Görüş Bildir
Haberler
Japon Teknoloji Devlerinden 'Uygur' Tepkisi: Çin ile İş Yapmayı Bırakıyorlar

Japon Teknoloji Devlerinden 'Uygur' Tepkisi: Çin ile İş Yapmayı Bırakıyorlar

Japonya'da 12 büyük şirket Sincan bölgesindeki Müslüman Uygur azınlığın zorla çalıştırılmasından yararlandığı tespit edilen Çinli şirketlerle iş anlaşmalarını gözden geçirme kararı aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dünyaca ünlü 12 Japon şirket, Çinli ortaklarıyla işlerini bırakacaklarını veya bırakmayı düşüneceklerini açıkladı.

Onlar arasında Sony, Toshiba, Hitachi, Fast Retailing, Ryohin Keikaku gibi uluslararası ticaret yapan markalar bulunuyor.

ABD ve İngiltere'nin pamuk ve Sincan bölgesinden gelen diğer ürünlere ithalat kısıtlamaları getirmesinin ardından, diğer ülkelerde de 'insan hakları ihlallerine karşı harekete geçmeleri' için baskı artıyor.

Euronews Türkçe'nin Japantimes'tan aktardığına göre benzer yaptırımları yavaş uyguladığı için eleştirilen Japon hükümeti, 'Çin'i kışkırtma korkusuyla bu konuyu ele alırken pasif kaldı.'

80'den fazla küresel şirkete Uygur sorusu

80'den fazla küresel şirkete Uygur sorusu

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü, geçen yılki bir raporda, 80'den fazla küresel şirketi 'Sincan dışındaki Uygur işçilerinin istismar edici iş gücü transferi programları aracılığıyla kullanımından doğrudan veya dolaylı olarak yararlandığını' tespit etti.

Japon haber ajansı Kyodo News, düşünce kuruluşunun bahsettiği 14 Japon şirketine bu rapora nasıl yanıt vermeyi planladıklarını sordu.

Yorum yapmayı reddeden Panasonic Corp. haricinde, tüm şirketler ya zorla çalıştırmadan faydalandığından şüphelenilen şirketlerle iş yapmayı doğrudan reddetti ya da tedarikçilerine karşı iddiaları doğrulayamayacaklarını söyledi.

Zorla işçi çalıştırdığından şüphelenilen bir firma ile lisans sözleşmesi bulunan Toshiba Corp., iddiaları teyit edemediğini ancak yıl sonuna kadar onlarla işini sonlandırma kararı aldığını söyledi.

12 şirket arasında Sony Corp, küresel çapta iş ağına sahip bir elektronik şirketi Hitachi Ltd., Uniqlo gündelik giyim markası Uniqlo'nun işetmecisi Fast Retailing Co da bulunuyor.

Habere göre, Muji markalı mağaza zinciri işletmecisi Ryohin Keikaku Co., ABD tarafından ambargolu olan Çinli firmalarla veya bu firmaların ana şirketleriyle anlaştığı tespit edilen üç Japon şirketinden biriydi.

Perakendeci, resmi web sitesinde ürün adının bir parçası olarak 'Sincan pamuğu' ile çeşitli ürünler satıyordu, ancak Kyodo News soruşturmasının ardından bu yazı kaldırıldı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
103
25
5
3
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kyle-reese

Bizimkilerden ses var mı?hayır..Türk milletinin vergileriyle suri beslemekle meşguller çünkü,hepsini bu ülkeden defedecek olan parti oyumu alır.

feyk

su dik durusu biz gosteremiyoruz, yaziklar olsun bize.

gaydırı guppak

utanması gerekenler utanır mı sanmam.