İsveç Örnek Olmaya Doymuyor: Bozulan Eşyasını Atmak Yerine Tamir Ettirene Vergi İndirimi

-

Hiç bozulan telefonunuzu ya da bir giysinizi tamir ettirmek istediğinizde, astarının yüzünden pahalıya geldiği oluyor mu? Bu yüzden eskisini çöpe atıp yenisini almak durumunda kalıyor musunuz? İşte İsveç, bu soruna çare olacak bir yasa çıkardı.

Gereksiz harcamaların önüne geçmek için çıkarılan bu yeni yasayla İsveç, tamirat ve tadilat maliyetlerini düşürerek, vatandaşlarını gereksiz yeni ürün almak yerine, eşyaları tamir ettirip daha uzun süre kullanmaya teşvik ediyor. 

1  2  3  4

Bildiğiniz gibi İsveç, toplumsal refahı artırmaya yönelik cesur uygulama deneyleriyle meşhur.

Özendiğimiz Hayatı Gene İsveçliler Yaşamış: Günlük 6 Saatle Sınırlı Kalan Mesai Deneyi - onedio.com
Özendiğimiz Hayatı Gene İsveçliler Yaşamış: Günlük 6 Saatle Sınırlı Kalan Mesai Deneyi - onedio.com
İsveç Bir İlke İmza Atabilir: İş Yerlerinde Seks Molası Teklifi - onedio.com
İsveç Bir İlke İmza Atabilir: İş Yerlerinde Seks Molası Teklifi - onedio.com

En son başlatılan uygulama ise, bozulan ürünleri atmak yerine tamir ettirmeye teşvik eden vergi indirimi uygulaması.

Yasa ilk olarak geçtiğimiz yılın Eylül ayı sonlarında gündeme gelmişti. Yeni yılla birlikte de aktif olarak uygulanmaya başlayan yasa, yılın ilk 2 ayını geride bıraktığımız dönemde meyvelerini vermeye başladı.

İsveç normalde vergi oranlarının hayli yüksek olduğu bir ülke.

Ancak yaşam şartlarıyla kıyaslandığında, vergilerin yüksekliğinin halkın geneli için pek ağır bir yük teşkil etmediği söylenebilir. Yine de, tamire vereceğiniz para yenisini almaktan daha pahalıya gelecekse, kimse elindekini tamir ettirmeye yanaşmaz.

Ülkede tamir işlerinden normalde alınan katma değer vergisi yüzde 25'ti. Yasayla birlikte bu oran yüzde 12'ye düşürüldü.

Böylelikle gereksiz tüketimin azaltılması, bunun yerine, örneğin bisiklet, kıyafet, ayakkabı gibi tüketim ürünlerinin daha uzun ömürlü olarak kullanılması teşvik ediliyor.

İsveçliler aynı zamanda buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinası gibi ürünlerin tamirinde harcadıkları ücretin yarısını da, vergi indirimi olarak geri alabilecekler.

İsveçliler şu an, temizlik ve tamir gibi paralı ev işleri yaptırdıklarında, ödedikleri ücretin yarısını yıllık gelir vergisinden düşebiliyor.

Bu değişikliklerin ülkeye 54 milyon dolara mal olacağı varsayılıyor.

Tüketimin daima özendirildiği, yeni olan her şeyin 'olmazsa olmaz bir gereklilik' gibi pazarlandığı bir ekonomi zincirine İsveç'in bakışı ise biraz değişik:

Ülkenin Mali Piyasalar ve Tüketici İlişkileri Bakanı Per Bolund'a göre, büyümenin çok daha başka yolları da var; ve birinin gidip yeni (ve zaten ithal olan) bir TV satın alması ekonomik büyüme anlamına gelmez.

"Sadece tüketim değil istediğimiz, sürdürülebilir tüketim."

“Bence İsveç’te şu anda bir değişim yaşanıyor. Halk, elimizdeki ürünleri daha uzun süre kullanarak malzeme tüketimini azaltabileceğimiz konusunda bilinçleniyor.”

Bolund şöyle devam ediyor:

“Bu vergi indirimleri ile birlikte tamirat maliyetlerini düşürerek, sahip olunan ürünleri tamir ettirmeyi daha mantıklı bir karar haline getirebileceğimize inanıyoruz."

Uygulamanın bir diğer amacı ise, ülke içindeki iş gücünü ve istihdamı kuvvetlendirmek.

Yasa ile birlikte, esnaflık ve zanaat alanlarında daha çok kişinin çalışması da özendirilmiş oluyor; ayrıca zaten yeni işçilere olan talep de yükselmiş olacak. 

Bu şekilde İsveç, hem kendi vatandaşlarına, hem de göçmenlere daha fazla istihdam sağlayabilmeyi umuyor.

Gördüğümüz gibi, aslında tüketim kültürü de yavaş yavaş değişiyor.

Eskiye karşı olumsuz yaklaşımları değiştirerek, yeninin cazibesini azaltarak, alınan ürünlerin gerekliliğini sorgulayarak, İsveç bir konuda daha hepimize örnek olmaya devam ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

yapmayın şunu kardeşim gözümüze bu kadar sokmayın nazar değecek o değilde tamirci olsan iyide kazanırsın şimdi orada

emrekarayel

Bizde ki tamir, geri dönüşüm vs. vergilerini de azıcık çıtlatın da, karşılaştırma fırsatımız olsun.

bapsi

Herşey iyi güzelde nüfüsu on milyon civarı herşey düzgün problem yok gibi insanlar mutlu falan filan ama yılın enaz 300 günü eksi beş ortalama hava sıcaklığı ve güneşi doğru dürüst senede kırkbeş gün görüyorsun eee istemez kalsın ben ülkem ile şartlar mukayese bile edilmesede mutluyum.

Gizli Kullanıcı

Bende bir cep telefonunun 4 sene kullanıyorum artık telefon beni kullanma yeter at beni diyene kadar.

totalwar

türkiyede zaten uygulanan sistem. tek farkı devlet teşvik için vergi indirimi getirmiş. bizde zaten alım gücü çok yüksek olmadığı için bir eşyanın hoşafı çıkana dek kullanıyoruz.1970 model arabaların halen tamir üstüne tamir edilip kullanılması buna örnektir. misal evimdeki televizyonum 7 yıllık.aracım 11 yıllık.ayağımdaki ayakkabım 8 yıllık.takım elbisem 5 yıllık. olması gereken de odur.birçok gelişmiş ülkede ise az eskiyen değiştirilerek yenisi alınır.eskisi geri dönüştürülebildiği kadar dönüştürülür.tasarruf kişinin kendisinde olması gereken bir özellik. para kolay kazanılmıyor ki kolay harcayasın.

Görüş Bildir