Görüş Bildir
Haberler
Kılıçdaroğlu: 'Davutoğlu Gelsin MİT'le İlgili Belgeleri Göstereyim'

Kılıçdaroğlu: 'Davutoğlu Gelsin MİT'le İlgili Belgeleri Göstereyim'

adem kara
27.11.2014 - 16:54
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Edirne'de konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MİT'in kendilerini dinlediği yönündeki açıklaması üzerine Başbakan Davutoğlu'nun kendisinden belge istemesiyle ilgili 'Özel ziyaretime gelirsen senin görmediğin belgeleri göstereceğim' dedi.

Edirne’ye gelişinde TEM otoyolu gişelerinde partisine mensup milletvekilleri ve belediye başkanları tarafından karşılanan Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra CHP Marmara Bölge Toplantısı’nın yapılacağı Mimar Sinan Kapalı Spor Salonu’na geçti. Kılıçdaroğlu Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale illerinden gelen yaklaşık 1.500 partiliye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, dün yayın yasağının Cemil Çiçek’in başvurusuyla getirildiğini söylemiş ve Çiçek’e “Yayın yasağı talep etmek senin görevin mi” diye seslenmişti. Cemil Çiçek ise yasak için mahkemeye kendisinin değil, Komsiyon Başkanı Hakkı Köylü’nün başvurduğunu söylemiş ve Kılıçdaroğlu’ndan özür dilemesini istemişti. Çiçek’in ardından Kılıçdarıoğlu bugün Edirne’de konuştu ve asıl özür dilemesi gerekenin Cemil Çiçek olduğunu savundu. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Biliyorsunuz parlamentonun gündemi 17 Aralık soruşturmaları. Adı yolsuzluğa bulaşmış 4 bakan parlamentoya gelip ifade verecek. Mahkemeden bir karar çıkardılar, bakanların soruşturma komisyonuna verdiği ifadeler medya yer almasın, medya yasağı getirdiler. Bunun üzerine bir açıklama yaptım, parlamentoyu ve başkanı göreve çağırdım ve ‘parlamento yolsuzluk yapanların, hırsızların hamisi olmamalıdır’ dedim. Parlamentonun itibarını önce Meclis Başkanı’nın koruması gerektiğini söyledim dün saat 11.00 de. Sayın Çiçek yurt dışından beni eleştirdi.”

Anadolu Ajansı’nın 25 Kasım 2014 saat 19.43′te, Meclis Başkanlığı’nın yazısı üzerine mahkemenin yayın yasağı koyduğu haberini geçtiğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben ertesi gün saat 11.00′de konuşuyorum. ‘Düzeltme yapıldı mı’ diye soruyorum, hayır. TBMM Başkanlığı’nın yazısı üzerine yayın yasağı getirildi. 11.00′de açıklama yapıyorum. Parlamentonun itibarını korumaya çalışıyorum. Meclis yolsuzluk yapanların hamisi olamaz diyorum. Meclis Başkanı’ndan tık yok. Aradan bir süre geçiyor Meclis Başkanı itiraz ediyor, ‘Ben böyle bir şey yapmadım’ diye. Saat 16.11′de düzeltme yapılıyor. Ben açıklama yapmasaydım, sen o düzeltmeyi yapacak mıydın? Yapmayacaktın. Şimdi Cemil Çiçek’e açık çağrıda bulunuyorum; CHP Genel Başkanı’ndan çıkıp milletin önünden özür dileyeceksin. Parlamentonun itibarını koruyan benim, ayaklar altına alan sensin. Ben o açıklamayı yapmasam sen o düzeltmeyi yapacak mıydın? Yapmayacaktın. Devlet deneyimi olan 27,5 sene devlette çalışan biri olarak söylüyorum. Her kurumun yöneticisinin başına gelen kişi, o gün gazetelerde yer alan haberler konusunda bilgilendirilir. Senin de bilgilendirildiğini çok iyi biliyorum. Neden sesin çıkmadı, itiraz etmedin? Neden sesin çıkmadı, sen de mi abinden talimat alıyorsun?”

“ÖZEL ZİYARETİME GEL, BELGELERİ GÖSTEREYİM”

Kemal Kılıçdaroğlu, MİT’in kendilerini dinlediği yönündeki açıklaması üzerine Başbakan Davutoğlu’nun kendisinden belge istemesiyle ilgili de “Özel ziyaretime gelirsen senin görmediğin belgeleri göstereceğim” dedi. Kılıçdaroğlu, bu konuda şunları söyledi:

“Açıklama yaptım, MİT bizi dinliyor. AKP hükümetine servis ediyorlar, içimizi karıştırmak istiyorlar diyorum. Davutoğlu çıkıp ‘Ey Kılıçdaroğlu bunun belgesini göster’ diyor. Davutoğlu sen gerçek anlamda belge arıyorsan hazır gider MİT’e sorarsın, önüne belgeyi koyarsın. Sen diyorsun ki; mutlaka bir şey söyle Kılıçdaroğlu. Söylüyorum ben sana, 2 Şubat 23013. Tarih veriyorum. AKP genişletilmiş il başkanları toplantısı abisi bir konuşma yapıyor. Diyor ki ‘Ey Kılıçdaroğlu sen mercek altındasın nefes alışını bile biz takip ediyoruz.’ Ne demektir bu? Benim nefes alışımı niye takip eder, neden mercek altındayım? Elinde mercek, ben de orta durup beni izlemiyor. Devlette bu işi yapan kim? Devlette bu işi yapan organlar var. Sen o dönem AKP’deydin. Sen bunun ne anlama geldiğin bilmiyorsan, başbakanlık koltuğunda boşuna oturuyorsun. Sorunumuz da o zaten. CHP milletvekilleri ile ilgili 13 Ağustos 2013′te fişleme belgeleri yayınlandı. CHP’li işadamlarının fişleme belgeleri yayınlandı. Bu başbakan, belgeleri bilmiyor mu? Tamamını biliyor. İsim isim biliyor. Bana diyor ki ‘belge var mı elinde?’ Belge gazetelerde yayınlandı çarşaf çarşaf. Hangi belgeden söz ediyor? Benim elimdeki belgeler bunlar. Ben devletimi seviyorum. Ülkemi seviyorum, ülkemin kurumlarının yıpranmasını istemiyorum. Özel ziyaretime gelirsen senin görmediğin belgeleri göstereceğim.”

Kılıçdaroğlu, MİT’in milli olmak zorunda olduğunu vurgularken, “Bir siyasi partiye hizmet eden kuruluş gayri millidir, o bilgiyi alıp kullanan parti de gayri millidir” dedi.

“BAŞBAKAN DEĞİLSİN”

CHP milletvekilleri ve iş insanlarının fişlendiğini ve 13 Haziran 2013 tarihinde MİT’in mahkemeye gönderdiği yazıda buna itiraz etmediğini ve kabul ettiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “İtiraz etmiyor ‘evet o fişlemeleri biz yaptık’ diyor. Hangi demokraside böyle olur. CHP milletvekilini fişlersin, nefes alışını dinlersin, mercek alıp dinletirsin. Sonra da kalkıp bana ‘bu işin belgesi var mı?’ Hadi canım sen de. Başbakan olsan muhatap alacağım da sen başbakan değilsin kusara bakma” dedi.

28 Ocak 2009 tarihinde Binali Yıldırım’ın TBMM de yaptığı açıklamada, “Yanlış işiniz yoksa, yasal olmayan işiniz yoksa, dinlenmekten korkmayın” açıklaması yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elbette dinleniyorsunuz. ‘Yanlış işiniz yoksa niye korkuyorsunuz’ diyor. Benim korkum yok. Söyledim zaten, ‘Dinlemezseniz namertsiniz’ dedim zaten. Ben çocuklarıma ‘evde sıfırla’ diye talimat vermedim. Çocuklarımın yatak odasında boy boy kasalar yok. Ben hayatım boyunca ihale takipçiliği yapmadım. Belediye başkanlarına telefon edip oradaki arazi benim bilgim dışında satılmazın diye talimat vermedim. Ben namuslu adamım, açık ve net söylüyorum. Sadece MİT mi yapıyor? Hayır. Amasya’ya gittim CHP’ye oy veren muhtarlar gelip ‘Neden CHP bu kadar oy verdiniz size su yok, yol yok diyor kaymakam’ dedi. Birisinin izin verdiği ölçüde konuşuyor, izin vermezse konuşamıyor. Söylemiştim karikatür gibin adamsın. Emin olun öyle.”

“BOYNUNDA DAVUL VAR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün esnafa kredi verilerek borçlarını ödeyip emekli olacağı yönündeki açıklamasına değinerek, Davutoğlu’na ‘sanal başbakan’ suçlamasında bulundu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Abisi dün esnaflara konuşuyor, kredi alacaksınız diyor. Faizi yüzde 0,9 oranında diyor. Kredi açacağız, siz borcunuzu kapatacaksınız gideceksiniz emekli olacaksınız diyor. Ne diyordum ben ‘Davutoğlu seni seviyorum, iyi bir adamsın boynunda bir davul olduğunu da biliyorum, tokmağı eline al’ diyorum. Senin iyiliğin için çalışıyorum. Tokmağı başka birisine verme diyorum. Elini vicdanına koy. Dün esnafa kredi açacağız yüzde birin altında diyen kişi bu ülkede başbakan mıdır, hiç yetkisi olmayan cumhurbaşkanı mıdır? Başbakansa sen demeyecek misin ‘Ey cumhurbaşkanı benim görev alanıma neden giriyorsun? O tokmağı ver benim elime’ demiyorsun? Ben yol açıyorum, başbakan nasıl olur onu hatırlatıyorum. Urfa’da konuşuyor tokmağın sesi Ankara’dan geliyor. Sanal başbakansın. Ben söylüyorum adam gibi görev yap, görev alanına müdahale ettirme.

O dairenin dışına çık, görevini yap. Ben koltukta oturuyorum diyor. 23 Nisan’da çocuklar da oturuyor, onu da ben çok iyi biliyorum. Türkiye iyi yönetilmiyor. Bir yönetim boşluğu var. Başbakanlık görevini o koltukta oturan değil cumhurbaşkanı yapıyor. Türkiye bu yönetim krizini aşması gerekiyor. Hepimize görev düşüyor. Yönetim şeklinin rayına oturtulması gerekiyor. Kim yapacak bunu? 77 milyon yurttaşıma söylüyorum Türkiye’de yeniden demokrasiyi inşa edecek yönetimi sağlıklı rayına oturtacak parti CHP’dir.”

Zete

Kaynak: http://zete.com/kilicdaroglu-cemil-ce...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam