Kâbil'de Afganistan'ın İlk Kadın Üniversitesi Kuruluyor

 > -

Afganistan hükûmeti, başkenti Kâbil’de ilk kadın üniversitesini açıyor. Bu hamle, muhafazakâr bir ülke olan Afganistan’daki kadın eğitimi konusunda önemli bir adım olarak görülüyor.

Gaia Dergi'de yer alan habere göre; Afganistan devlet başkanının eşi Rula Ghani, 20 Ocak’ta yaptığı bir açıklamada, üniversitenin yakın zamanda kurulacağını ve hazırlıkların yapım aşamasında olduğunu söylemişti. Ghani, bakanlık üyeleri ve sivil halk temsilcileriyle Kâbil’de gerçekleşen görüşmelerinin ardından üniversiteyle ilgili çalışmaların başlatıldığını duyurdu. Projenin sözü, 2014 yılında iktidara gelen Başbakan Ashraf Ghani tarafından, seçim kampanyaları sırasında verilmişti.

Rula “Kızlar için bir üniversite inşa etmek Ghani’nin başbakanlık kampanyaları sırasında sözünü verdiği işlerden biriydi ve şimdi, bunun uygulanmasına çok az kaldı” dedi. “Diğer üniversitelerde eğitim almalarına izin verilmeyen kızlar, yüksek eğitimlerine burada devam edebilirler.”

Rula, üniversitenin açılışının yapılacağı kesin tarihi yine de açıklamadı. Yetkililer, geçici olarak “Mevlana Afgan-Türk Üniversitesi” diye adlandırılan bu akademik tesisin Türkiye’yle işbirliği içinde inşa edileceğini söyledi.

Kadın öğrenim gördüğü üniversite ve okullar Taliban militanlarınca hedef alınıyor...

Afganistan Yüksek Öğretim Bakanı Farida Mohmand, konferans sırasında, “Üniversite, Kâbil’in Tape Maranjan bölgesinde, en az 47 akrelik bir yere inşa edilecek” dedi. Diğer bakanlar, üniversite tamamen faal duruma geldiğinde, öğrencilere yardımcı olacakları konusunda söz verdiler.

Toplantıya katılan Afganistan Amerikan Üniversitesi başkanı Mark English, “Amerikan Üniversitesi, kadın eğitimini geliştirecek her şeyi daima destekleyecektir. Bu girişimi başlatmak adına, program geliştirmeleri ve kaynaklarını artırmaları açısından onları tamamen desteklemek için gönüllüyüz” dedi.

Okullar ve üniversiteler, özellikle de kızların eğitim aldığı yerler, Taliban İslamcıları tarafından sık sık hedef alınıyor. Bu kişiler, kadınların eğitim almasını “haram” veya “İslam dışı” olarak tanımlıyorlar.

  • Gaia Dergi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan
Görüş Bildir