Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Irak'ta Ocak Ayında 1375 Ölü

 > 
6PAYLAŞIM

Birleşmiş Milletler, Irak'ta Ocak ayında yaşanan çatışmalar ve şiddet olayları sebebiyle 1375 kişinin öldüğünü duyurdu. Ölenlerin yarısından fazlası ise sivil.

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu'nun açıkmalasına göre, Ocak ayında yaşanan şiddet olaylarında 790 sivil de hayatını kaybetti.

Ülkedeki çatışmalarda ve diğer şiddet olaylarda ise IŞİD'le savaşan Irak ordusundan 585 kişi öldü.

BM'nin açıklamasına göre ayrıca aynı dönem içerisindeki olaylarda 2 bin 240 kişi de yaralandı. Yaralananlar arasında 771 Irak askerinin yanı sıra 1469 sivil bulunuyor.

En fazla sivil kaybın yaşandığı kent Bağdat oldu. Bağdat'ta 256 sivil öldü, 758 sivil yaralandı.

2014 en kanlı yıl olmuştu

Irak'ta hükümetin açıkladığı rakamlara göre, 2014 yılındaki şiddet olaylarında 15 binden fazla insan hayatını kaybetti. 2014, son yedi yılda en fazla sayıda kişinin öldüğü yıl oldu.

15 binden fazla kişinin çatışmalar, intihar saldırıları ve diğer şiddet olayları sonucu hayatını kaybettiği ülkede ayrıca 22 binden fazla insan da yaralandı.

2014'ün ilk yarısında büyük oranda intihar saldırılarının yaşandığı Irak'ta Haziran ayında ise Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgüt ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'u ele geçirdi ve daha sonra güneye doğru ilerleyişini sürdürerek, geniş toprakları kontrol etmeye başladı.

IŞİD'in ilerleyişinin ardından ülkede hemen her gün çatışmalar yaşanıyor. Kuzeyde peşmerge güçleri IŞİD'e karşı savaşırken güneydeki Anbar eyaleti ve Samarra'nın kuzeyinde de Irak ordusunun IŞİD'le mücadelesi sürüyor.

Güvenlik sorunu ekonomiyi vuruyor

ABD liderliğindeki koalisyon güçleri 8 Ağustos'tan bu yana havadan IŞİD hedeflerini bombalayarak Irak ordusu ve peşmergeye destek sağlıyor.

Çatışmaların yaşandığı bölgelerde milyonlarca kişi evinden olurken birçok kişi de komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Çatışmaların sürdüğü Irak'ta 2014’ü büyük bir kaos ve istikrarsızlık içinde tamamlarken ülkedeki ekonomi de iki büyük sıkıntıyla boğuşmaya çalışıyor.

Bunlardan biri Musul’u ve devamında Irak’ın geniş kesimlerini kontrol altına alan IŞİD’e karşı mücadelenin büyük maliyeti, diğeri ise petrol fiyatlarında yılın ikinci yarısında gerçekleşen dramatik düşüş. Elde ettiği gelirleri büyük oranda petrol ihracatına dayanan Irak'ta hükümetin önceliğinin ülkede güvenliğin ve istikrarın sağlanması için IŞİD'le mücadele olması bekleniyor.

Al Jazeera Turk, Reuters

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir