Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket Karne Töreninde Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni Okuyan Öğrencilere Disiplin Soruşturması...

Anasayfa > Gündem

Bursa Osmangazi'de bulunan Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrenicisi Begüm Özkan ve 2 arkadaşı, karne töreninde Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okudukları için disipline sevk edildi.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Bursa'nın Osmangazi ilçesinde bulunan Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi'nde 10. sınıf öğrencisi Begüm Özkan, Elanur Bayrak ve Sena Ağaoğlu, okul bahçesinde karnelerini aldıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okumaya başladı.

İddiaya göre, bu sırada Okul Müdürü Mustafa Yiğit yanlarına gelerek, Gençliğe Hitabe'yi okumakta olan öğrencilere engel olmaya çalıştı.

O anlar cep telefonuyla görüntülendi

3 kız öğrenci, okul bahçesinde Gençliğe Hitabe'yi okurken Begüm Özkan'ın annesi Özlem Özkan, bu anları cep telefonuyla görüntüledi. 

Görüntülerde, Begüm Özkan'ın Gençliğe Hitabe'ye başladığı anda Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mustafa Yiğit'in yanına geldiği, 'Çık dışarı' diye bağırdığı ancak, öğrencilerin Gençliğe Hitabe'yi okumaya devam ettiği görüldü.

Disiplin kurulu toplandı, ifadeleri alındı

Disiplin kurulu toplandı, ifadeleri alındı

Begüm Özkan ve 2 arkadaşı, karne töreninden 1 hafta sonra okul yönetimi tarafından okula çağırıldı. Okula giden 3 öğrenciden sözlü olarak ifadeleri alınarak disiplin kuruluna sevk edildi. 

Dün toplanan disiplin kurulu, Gençliğe Hitabe okuyan kızlardan olayı yazılı olarak anlatmasını ve savunma yapmalarını istedi. Ardından okul yönetimi vereceği kararı, öğrencilerin evlerine göndereceğini bildirdi.

‘Atatürk'ün açmış olduğu eğitim kurumlarında ve Milli Eğitim'in verdiği kitaplarda yazan Gençliğe Hitabe'yi okumak ne derece bir suçtur?’

‘Atatürk'ün açmış olduğu eğitim kurumlarında ve Milli Eğitim'in verdiği kitaplarda yazan Gençliğe Hitabe'yi okumak ne derece bir suçtur?’

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

Bu olayın ardından konuşan Begüm Özkan, 'Gençliğe Hitabe'yi okurken okul müdürü yanımıza gelip 'Sizi bu okulda tutmam', 'Çık dışarı' diye bağırdı. Ancak, biz sonuna kadar okuduk. Kısa bir süre sonra okul yönetimi bizi çağırdı. Okula gittiğimizde sözlü olarak ifademiz alındı. Ardından bizleri disiplin kuruluna sevk ettiler. Disiplin kurulunda hepimizi farklı odalara alıp 2 ayrı kağıt verdiler. 

Olayı anlatmamızı ve savunma yapmamızı istediler. Kağıtların birinde 'Gençliğe Hitabe'yi okumanın suç olduğunu biliyor musuz?' diye sorular vardı. Ancak biz yaptığımız şeyin arkasında olduğumuzu söyledik. Mustafa Kemal Atatürk'ün açmış olduğu eğitim kurumlarında ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın vermiş olduğu kitaplarda yazan Gençliğe Hitabe'yi okumak ne derece bir suçtur?' 

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okuldaki bu olaydan sonra öğrenciler hakkında açılan disiplin soruşturmasının devam ettiğini belirtti.

'Disiplin kuruluna veren o zavallılara sesleniyorum...'

'Disiplin kuruluna veren o zavallılara sesleniyorum...'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da, bugünkü grup toplantısında bu konuyu gündemine taşıdı.

Kılıçdaroğlu, 'Onu disiplin kuruluna veren o insanlara, o zavallılara sesleniyorum. Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı sen o okulda öğretmen olamazdın öğretmen' dedi ve ekledi: 

'Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuyan o kızımızın gözlerinden öpüyorum.'

DHA ve Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2875
1008
537
170
76
72
68
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
sinan

İNADINA TÜRKÜZ TÜRKÇÜYÜZ ATATÜRKÇÜYÜZ LAN

Yağmur Ilgaz

Amacınız Atatürk ü unutturmaksa eğer zihniyetinizin yetemediği birşey var silgiyle mürekkep çıkmaz.

Clark Kent

Atatürk'e bende kızıyorum bazen hatta öfkeleniyorum. Neden bu yobazların kökünü tam kurutmadın diye.

Science Soldier

eee napsın adam kökünü kazıyabildiğini kazıdı ömrü vefa edebilseydi çok farklı olurdu her şey