mahkemeye veriyor veya hiç cevap vermiyor. Meclis Başkanı da yukarıdan talimat gelmeden konuşmam diyor. Hangi milli iradeden bahsediyoruz? İradesi ipotek altında vesayet altında olan bir parlamento. Bütün yetkileri olduğu gibi devrettik. Biz geldiğimizde bu yetkileri devredeceğiz. Demokratik yetkilere saygınız varsa parlamentoya yetkileri teslim edersiniz.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
87
65
43
15
9
8
4
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ilyasbabaa

Gecmis olsun yine akp kazanicak o zaman..

kabus

senin tayip ve bahceliden farkin yok çöktün koltuğa geberince mi bırakmayı düşünüyorsun. bir sal şu koltuğu bu heriflerdeki koltuk sevdasi nedir. zaten çoğu ... Devamını Gör

Halil Değerli

Reis kazansın diye herşeyi yapıyor... .... Geri zekalı.... .... 🤪😡😠