Görüş Bildir
Haberler
İzmir'de 190 Yıllık Tarihi Cami İçin Yıkım Kararı Çıktı

İzmir'de 190 Yıllık Tarihi Cami İçin Yıkım Kararı Çıktı

Batuhan
11.02.2021 - 09:19

Çevre Bakanlığı Diyanet tarafından ibadete kapatılan 190 yıllık tarihi cami için yıkım kararı aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İzmir Karaburun'a bağlı Bozköy'deki 190 yıllık tarihi cami, 30 Ekim 2020'de Sisam Adası açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremden etkilendi. Caminin duvarlarında çatlaklar oluştu. Bunun üzerine, Diyanet İşleri Başkanlığı köyün tek camisini ibadete kapattı. Ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 190 yıllık camiyi yıkma kararı aldı. Yıkım kararı tepki çekti. Vatandaşlar, “Caminin onarılarak tekrar açılması yerine yıkım kararı alınmasına anlam veremiyoruz” dedi.

Belediye güçlendirme çalışması ile korunabileceğini söyledi

Belediye güçlendirme çalışması ile korunabileceğini söyledi

Sözcü'den Gökmen Ulu'nun haberine göre, CHP'li Karaburun Belediyesi ile CHP ilçe örgütü de caminin yıkılmasına karşı çıktı. Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, caminin güçlendirilerek varlığının korunmasını istedi. Girgin, “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları inceleme sonucunda, camiye ağır hasarlı raporu verilerek ibadete kapatıldı ve yıkım kararı alındı. Ancak belediyemizin ekiplerinin yaptıkları inceleme sonucunda, tarihi camimizin güçlendirilerek korunabileceği tespit edildi. Karaburun'un simgelerinden Bozköy Camisi'ni kurtarabilir ve yeniden ibadete açabiliriz” dedi. Girgin, bu taleplerini bakanlığa ilettiklerini de sözlerine ekledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
23
7
4
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Türkiye'de muhafazakarlığın en büyük düşmanı muhafazakarlardır. Türkiye cumhuriyetinin en çok cami yıkan siyasetçisi rekorunu Adnan Menderes ellerinde tutuyo... Devamını Gör

feyk

bunlarin dogruluk ve ahlak pusulalari islerine ne geliyorsa o yone doner.

Cem dayan

Ama cahilleri yıktılar diyen öküz sürüsü açtroller nerede.

Bir de Atatürk'e "din düşmanı" derler.