Ürün Bedavaysa, Ürün Sizsiniz: 'Facebook'un Paylaştığı Kişisel Veriler Açıklanandan Çok Fazla Boyutlarda'

 > 
84PAYLAŞIM

Facebook, üyelerine ait kişisel bilgileri başka şirketlerle paylaşıyor ve bu durum popüler sosyal medya platformu tarafından da inkar edilmiyor. Fakat işin boyutu Facebook'un açıkladığının çok ötesinde. Şirketin 150 farklı kuruluşla kullanıcı verilerini paylaştığı belirtiliyor.

Facebook kurucu Zuckerberg nisan ayında 87 milyon kullanıcının verisini Cambridge Analytica şirketi ile paylaştığı için ABD Kongresi'nde ifade vermişti.

Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg ABD Kongresi'nde İfade Verdi: 'Benim Hatamdı, Özür Dilerim' - onedio.com
Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg ABD Kongresi'nde İfade Verdi: 'Benim Hatamdı, Özür Dilerim' - onedio.com

Zuckerberg senatörün, 'kaldığınız oteli bizimle paylaşır mısınız?' sorusuna 'hayır' cevabını vermişti.

Bu açıklamaya rağmen Facebook, kullanıcı verilerini açıklananın çok üzerinde bir sayıyla şirketlerle paylaşmaya devam ediyor.

Facebook'un yüzlerce sayfalık şirket içi belgesine ve yaklaşık 50 çalışanının verdiği ifadelere göre bir dosya hazırlandı.

AA'nın, New York Times'a dayandırdığı haberde "Yıllardır Facebook, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine, kullanıcıların kişisel verilerine izinsizce erişim izni veriyor. Ve bu erişim hakkı Facebook'un açıkladığından daha büyük boyutlarda" ifadeleri kullanıldı.

Basına yansıyan bilgilere göre Facebook 150'den fazla şirket ile kullanıcıların kişisel verilerini paylaştı.

Bunların birçoğunu online perakendeciler ve eğlence siteleri de dahil teknoloji firmaları, otomobil üreticileri ve basın şirketleri oluşturdu.

Peki veriler nasıl ve ne zaman satıldı?

Facebook'un kullanıcılarının bilgilerini doğrudan satmadı. Bunun yerine sosyal medya platformunun kurucusu Mark Zuckerberg şirketin ilk yıllarında birçok şirketle anlaşma yaparak kullanıcıların verilerine erişim izni tanıdı.

Bu anlaşmaların en eskisi 2010 tarihli anlaşmaların bazıları 2017'ye kadar aktifti bazıları ise içinde bulunduğumuz yılda geçerliliğini korudu.

"Kayıtlar, Facebook'un, Microsoft'un arama motoru Bing'e neredeyse tüm Facebook kullanıcılarının arkadaşlarının adını görme izni verdiğini gösteriyor. Ayrıca Netflix ve Spotify'a da Facebook kullanıcılarının gizli mesajlarına erişim hakkı tanındığı görülüyor. Tüm bunlar, kullanıcıların izni dışında oluyor." değerlendirmesi yapılan haberde, Amazon'a kullanıcıların isimleri ve iletişim bilgilerine erişim, Yahoo'ya da kullanıcıların arkadaşlarının zaman tünelindeki gönderileri görme izni verildiğinin tespit edildiği aktarıldı.

Eski FTC çalışanı, kullanıcıların rızalarının alınmadığını ve bunun bir ihlal olduğunu aktardı.

Facebook'un, Serbest Ticaret Komisyonu (FTC) ile 2011'de imzaladığı anlaşmaya göre, şirketin güvenliğini artırması ve veri kullanımını açıklaması gerektiğine işaret edilen haberde, Facebook'un güvenlik prosedürlerini değerlendirmesi ve iki yılda bir FTC'ye rapor vermesi için PricewaterhouseCoopers adlı bağımsız bir şirketle anlaştığı hatırlatıldı.

NYT'a konuşan 4 eski FTC çalışanı, Facebook kullanıcılarının, verlerinin kimlerle ne şekilde paylaşıldığını bilemeyecekleri ve bu konuda kendilerinin rızasının alınmadığını, bu nedenle de Facebook'un diğer şirketlerle yaptığı veri paylaşımı anlaşmalarının FTC ile yapılan anlaşmanın ihlali olduğunu vurguladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir