Görüş Bildir
Haberler
Kanuni Sultan Süleyman'ın Portresi Londra'da Açık Artırmada 350 Bin Sterline Satıldı

Kanuni Sultan Süleyman'ın Portresi Londra'da Açık Artırmada 350 Bin Sterline Satıldı

Batuhan
31.03.2021 - 13:54

İngiltere'de ünlü müzayede evi Sotheby's tarafından yapılan açık artırmada, Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi 350 bin sterline satıldı. Bu fiyat üzerine müzayede evinin payı da eklenecek. Portreyi, telefondan açık artırmaya katılan bir kişi aldı. Alıcının kimliği açıklanmadı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sotheby’s, 'İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları' başlıklı koleksiyonunu bugün açık artırmayla satışa çıkardı. Katalogda, satışa sunulan 183 parça arasında 16. yüzyılda yapıldığı düşünülen Kanuni Sultan Süleyman portresi de yer aldı.

Mihrimah Sultan'ın portresi de 60 bin sterline satıldı

Mihrimah Sultan'ın portresi de 60 bin sterline satıldı

Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'ın 17. yüzyılda yapılan portresi de 60 bin sterline (691 bin TL) satıldı. 

16. yüzyılın sonları veya 17. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülen portrenin, çok nadir bir eser olduğu değerlendiriliyor.

"43 yaşındaki Süleyman'ı gösteriyor"

"43 yaşındaki Süleyman'ı gösteriyor"

Portrenin 16. yüzyılın sonları veya 17. yüzyılın başlarında bakır üzerine yapılmış çok nadir bir eser olduğunu vurgulayan Carter, 'Resim, İran'da Safevileri ve papalık filosunu mağlup etmesi sonrası gücünün zirvesindeki 43 yaşındaki Süleyman'ı gösteriyor. Portre, satışa çıkan çok küçük bir Osmanlı Sultanları portreleri grubuna ait' dedi.

İtalyan ressam Cristofano Dell' Altissimo tarafından yapılan portre, Medici Hanedanlığı için kopyalanan ve halen İtalya'nın Floransa kentindeki Uffizi Galerisinde bulunan, diğeri de Avusturya Habsburg Arşidükü 2. Ferdinand için kopyalanan ve Almanya'nın Innsburck kentindeki Ambras Kalesi'nde sergilenen Kanuni Sultan Süleyman portreleriyle ilişkili bulunuyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
13
7
5
4
4
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Resho

350 bin Sterlin 16. yy'da yapılan bir eserin değeri için oldukça az. 50-100 milyonların havada uçuştuğu bir sektörden bahsediyoruz. Ancak en üzücü kısmı da 6... Devamını Gör

Kata kulli

yalnız inssbruck almanya değil avusturya