Görüş Bildir
Haberler
IŞİD, Türkiye Sınırındaki Köyleri Ele Geçirdi

IŞİD, Türkiye Sınırındaki Köyleri Ele Geçirdi

ATKN
27.08.2015 - 13:49 Son Güncelleme: 27.08.2015 - 16:05

IŞİD'in Suriye'de Halep'in kuzeyinde bulunan ve ikisi Türkiye sınırında yer alan toplam beş köyü ele geçirdiği, ayrıca stratejik Mare kasabasına yüklendiği belirtiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Çatışmaların sürdüğü Mare kasabası da, ele geçirilen köyler de, Türkiye ile ABD'nin müzakere ettiği ve 'Güvenli Bölge' ya da 'IŞİD'den arındırılmış bölge' olarak tanımlanan alanın içerisinde kalıyor.

Fransız haber ajansı AFP, IŞİD'in aldığı iki köyün daha önce Nusra Cephesi tarafından kontrol edildiğini hatırlatıyor ve 'Güvenli Bölge' planlarının açıklanması ardından Nusra'nın bu köyleri boşalttığını belirtiyor.

'Ağır silahlarla saldırıyorlar'

BBC Türkçe'ye bilgi veren Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Şam Cephesi komutanı Zekeriya Karslı, IŞİD'in Mare kasabasını almak için günlerdir saldırdığını belirterek, 'Büyük güçler ve ağır silahlarla Mare kasabasına saldırıyorlar. Kasaba etrafında şiddetli çatışmalar yaşanıyor' dedi.

Karslı, kasabada Şam Cephesi'nin yanı sıra ÖSO'ya bağlı başka grupların da bulunduğunu ifade ederek 'IŞİD bu sabah saatlerinde kasabada muhalif savaşçılara bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenledi. Saldırı sonucu 15 savaşçımız öldü, çok kişi de yaralandı. IŞİD'den de 45 kişi öldü' dedi.

İngiltere'de yayınlanan Times gazetesi, 'Güvenli Bölge' kavramı ortaya atıldıktan sonra Şam Cephesi'nin Türkiye'den silah yardımı almaya başladığını yazmıştı.

Mare, Suriye'nin kuzeyindeki stratejik kasabalardan biri olarak tanımlanıyor; Beşar Esad karşıtlarının Türkiye üzerinden kurdukları ikmal hattının bir parçası olduğuna dikkat çekiliyor.

Azez'e bağlı 40 bin nüfuslu Mare kasabasında Araplar ve Türkmenler yaşıyor.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD'le çatışmalarda 'onlarca muhalifin öldürüldüğünü' belirtirken, Mare kasabasında IŞİD tarafından bomba yüklü araçlarla saldırılar düzenlendiğini de aktardı.

IŞİD'in ilerleyişi, ABD ve Türkiye'den ortak operasyonların yakında başlayacağı yönünde yapılan açıklamaların üzerine geldi.

Geçen hafta Cuma günü Reuters haber ajansına röportaj veren Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Çok yakında kapsamlı operasyonlara başlayacağız'demişti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un sözcüsü Peter Cook da dün teknik detayların tamamlandığını ifade etmiş ve 'Türkiye'nin koalisyon uçaklarıyla birlikte hareket edecek olması ileriye yönelik önemli bir adım' demişti.

BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam