Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnternet Aleminin Arka Planındaki Fikirleri ve Gizli Kalan Şeyleri Anlatan 10 Belgesel

220PAYLAŞIM

Günümüzün büyük bir bölümünü İnternet'te geçiriyoruz. Haber okumak, dizi izlemek, film izlemek gibi birçok aktiviteyi İnternet'ten yapmak mümkün. Ayrıca merak ettiğimiz bir konu hakkında rahatlıkla araştırma yapabiliyoruz. 

Peki, İnternet aleminin arka planındaki fikirleri, gizli kalanları öğrenmek ister misiniz? İşte bunları öğrenebileceğiniz birbirinden güzel 10 belgesel!

1. Reddit'in kurulmasından intihara giden bir yaşam dilimi... The Internet's Own'u mutlaka izlenecekler listesine eklemelisiniz.

Aaron Swartz küçük yaştan itibaren programcılık ve İnternet ile ilgilidir. Fakat bu alandaki en büyük başarısı 18 yaşında kurduğu Reddit'tir. Swartz, İnternet'in daha verimli kullanılmasını ve bilgilerin paylaşılmasını isteyen aktivistler arasındaydı. Programcılık ve İnternet alanında çok başarılı olan Swartz'ın hayatı pek istediği gibi gitmedi. Belgeselde Aaron Swartz'ın Reddit'i kurmasından intihara kadar olan süreci anlatıyor.

2. Anonymous hakkında her şey bu belgeselde! We Are Legion: The Story of The Hacktivist

Anonymous ismini sürekli duyuyoruz. Grubun yaptığı siber saldırılar teknoloji dünyasında sürekli manşetleri süslüyor. Peki, bu grubun asıl amacı nedir? Arkasında yatan fikirler nelerdir? Bu sorular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka We Are Legion: The Story of The Hacktivist belgeselini izlemenizi öneririz.

3. Büyük torrent arşivine sahip olan The Prite Bay'in bütün çıplaklığıyla kendini anlattığı belgesel: TPB AFK: The Prite Bay Away From Keyword

Büyük torrent arşivlerine sahip olan The Prite Bay'in kurucularına açılan davaları ele alan TPB AFK, arka planda kalan fikirleri anlatıyor diyebiliriz. Belgeselde yasa dışı para kazanıyormuş gibi gösterilen The Prite Bay'in kurucuları hem mahkeme süreçlerini hem de kendilerini anlatıyorlar.

4. İnternet'te tanıştığınız kişilerin nasıl birisi olduklarının cevaplarını arayan belgesel: Catfish

Sosyal medya üzerinde birçok kişiyle tanışıyoruz. Hatta bu kişilerle arkadaş olup bazen buluşabiliyoruz da. Peki bu arkadaşlıklar ne kadar gerçek? Bu tanıdığımız kişiler gerçekten tanıdığımız gibi mi? İşte bunlar gibi birçok sorunun cevabını Catfish belgeseli de arıyor. Catfish için sosyal medya arkadaşlıklarını ele alan en iyi belgesellerden diyebiliriz.

5. Gizlilik çok önemli değil mi? Citizenfour belgeselinde Edward Snowden bütün Amerika'yı nasıl izlediğini anlatıyor.

Gizlilik, bilişim dünyasının en çok tartışılan konularından biridir. Son birkaç yıldır sürekli gizlilik konusunda araştırmalar yapıyoruz. Peki, durumun ne kadar ciddi olduğunu öğrenmek ister misiniz? Bütün Amerika'yı izleyen Edward Snowden, NSA'ın teröristleri takip etmek diye başlayan projesiyle bütün Amerikayı nasıl izlediğini anlatıyor.

6. "Bitcoin de ne?" sorusunun ve Bitcoin ile ilgili birçok sorunun cevabı: The Rise and Rise of Bitcoin belgeselinde.

Son zamanlarda çok duyduğumuz ve genellikle Deep Wep ile anılan ve hiçbir ülkeye bağlı olmayan Bitcoin ile ilgili bütün merak ettiklerinizi The Rise and Rise of Bitcoin belgeselinde bulabilirsiniz.

7. Son zamanların en çok konuşulan konusu Deep Web hakkında bilgi sahibi değilseniz korkmanıza gerek yok. Deep Web belgeseli var.

Uyuşturucu satışı serbest olsa dünya daha barışçıl bir yer olabilir miydi? Deep Web sadece katillerin, hackerların, uyuşturucu bağımlılarının takıldığı boş bir balon mu yoksa arkasında ciddi bir özgürlük fikri mi var? Deep Web kesinlikle izlenmesi gereken belgeseller arasında yer alıyor.

8. Second Life oyununu daha önce oynayan var mı? Life 2.0 belgeselinde oyun detaylı olarak işlenmiş.

Rol yapma oyunlarına az çok aşinayızdır. Bu tarz oyunlarda kendinize bir avatar oluşturup, gerçek hayatta yapmak istediklerinizi yapabilir, söylemek istediklerinizi söyleyebilirsiniz. Second Life isimli çevrimiçi oyun bunun en iyi örneklerinden biri. 2003 yılında piyasaya çıkan Second Life ile milyonlarca oyuncu sanal dünyada kendi benliğini ortaya koydu. Life 2.0, Second Life’ın oyuncularının ve rol yapma oyunlarının iyi ve kötü yanlarına değiniyor.

9. Girişimci bir ruha sahip olanlar! Hemen Startup.com'u izlemelisiniz!

GovWorks.com’ın hikayesini anlatan belgesel, girişimcilere ışık tutuyor diyebiliriz. GovWorks.com her ne kadar kendini kurtaramamış olsa da arkasında büyük bir deneyim ve bilgi birikimi bıraktı. Belgesel, İnternet girişimcisi olmak isteyenler için altın değerinde diyebiliriz.

10. Bir WikiLeaks hikayesi! We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

WikiLeaks, adını 2010 yılında yaptığı devasa sızıntılar ile duyurmuştu. Julian Assange’ın ve WikiLeaks’in hikayesini derin bir şekilde anlatan We Steal Secret, kesinlikle izlenmesi gereken yapımlardan biri. Devlet sırlarının yayınlanması, Julian Assange’ın sızdırmaların ardından duruşu ve daha birçok önemli olay belgeselde işleniyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
minimalist-hanim

Peki bunları benim gibi ıngilizce bilmeyen insanlar için altyazili şekilde bulabilcekmiyiz

fcrfcr

#6 , #8 ve #9 hariç hepsinin altyazısı var

minimalist-hanim

Teşekkürler :) izliyorum o zaman

Görüş Bildir