Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karlov'un Öldürülmesine İlişkin Soruşturmada Öne Çıkan 7 Başlık

 > -

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesiyle ilgili başlatılan soruşturma sürüyor. Karlov'u silahlı saldırı sonucu öldüren ve daha sonra vurularak etkisiz hale getirilen Altıntaş'ın emniyet güçleriyle girdiği çatışmanın ayrıntıları, kamera kayıtları ve tanık ifadelerine yansıdı.

Soruşturmaya ilişkin bugün paylaşılan bilgileri derledik.

1- Soruşturma iki ülke arasında ortak yürütülüyor

Türkiye ile Rusya yetkili makamlarının "Minnesota Protokolü" çerçevesinde birlikte yürüttüğü soruşturmanın, tam bir uyum ve iş birliği içinde sürdürüldüğü belirtiliyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre soruşturmada şu anda 11 şüpheli gözaltında bulunuyor.

2- Cep telefonundaki 4 ayrı şifre çözülmeye çalışılıyor

Saldırganın cep telefonunun, HTS kayıtlarının ve hesap hareketlerinin de incelendiği soruşturmada, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliğinde çalışanların Mevlüt Mert Altıntaş'a bilgi verip vermediği de araştırılıyor.

Doğan Haber Ajansı'nda bu konuyla ilgili yer alan habere göre de, telefonda 4 ayrı şifre tespit edildiği ve uzmanlar tarafından şifrelerin çözülmesi için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor.

Soruşturma kapsamında edinilen ilk bilgilere göre, Altıntaş'ın emniyetteki FETÖ mensuplarının desteğiyle teşkilata girdiği, emniyet içindeki örgütün mensuplarıyla hareket ettiği üzerinde duruluyor.

3- İlaç kullanıp kullanmadığı araştırılıyor

"İçine kapanık", "anti sosyal kişilik bozukluğu" bulunduğu tahmin edilen saldırgan Altıntaş'ın olay günü ya da hayatının diğer dönemlerinde ilaç veya başka madde kullanıp kullanmadığı da araştırılıyor.

4- 15 Temmuz'dan önce 2 gün izin almış

Fotoğraf: Star

Altıntaş'ın, geçici görevli bulunduğu Diyarbakır'da, 15 Temmuz darbe girişiminden önce 2 gün izin aldığı belirlendi. 

İznini Ankara'da geçirdiği tespit edilen Altıntaş'ın bu sürede neler yaptığı da inceleniyor.

5- Olay günü rapor almış

Saldırganın olay günü, Yenimahalle Onkoloji Hastanesinden karın ağrısı şikayetiyle rapor aldığı, kendisine rapor veren doktorun eniştesinin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra emniyetten ihraç edilen bir komiser olduğu da tespit edildi. 

Altıntaş'ın rapor aldıktan sonra evine gidip olaydan iki gün önce satın aldığı takım elbiseyi aldığı, 14 Aralık'ta telefonla rezervasyon yaptırdığı otele geçtiği, burada bir iki saat kaldıktan sonra Çağdaş Sanatlar Merkezine gittiği belirlendi.

6- 75 mermi bulunuyordu

Üzerinden 3 yedek şarjör ile cebinden 20-25 mermi çıkan saldırganda 75 mermi bulunduğu tespit edildi.

İstanbul'da yürütülen FETÖ soruşturmasında tanık ifadesinde Altıntaş'ın isminin geçtiği, dayısının, Aydın'da örgütle irtibatlı olduğu için kapatılan bir dershanenin müdürü olduğu, yakın arkadaşlarının da darbe girişiminden sonra meslekten ihraç edildiği öğrenildi.

7- Saldırgan neden öldürüldü?

Rusya'dan bir heyet soruşturma için Türkiye'ye gelmiş ve Adli Tıp'a gitmişti

Başsavcılık kaynakları, katilin sağ olarak ele geçirilme ihtimali olup olmadığını da araştırıyor. Yetkililer, saldırganın Karlov'u vurduktan sonra emniyet güçleriyle girdiği çatışmanın görüntülerini ayrıntılı şekilde inceliyor.

İzlenen görüntüler ve tanık beyanlarına göre, Büyükelçi Karlov'u vurduktan sonra salonun arka tarafına doğru kaçan saldırgan, sergi salonundaki tabloları tek tek yere fırlatıyor. 

Olay yerine ilk giden Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin "teslim ol" çağrısına ateşle karşılık veren Altıntaş'ın, sergi salonunda bir duvar arkasına saklanarak, buradan polislere ateş ettiği belirtiliyor. 

Ardından olay yerine gelen özel harekat ekiplerinin ateşe karşılık vererek, saldırganı önce iki ayağından, ardından bacaklarından ve dizlerinden vurduğu, yere düşen Altıntaş'ın vurulmasına rağmen ateşe devam ettiği ifade ediliyor. 

Altıntaş'ın, emniyet güçlerinin "teslim ol" çağrısına, "beni sağ ele geçiremeyeceksiniz" şeklinde karşılık verdiği, yere düşmesine rağmen ateşe devam ettiği ve elini beline attığında bomba çıkaracağı düşüncesiyle emniyet güçleri tarafından öldürüldüğü üzerinde duruluyor. 

İzlenen görüntüler ve tanık beyanlarına göre, saldırganın olay günü 19.05'te Büyükelçi Karlov'u vurduğu, 19.42'de de saldırganın etkisiz hale getirildiği tespiti yapılıyor.

AA ve Onedio

Bugün paylaştığımız bir başka haberde de Altıntaş'ın 15 Temmuz'dan sonra Erdoğan'ın katıldığı 8 programda görev üstlendiği belirtilmişti.

Karlov'u Öldüren Polis '15 Temmuz'dan Sonra Erdoğan'ın Katıldığı 8 Programda Görev Üstlenmiş' - onedio.com
Karlov'u Öldüren Polis '15 Temmuz'dan Sonra Erdoğan'ın Katıldığı 8 Programda Görev Üstlenmiş' - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzAnkaraAydınDarbeDiyarbakırFETÖİstanbulRusyaStar tvolayonedio
Görüş Bildir