Görüş Bildir
Haberler
İspanya'da 3 Türk Boğularak Can Verdi

İspanya'da 3 Türk Boğularak Can Verdi

FreiGeist
14.04.2015 - 08:45
İçeriğin Devamı Aşağıda

İspanya'nın güneyindeki Marbella kentine 2 haftalık bir program için gelen engelli Türk öğrenci grubundan 3 kişi denizde boğularak hayatını kaybetti.

Türkiye'den gelen sağır ve dilsiz 10 kişilik engelli öğrenci grubu ile başlarındaki 2 ögretmenin Marbella'da deniz keyfi faciayla sonuçlandı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, şehir merkezine yakın 'La Venus' plajında denize giren gruptan 18 ve 19 yaşlarındaki 2 sağır genç ile 30 yaşında olduğu belirtilen bir öğretmen boğularak can verdi.

Aynı yerde akıntıya kapılan 18 yaşındaki bir genç de sahilde güneşlenenler tarafından ağır yaralı olarak kurtarıldı. Yaralı gencin hastaneye kaldırıldığı ve tedavisinin yoğun bakımda sürdüğü bildirildi.

Olayla ilgili konuşan 112 Acil Yardım Servisi çalışanları denizin çok dalgalı olduğunu ve trajik olayın yaşandığı sırada bölgede ne can kurtaran ne de sahil güvenlik yetkilisinin bulunduğu bilgisini verdi. 

Öte yandan Türk grubun, Marbella'daki 'Aspandem' zihinsel engelliler derneğinin işbirliğiyle düzenlenen aktivitelere katılmak için geçtiğimiz hafta İspanya'ya geldiği ve programları gereği bu hafta sonu dönmelerinin öngörüldüğü belirtildi. 

İspanyol polisi ve savcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken, cesetlere otopsi yapıldıktan sonra Türkiye'ye gönderilmeleri işlemlerinin gerçekleştirileceği öğrenildi.

Olayın hemen ardından harekete geçen Türkiye'nin Madrid Büyükelçiliği'nin İspanyol yetkililer ve Marbella'daki mağdur Türk grupla görüşme içinde olduğu ve yarın sabah bir diplomatın bölgeye gönderileceği kaydedildi.

AB Bakanı Bozkır taziyede bulundu

Bu arada, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'da İspanya'da boğulan 3 Türk için, 'Eğitim için bulundukları İspanya'da denizde boğulan öğretmenimize ve iki öğrencimize Allah'tan rahmet ve ailelerine başsağlığı diliyorum' ifadesini kullandı.

Bozkır, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İspanya'nın güneyindeki Marbella kentine 2 haftalık bir aktivite için giden engelli Türk öğrenci grubundan 3 kişinin denizde boğularak hayatını kaybetmesine ilişkin, 'Eğitim için bulundukları İspanya'da denizde boğulan öğretmenimize ve iki öğrencimize Allah'tan rahmet ve ailelerine başsağlığı diliyorum' değerlendirmesinde bulundu.

3 günlük yas ilan edildi

3 günlük yas ilan edildi

Öte yandan, İspanya'nın Marbella Belediyesi, 3 Türk vatandaşının denizde boğulmasından dolayı kentte 3 günlük yas ilan edildiğini açıkladı.

Marbella Belediyesi'nin Vatandaş Güvenliği üyesi Felix Romero, 'Belediye Başkanımız Angeles Munoz, belediyemiz ve kentimiz, yaşanan olaydan dolayı büyük bir üzüntü duyuyor. Çok üzücü bir kaza oldu ve polisin hemen müdahalesiyle 1 can kurtarılabildi' dedi.

Marbella Belediye Başkanı Munoz da sosyal paylaşım sitelerinden gönderdiği mesajda, 'Başsağlığımız ve desteğimiz ailelere ve arkadaşlarına' diye yazdı.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0