Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

IPSOS Araştırması: Yeniden Seçim Ülke İçin İyi Oldu

 > 
16PAYLAŞIM

Araştırma şirketi IPSOS, CNN Türk için özel olarak bir seçim sonrası araştırması hazırladı. Seçimin ardından yapılan araştırma, Seçmenlerin 1 Kasım seçimlerindeki oy tercihlerinde ne etkili oldu? Parti tercihindeki değişikliklerin sebebi ne? Ankara'daki katliam oy tercihini etkiledi mi? Oyları emanet mi yoksa asıl oyu mu? Yeni anayasa, başkanlık sistemi ve seçim barajı hakkında ne düşünüyor? Çözüm süreci yeniden başlamalı mı? En başarılı lider kim? sorularının yanıtlarını veriyor.

2-3 Kasım'da bilgisayar destekli telefon görüşmesi veri toplama tekniği ile yapılan araştırma 81 ilde 18 yaş üstü seçmenle 1614 görüşme gerçekleştirildi. Şirkete göre araştırmadaki hata payı ise yüzde 2.4.

AKP oyunun yüzde 9’u MHP, yüzde 3’ü CHP’den

Araştırmaya göre AKP, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 49’u da aşan oylarının yüzde 72’sini kendi tabanından, yüzde 9’unu 7 Haziran’dan oyunu MHP’ye verenlerden, yüzde 3’ünü CHP’ye verenlerden, yüzde 2’sini de HDP’ye verenlerden aldı. AKP’nin 7 Haziran’da oy kullanmayanlardan aldığı oyun oranı ise yüzde 12.

‘İlk gündem maddesi terör olmalı’

Araştırmaya katılanlar, yeniden seçime gitmenin ülke için iyi olduğunu, yeni kurulacak hükümetin ilk gündem maddesinin ‘terör’ olması gerektiğini, ülkenin daha iyiye gideceğini ve anayasanın değişmesi gerektiğini söylerken, parlamenter sistem için, ‘Devam etmeli’ dedi.

Araştırmadan çıkan bazı sonuçlar şöyle:

Oy verdiğiniz partiye aidiyetiniz nedir?

Oyunuz emanet oy mu asıl oyunuz mu?

7 Haziran seçimlerinde verdiğiniz oyu değiştirdiniz mi?

‘Ankara katliamı’ oy tercihinizi etkiledi mi?

Terör ve çatışmaların oy tercihine etkisi

Seçim dönemi adil geçti mi?

Seçim güvenilir miydi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tutumu

Genel başkanlar değişmeli mi?

Seçim sonucunu görünce oyunuzu değiştirir miydiniz?

Yeniden seçime gitmek iyi oldu mu?

Ülkenin durumu nasıl olacak?

Yeni kurulacak hükümetin ilk gündem maddesi ne olmalı?

Anayasa değişmeli mi?

Başkanlık gündemde mi?

Başkanlık mı parlamenter sistem mi?

Seçim barajı kalkmalı mı?

Çözüm süreci başlamalı mı?

CNN Türk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir