Görüş Bildir
Haberler
Atatürk Havalimanı'nda Ebola Şüphesi

Atatürk Havalimanı'nda Ebola Şüphesi

adem kara
12.08.2014 - 12:44 Son Güncelleme: 12.08.2014 - 16:40
İçeriğin Devamı Aşağıda

Nijerya’dan İstanbul’a gelen Afrikalı bir kadın, Atatürk Havalimanı’nda yüksek ateş ve kusma belirtileri üzerine ebola virüsü taşıyabileceği şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada şu an için Ebola virüsünün bulunduğunu söylemenin mümkün olmadığı belirtildi.

Nijerya Lagos’tan sabah saatlerinde İstanbul’a inen Türk Hava Yolları (THY) uçağında bulunan Afrikalı kadın bir yolcu, Atatürk Havalimanı’ndan yüksek ateş ve kusma belirtileriyle hastaneye kaldırıldı.

Kadın çocuğuyla birlikte ebola virüsü taşıyabileceği şüphesiyle ambulansla hastaneye götürüldü.

Afrika’da yaygınlık gösteren ebola virüsü, ishal, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateş gibi belirtiler gösteriyor. Bulaşıcı olan virüsün kontrol altına alınmaması halinde salgına dönüşme riski yüksek.

Bakanlıktan açıklama

Sağlık Bakanlığı’nca, İstanbul’da Ebola şüphesiyle gözlem altına alınan hastayla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Nijerya’nın Lagos şehrinden İspanya’nın Barselona şehrine giden İstanbul aktarmalı THY uçağının, Atatürk Havalimanına bugün sabah saatlerinde iniş yaptığı, uçağın yolcuları arasındaki Nijerya uyruklu 34 yaşındaki bir kadında “yüksek ateş ve kusma” şikayeti olması üzerine, Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Atatürk Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi ile temasa geçilerek söz konusu hastanın uçaktan indirilmeden tedbir amaçlı gözlem altına alınmasının sağlandığı belirtildi.

Hasta ve beraberinde seyahat eden 4 yaşındaki çocuğunun ilk muayenesinin uçakta yapıldığı, daha sonra 112 Acil Ambulansı ile İstanbul’daki bir hastanede gözlem altına alındığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Hastanın uzmanlar tarafından muayene ve tetkikleri devam etmekte olup, sağlık durumuyla ilgili ayrıntılı açıklama durumu takiben yapılacaktır. Söz konusu hastada şu an için Ebola virüsünün bulunduğunu söylemek mümkün olmamakla birlikte, geldiği ülkenin Nijerya olması sebebiyle Sağlık Bakanlığı olarak en küçük bulguyu dahi dikkatle değerlendirmeye almaktayız.”

İMC

Kaynak: http://www.imctv.com.tr/2014/08/12/is...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın