Görüş Bildir
Haberler
İspanyol Futbolu Havuz Sistemine Geçiyor

İspanyol Futbolu Havuz Sistemine Geçiyor

Enver K.
01.05.2015 - 16:27
İçeriğin Devamı Aşağıda

İspanyol futbolunda son 1 yıldır devam eden maç yayın haklarıyla ilgili sorun, Bakanlar Kurulu'nun dün yaptığı toplantıda kabul edilen kanun hükmündeki kararname ile çözüldü.

İspanyol futbolunda yaklaşık 20 yıldır süre gelen maç canlı yayın hakları ile ilgili krizlerin havuz sistemine geçilerek önlenmesi öngörülüyor. Mevcut sistemle La Liga'daki 4 büyük kulüp (Real Madrid, Barcelona, Valencia ve Atletico Madrid) maç canlı yayın haklarının toplam gelirinin yüzde 45'ine sahip olurken, yeni sistem ile kulüpler arasındaki dengesizliğin biraz daha kapatılacağı belirtiliyor.

Real Madrid ve Barcelona, 140'ar milyon avro ile Avrupa'da maç canlı yayın haklarından en fazla geliri elde eden kulüpler olarak biliniyor. Maç canlı yayın hakları gelirleriyle ilgili Avrupa liglerindeki genel duruma bakıldığında ise toplam gelirin İspanya'da (La Liga) 755 milyon avro iken İngiltere'de (Premier Lig) 1 milyar 875 milyon 200 bin avro, İtalya'da (Serie A) 846 milyon 100 bin avro olduğu görülüyor.

İspanya Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Jose İgnacio Wert, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada, kabul edilen havuz sistemiyle birlikte özellikle uluslararası sözleşmelerin sayesinde La Liga'daki toplam gelirin kısa vadede 1,5 milyon avroya kadar yükselmesini beklediklerini söyledi.

İspanya'daki 1. ve 2. lig kulüplerinin üyesi olduğu Profesyonel Futbol Ligi (LFP) ise maç canlı yayın haklarından elde edilecek gelirin 1 milyar ila 1 milyar 100 bin avro arasında olacağını savundu. 2016-2017 sezonundan itibaren yürürlüğe girmesi öngörülen havuz sistemi ile maç canlı yayın haklarından elde edilecek toplam gelirin yüzde 92'sinin profesyonel futbol kulüplerine dağıtılması ve bunun yüzde 90'ının La Liga, yüzde 10'unun da 2. lig kulüpleri arasında bölüştürülmesi amaçlanıyor. Kalan yüzde 8'lik gelir ise küme düşen kulüpler, İspanya Futbol Federasyonu, LFP, kadın ligi ve amatör ligler arasında paylaştırılacak.

Öte yandan Bakan Wert, mevcut durumda İspanyol futbol kulüplerinin Maliye'ye olan toplam borçlarının yaklaşık 600 milyon avro olduğunu açıklarken, yeni sistem ile bu borcun da ödenmesinin garanti edileceğini söyledi. İspanyol hükümeti, La Liga'daki maç canlı yayın hakları ile ilgili soruna bu zamana kadar 'özel bir ekonomik aktivite, yasa ile düzenlenmemeli' gerekçesiyle müdahale etmemişti.

İspanyol futbol kulüpleri maç canlı yayın hakları ile ilgili sözleşmeleri şimdiye kadar tek tek kendi başlarına yaptığı müzakereler sonunda elde ederken, kulüplerin sezonluk gelirleri şu şekilde sıralanıyor:

Real Madrid ve Barcelona 140 milyon avro, Valencia 48 milyon avro, Atletico Madrid 42 milyon avro, Sevilla, Athletic Bilbao ve Villarreal 32 milyon avro, Real Betis (2. ligde) 30 milyon avro, Espanyol 28 milyon avro, Real Sociedad, Malaga ve Getafe 25 milyon avro, Celta, Levante ve Osasuna (2. ligde) 22 milyon avro, Elche, Rayo, Almeria ve Valladolid (2. ligde) 18 milyon avro.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın