Görüş Bildir
Haberler
Kabil'de Kadınlar Sokağa Çıktı: 'Bizi Evde Tutamazsınız'

Kabil'de Kadınlar Sokağa Çıktı: 'Bizi Evde Tutamazsınız'

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir araya gelen bir grup kadın ellerinde pankartlarla hakları için protesto yürüyüşü düzenledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Taliban'ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından halkta büyük bir endişe ve korku hâkimken, bir grup kadın Taliban’a başkaldırdı.

Kabil’de toplanan 50'ye yakın cesur Afgan kadın, pankartlar açıp sloganlar atarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüdü. 

Saçlarının yarısını dışarda bırakan eşarplar takan, boyunlarına mor şallar bağlayan makyajlı, güneş gözlüklü Afgan kadınlar, ellerinde ise çiçekler taşıdı. 

Önleri demir bariyerlerle kesilen kadınlara, Taliban’ın ağır silahlı özel birliği ‘Bedri 313’ güçleri müdahale etti. Kendilerine silah doğrultulan kadınlar, “Korkmuyoruz” diyerek karşı koydu.

Taliban önce şaşırdı

Taliban önce şaşırdı

Hürriyet'in aktardığına göre kadınlar, Pul Mahmuthan Meydanı’nda toplandı. 

Milli Savunma Bakanlığı’nın önündeki yoldan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru yürüyüşe geçen kadınlar, Taliban’ın eli silahlı adamlarının şaşkın bakışları altında pankart açıp sloganlar attı.

"Özgürlüğümüzü istiyoruz"

"Özgürlüğümüzü istiyoruz"

Taliban Taliban, hükümet kadınsız olmaz, kadın olmazsa sizi tanımıyoruz”, “Kadınlara laf söyleyemezsiniz, hukuk okuduk, tıp okuduk, iktisat okuduk. Bizi evde tutamazsınız. Özgürlüğümüzü, haklarımızı, işimizi istiyoruz”, “Tek cinsiyetçi, kadınsız hükümet olmaz”, “Ölene kadar teslim olmayacağız”, “Kararlıyız, haklarımızı alacağız”, “Kadın hakları olmadan meşruiyetiniz olmaz Taliban” sloganları atan kadınlar, yaklaşık bir kilometre yürüdü.

Göz yaşartıcı gaz ve kırbaç

Göz yaşartıcı gaz ve kırbaç

Yola demir bariyer koyan Taliban, kadınlardan yürüyüşünü sonlandırmasını istedi. 

Saray önüne çelenk bırakmak istediklerini söyleyen kadınların yürüyüşe devam etmek istemesi üzerine ise önleri demir bariyerle kapatıldı. 

Kadınlarla Taliban askeri yetkilileri arasında tartışmalar devam ederken, Taliban’ın ağır silahlı özel birliği ‘Bedri 313’ ekipleri geldi. Bedri 313 ekipleri, kadınlara silah doğrulttu, göz yaşartıcı gaz bombası attı, ardından bazı kadınlara kırbaçlarla vurmaya başladı. 

Etrafta toplanan herkese de şiddet uygulayan Taliban, kadınları takip eden uluslararası medya mensubu gazetecilere de müdahale edip kısa süreliğine gözaltında tuttu. 

Kendilerine ağır silahların namluları çevrilen kadınlar, “Korkmuyoruz” diyerek haykırdı. 

Müdahalenin ardında kadınlar, Saray’a çelenk bırakamadan dağıldı.

"Boyun eğmeyeceğiz"

"Boyun eğmeyeceğiz"

Hürriyet, Taliban’a başkaldıran Afgan kadınların temsilcileriyle konuştu.

Remziye Abdulhey, “Haklarımızı korumak için Taliban’ın karşısına dikildik. Haklarımızı istiyoruz, haklarımız verilene kadar mücadelemiz devam edecek” dedi. Feride Suleymani de “Kadın haklarıyla ilgilenen şubede çalışıyordum. Taliban’ın gelmesiyle sıkıntılar başladı. Taliban açıkladı, ‘Hükümetimizde kadın yer almayacak’ diye. Hükümette bile kadına yer vermezken, haklarımızı nasıl verecek? Haklarımızı alana kadar devam edeceğiz. Taliban, bu yaptığımızı sevmiyor, ama sesimizi duyurmak istiyoruz. Uluslararası camia sesimizi duysun. Herkes bilsin ki, kadınlar boyun eğmeyecek, karşılarına dikilecek, savaşımızı vereceğiz” ifadelerini kullandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
194
80
28
5
2
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Art Ankara

Şu kadınlardaki cesaretin binde biri erkeklerde olsa Afganistan bu halde olmazdı ya da erkekler gizliden gizliye kadınların ezildiği bu sistemden memnun ve t... Devamını Gör

Voila

O sırada Afgan erkekleri uçak tekerleklerine yapışıp kaçmaya çalışıyordu .p

Musikişinas Vito

Çok büyük bir cesaret örneği. Afganistan'daki tüm nüfusu, öz anne babasını bile gözünü kırpmadan öldürebilecek tıynette barbarların karşısına dikilebilmek iç... Devamını Gör

Musikişinas Vito

Wiki'ye göre Afganistan ordusu dünyanın en güçlü 75. ordusu olarak geçiyor. Afganlar millet olabilseydi ve Afgan ordusu şu kadınların onda biri kadar cesur o... Devamını Gör