Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul Sözleşmesi'nin Feshinin Ardından Kadın Doğum Uzmanı Profesörün Anlattıkları Canınızı Çok Acıtacak

10bPAYLAŞIM

Çığlık çığlığa bağırmak istiyorum ya!

İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili 'ahlakımızı bozuyor, aile kurumumuzu yok ediyor' gibi asılsız iddialar ve karalamalar uzun bir süredir sürüyor, insanlar sözleşmenin maddelerini bile bilmeden söylenenlere inanıyordu. Sonunda da amaçlarına ulaştılar ve Türkiye sözleşmeden çekildi.

Kadına karşı her türlü şiddetin ortadan kaldırılması, kadın cinayetlerinin önlenmesi için yol haritası olan İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceğimizi kadınlar olarak her fırsatta dile getiriyoruz, getireceğiz de!

Sözleşmenin asıl amacının ne olduğunu bilen bilinçli insanlar ise tepki göstermeye devam ediyor. Prof. Dr. Eray Çalışkan da o insanlardan birisi. Yazdığı yazıyla Türkiye gerçeklerini tekrar tekrar suratımıza çarptı. Buyurun 👇

"Uzaylı, İstanbul Sözleşmesi imzalanırken okumadın mı? O gün okudun anlamadın mı, yoksa klasik takiyye mi? Meclis’te okunup oy birliği ile kabul edilirken oy verenler, yarı ağlamaklı savunanlar, fesih olunca da aynı coşku ile fesih edilmesini nasıl savunuyor, bu hangi psikoloji, nasıl bir nörobiyoloji?
Kimi eğitimliler fesih olayını nasıl savunabilirim diye yazmış: İnsanın ayrımı olmaz, ülkenin daha büyük sorunları var, bu ülkede kadın erkek ayrımı mı var vb... 'İnsan hakları temel sorundur, diğer her şey ikinci öneme sahiptir'."

"Bugüne kadar 200 binden fazla kadın hasta muayenesi yaptım kimse safsatalarını bana anlatmasın."

"- Tecavüz muayenesi maalesef çok yaptım. Küçük kıza, erkeğe taciz tecavüz muayenesi yaptım,
-Gebe olduğu halde doktora gitmesine izin verilmeyen evde doğurup ölü getirilen gördüm,
-Kocası tarafından doğum kontrolü kullandırılmayıp 21 yaşında üç doğum dört düşük sonrası gebe kaldığı İçin ölen gördüm,
-Gebe iken çocuğu düşsün diye tekmelenen kadınLAR gördüm."

"Gidecek başka yerim yok diye vajinasına şişe sokan adam ile hastaneden çıkan kadın gördüm, erkek doktorum diye acil hastaya müdahale etmemi engellemeye çalışan kocaLAR gördüm."

"- Hastanelerde erkek var diye karısı evde ölene kadar sağlık hizmeti almasını engelleyen gördüm,
- Karısını anal ilişkiye zorlayıp bir sürü bahane eden gördüm,
-Kendi ağacımızın meyvesini tatmayacağız mı diyen ensesti savunan tarikatçıyım diyen gördüm,
-Karısı istemediği halde anüsüne soktuğu şişeyi, vajinasına soktuğu parfüm şişesinin kapağını geri alamayınca acile gelen gördüm,
-Sağlık hakkını geciktirdiği karısı çocuğu kaybedince Allah böyle yazmış bahanesi uyduranları gördüm..."

"Gebeliğin adetten sonra oluştuğunu bilmeyen 'çocuk benden değil mi?' diye çocuğunun annesini dövenler gördüm."

"-Bir muayenede vücudunda gördüğüm izleri sorguladığımda eşi tarafından 20 yıldır vücudunda sigara söndürülen gördüm,
-Yanımda gebesin diye bir şey yapmıyorum doğurunca ağzını burnunu kıracağım diyenleri gördüm."

"Gebe kalamıyor bunlar diye üçüncü eşi aldıktan sonra doktora gidip spermi olmadığını öğrenen erkekler gördüm."

"Çocuğu olmuyor diye kadın döven erkekler, kötü davranan kaynana ve erkeğin kızkardeşleri gördüm."

"Gelin gittiği ailede aynı aileden birçok erkeğin tecavüzüne uğrayan ve bunu normal sanan kadın gördüm."

"Gebe kaldığı için öldürülmeye kalkan onlarca genç kız gördüm bunların bir kısmı evden dışarı çıkarılmayan kadınlara yapılmış aile içi tecavüz ile amca, kuzen vb. gebelikleri..."

"Gelinin spiralini çektiren kaynana, kayınbaba gördüm."

"-Prezervatifleri bilerek delen ve eşi altıncıya gebe kalınca kürtaj günah vb diye imza vermeyen gördüm,
-Hayati tehlikesi olan eşinin gebeliğinin sonlandırılmasına izin vermeyen erkek eş, görümce, kayınana, aile konseyleri gördüm."

"Erkek doğuramıyor diye horlanan, düşük yapıyor diye dövülen, horlanan çocuk gelinler, çocuk anneler, köle gibi kullanılan yetim kız ve kadınlar, üzerine bin bir bahane ile kuma getirilenler...Daha nice örnek var buraya sığmaz."

"Kadının evli diye kendi bedeni üzerinde, tüp bağlatma, sorunlu, anormal gebelikleri sonlandırma hakkını, boşanma davası açsa bile mahkeme kararı çıkmadan kürtaj hakkını erkek eşin imzası olmadan HALEN KULLANAMADIĞI bir ülkede yaşıyorum."

"Kendi yaptığım bilimsel araştırmalarda çocukları olmayan çiftlerde çoğu zaman kadının suçlandığını, sistematik baskı, psikoloji taciz, mobbing yapıldığını ve bunu tüm toplumun yaptığını gördüm."

"-Kadınların %75'inin cinsellikten zevk almadığını, %50'sinden fazlasının orgazmın ne olduğunu, yaşayıp yaşamadığını bilmediğini gördüm."

"Kadının hiç çocuğu olmayacağı anlaşıldığında boşanma oranını %90, erkeğin hiç çocuğu olmayacağı anlaşıldığında boşanma oranının %10 olduğunu bulduğum çalışmayı o zamanın klinik şefi yayınlatmamıştı."

"Sendika iş yeri Temsilcisi olduğumda SES sendikasında yürüttüğüm kampanya ile kadınların doğum öncesi izinleri üç haftadan dört hafta önce dört hafta sonraya çıksın diye imza topluyorum kadınların %85'i imza vermedi. Yok menopozdayım, ben doğum yaptım, ben evli değilim, ben evlenmeyeceğim diye, şimdi 16 hafta yasal doğum öncesi ve sonrası izin üstüne sahte rapor isteyen %85."

"Açıkça hak aramak, toplumu değiştirmek ve dik durmak gerek. Toplumda görünen yaşamın altında mahrem numarası ile üzeri farklı gerekçelerle örtülmüş bir lağım akıyor."

"İletişim, sosyal medya, bilgiye ulaşılabilirlik, kadınların eğitim hakkı, insan hakları, cinsiyet eşitsizliği ile mücadele bu lağımları kurutacak tek şey. İstanbul sözleşmesi bir insan hakları sözleşmesi idi, fesih edildi.
Yetmez bu lağımın devamlı akması için Kız çocuklarının okuma yazmasını engellemek gerekli. Herkes elinden geleni yapsın ben bana uzaylı yorumları yapan takipçilere rağmen doğru bildiğim ve düşündüğümü yapmaya devam edeceğim."

Kaynak

Kadınların yaşama hakkının güvencesi İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceğiz!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Gericilerin İstanbul Sözleşmesi Sonrasında Hedef Aldığı CEDAW ve Lanzarotte Anlaşması Nedir? - onedio.com
Gericilerin İstanbul Sözleşmesi Sonrasında Hedef Aldığı CEDAW ve Lanzarotte Anlaşması Nedir? - onedio.com
İstanbul Sözleşmesi'nin Feshedilmesiyle İlgili Parti Seçmenlerinin Görüşlerinin Yer Aldığı Şaşırtan Araştırma - onedio.com
İstanbul Sözleşmesi'nin Feshedilmesiyle İlgili Parti Seçmenlerinin Görüşlerinin Yer Aldığı Şaşırtan Araştırma - onedio.com
İtirazlar Yükseliyor! İstanbul Sözleşmesi, Kararname ile Feshedilebilir mi? - onedio.com
İtirazlar Yükseliyor! İstanbul Sözleşmesi, Kararname ile Feshedilebilir mi? - onedio.com
Bazılarının Rezil Tehdit Olarak Gördüğü Kadınların ise Şiddete Karşı Sigortamız Dediği İstanbul Sözleşmesi'nin Asıl Amacı Ne? - onedio.com
Bazılarının Rezil Tehdit Olarak Gördüğü Kadınların ise Şiddete Karşı Sigortamız Dediği İstanbul Sözleşmesi'nin Asıl Amacı Ne? - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
raspberry

Ülke bu halde olduğu halde hala feminizm karşıtı erkekler var. İnsan biraz utanır. Ataerkil sisteme ses çıkarmamak, ses çıkaranlara karşı çıkmak bu rezil sistemi desteklemektir başka bir şey değil.

sevvalkarahan

Aile yapısı bozulalı çok oluyor kimse aile birliği düzenini savunmasın. Oç herifler kızına, karısına sistematik tecavüz ve işkence edemeyince mi aile yapısı bozuluyo. Bozulsun aile yapısı da insanlar insan gibi yaşayabilsin artık

kitmir-kitkit

Eril zihniyet kadar korkunç olan bir şey varsa o da eril zihniyetin destekçiliğini ve bekçiliğini yapan bazı kadınlardır.

kopekbaligi-eti

Maalesef en üzüldüğüm şey bu. Erkek ensest varsa kadın ensest de var ve bu ensest tipi genelde duygusal ensest şeklinde oğlan annelerinde görülebiliyor. Nefret ettiği kocasıyla olan hayatını koparmadığı için oğlunu kendisine küçük bir koca gibi yetiştiriyor ve oğlanın büyümesine de izin verimiyor. Kocasında olmayan/olmasını istediği elementleri oğlana yüklüyor (bir nevi proje çocuk). Aileye gelen geline metresi gibi davranıyor. Bunu hiç konuşmuyoruz çünkü analık üzerine toksik bir kutsallık ve sorgulanamazlık var. Ancak bu durum baba ensestten daha yaygın ve toplumu bitiren şey bu nefret dolu duygusal ensest kadınlar. Ensestin sadece cinsellik içermediğini bile bilmiyoruz gerçi..

baris-cakici1

Son çeyrekte %6 büyüme var diyoruz fetöcümüsünüz siz ortalığı karıştırıyorsunuz

pazartesi

Gidin lisede çalışan pdr ciye 'bana karşılaştığın vakalrı anlat' deyin. Burada yazılanlar solda sıfır. Anlatılmayan çoooooook şey var.

Görüş Bildir