İstanbul, Kültür ve Tarih Alanında Kaybettiğimiz Bir Değer: Ahmet Haluk Dursun Kimdir?

-

Bir süredir Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı görevini yürüten, Profesör Ahmet Haluk Dursun bugün Van'dan Erciş'e hareket ettiği sırada bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Peki tanımayanlar için, Haluk Dursun kimdi?

1957'de Kocaeli-Hereke'de doğdu, Galatasaray Lisesi ve ardından İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünde eğitim aldı.

Çalışmalarını Yakınçağ Tarihi üzerine yoğunlaştırmıştı. Fakat o teoriden çok fiil adamıydı. İstanbul'u bizzat boğazda gezdirdiği konuklarına göstererek anlatırdı. Tarihi yapıların, mekanların bizzat bulunduğu yere giderek araştırmalarını sürdürür, insanlara da bu şekilde aktarmayı seçerdi. Bunun yanı sıra İstanbul'da Yaşama Sanatı adıyla yazdığı eserinde, şehrin hem dününü hem de bugününü semt semt ele almıştı.

Marmara Üniversitesi'nde uzun yıllar tarih bölümünde dersler verdi. Buradaki yılları, birçok öğrenci yetiştirmesine vesile oldu.

Yetiştirdiği öğrencilerden bazıları profesör dahi olmuş, önemli mevki ve makamlara gelmişlerdir. Haluk Dursun öğrencileri arasında fevkalade sevilen ve saygı duyulan bir isimdi. Adı geçtiğinde daima saygıyla ve hürmetle karşılanır, hakkında olumsuz bir eleştiri getirilse dahi kötü bir söz ve ithamla anılmazdı.

Ayasofya Müzesi Başkanlığı, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü gibi İstanbul'un kültürel çerçevesini çizen önemli makamlarda görev yaptı.

Haluk Dursun'un ümidi gençlikteydi. Gerek Ayasofya gerek Topkapı Sarayı'nda her zaman gençleri ağırlar, gruplar halinde lise öğrencilerini gezdirir ve her köşeyi detaylarıyla bizzat göstererek, tecrübe ederek gençlere anlatırdı. Ayrıca halka açık seminerlerin düzenlenmesini de sağlamıştı.

Bir süredir Kültür Bakanlığı'nda göreve başladıktan sonra artık Türkiye'nin dört bir yanındaki kültürel ve tarihi bölgeleri gezmeye başlamıştı.

Kültürel ve tarihi mirası ilgilendiren en ufak yere gidiyor, yurdun dört bir yanındaki temaslarını, projelerini, sempozyum ve seminerleri facebook sayfasından takipçileriyle paylaşıyordu. 

O hiçbir zaman siyasete bulaşmadı, aşırılıklardan hep kaçtı. Son zamanlarda, Türkiye'nin en başarılı liselerinden seçilmiş gençlerle kültürel etkinliklerin düzenlenmesine çalışıyordu. Bu çerçevede birkaç önemli panel ve seminer yapılmıştı. 

Ahmet Haluk Dursun her manada kendisini İstanbul tarihine, milli kültüre ve bunların gelecek nesillere öğretilmesine adamıştı. Daha yapacak çok projesi varken amansız bir kaza sonucu yaşama veda etti. Ruhuna rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir