Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşte Bunlar Hep Seks! Facebook'un Yuva Yıkacak Güçteki Yeni ve Tehlikeli İzdivaç Programı: Secret Crush

88PAYLAŞIM

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarına sahip şirketi Facebook ilk çıktığı zamanlarda çöpçatanlık üzerinde durmuş ve buradan başarılı stratejilerle bütün dünyaya yayılmıştı. Son yıllarda popülerliğini yitiren ve eskisi kadar aktif olmayan platform yeni ürünler üzerinde çalışırken özüne de geri dönüş yapacak gibi duruyor. Yeni bir izdivaç, çöpçatanlık uygulaması üzerinde çalışan Facebook tamamen kişisel verilerinize dayanarak eşleştirme yapacak. Uygulamanın adının da Secret Crush olması bekleniyor. 

Peki bu işin aslı astarı nedir gelin hep birlikte inceleyelim.

Facebook, kapalı bir platform olarak 2004 yılında sadece Harvard öğrencilerine açıktı.

Daha sonrasında diğer üniversitelere de yayıldı ve kapalı bir yapısının olması oldukça ilgi çekti. Bütün dünyaya açıldığında ise şirketin asıl yükselişi başladı.

Şirketin tarihini incelemek isterseniz sizi aşağıdaki habere alalım.

Hızlı Yükseliş, Karlılık ve Skandallar: Facebook'un Kuruluşuna ve Yakın Tarihine Bakış - onedio.com
Hızlı Yükseliş, Karlılık ve Skandallar: Facebook'un Kuruluşuna ve Yakın Tarihine Bakış - onedio.com

Bir sosyal medya platformunun ötesinde kimin ne yaptığını takip etmek, çöpçatanlık için kullanılan Facebook bu odağı ile hızla büyüdü.

1 milyar kullanıcıyı yıllar içinde aştı ve dünyanın en büyük şirketlerinden birisi haline geldi.

Tabii bu noktada şirketi de büyüten Facebook, bir çatı marka haline geldi. Instagram ve WhatsApp'ı da bünyesine kattı.

Yani Facebook 1 milyarı aşkın kullanıcısının verilerini elinde tutuyor ve bunu da muazzam bir şekilde işliyor. Sizi yakın arkadaşlarınızdan daha iyi tanıyor.

Ürün Bedavaysa, Ürün Sizsiniz: 'Facebook'un Paylaştığı Kişisel Veriler Açıklanandan Çok Fazla Boyutlarda' - onedio.com
Ürün Bedavaysa, Ürün Sizsiniz: 'Facebook'un Paylaştığı Kişisel Veriler Açıklanandan Çok Fazla Boyutlarda' - onedio.com

Şimdi gelelim yuva yıkacak olan asıl olaya. Facebook, kişisel verilerinizi duygusal olarak işleyerek muhteşem bir çöpçatanlık uygulaması yaptığını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Facebook'un düzenlediği F8 konferansında duyurulan yeni çöpçatanlık uygulaması dünya üzerindeki en iyi eşleştirme yeteneğine sahip uygulama olabilir. Adı da Secret Crush.

Peki Secret Crush nasıl çalışıyor?

Secret Crush'ın çalışma mantığı aslında çok basit. Arkadaş listenizde bulunan(yani Facebook'ta eklediğiniz) ve hoşlandığınız, sevdiğiniz 9 kişiyi Secret Crush listenize ekliyorsunuz. Merak etmeyin bu listeyi sadece siz görebiliyorsunuz. Eğer başka birisi sizi Secret Crush listenize eklerse Facebook size bir bildirim gönderiyor;

"Bir arkadaşın seni Secret Crush listesine ekledi."

Ancak siz bu kişinin kim olduğunu bilemiyorsunuz, adı çıkmıyor.

Eğer sizin listenize eklediğiniz kişi sizi kendi Secret Crush listesine eklerse otomatik olarak eşleşiyor ve konuşmaya başlıyorsunuz!

İşte tam da burası oldukça sıkıntılı arkadaşlar. İşe ülkemiz açısından baktığımızda olaylar karışabilir ve çok farklı noktalara gelebilir. Sizden birisinin hoşlanıp hoşlanmadığını öğrenmek veya yeni aşklara yelken açmak isterseniz Secret Crush'ı kullanabilirsiniz.

Ancak bir örnekle yanlış anlaşılabilecek bir kullanımı da açıklayalım ki dikkat edin.

Mahallesinde yakın komşularını, işyerindeki arkadaşlarını, köydeki komşularını listeye ekleyen kişiler için yanlış anlaşılmalar ve beraberinde kötü olaylar gerçekleşebilir. 

Çünkü listeye önce 9 kişiyi ekliyor ve Facebook'a "Bu 9 kişi gibi kişileri bana bul" diyorsunuz. Ancak karşı taraf da aradığı profildeki kişilere ulaşmak için sizi listesine eklerse eşleşiyorsunuz ve bam!

Bildiğiniz üzere dünyanın en büyük çöpçatanlık uygulaması şu anda Tinder. Ancak Tinder'ın eşleştirme algoritması ve sahip olduğu veriler Facebook kadar iyi değil.

Dolayısı ile Facebook'un elinde olan verilere dayanarak yeni izdivaç uygulamasının başarılı olabileceğini, beraberinde de olay çıkarabileceği malum.

Peki siz bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorum kısmında paylaşın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
piksel-piksel-anadolu

Batan platformu çeşitli özelliklerle yükseltmeye çalışıyorlar. Hayır efendim, o en son hareketinde, 2018 yazı seçimlerinde mesajların okunduğunu o kadar belli etmemeliydiniz. 10 yıllık kullanıcınızı bile kaybettiniz. :)

salim-kol1987

selami enişte ben senden pek hoşlanmıyorum ama sen bilirsin :)

walter-sullivan

Zukerberg kaç yuva daha yıkacaksın acaba? Git gide dahada salak bir hal alıyor bu Facebook.

ukala_25

Buralar karışacak vaziyet alın :D

psychocrisis

gereksiz diyenler olmmuş. hey allahım yav delirmemek elde değil. sanırsın instagram dünya barışını sağlamak için snapcahtte küresel ısınmaya çözüm olması için türetildi. ya sabır

Görüş Bildir