Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanların Kafası Kesildikten Sonra Yaşaması ya da Ölen Bir İnsanın Bilincinin Açık Kalması Gerçekten Mümkün mü?

382PAYLAŞIM

İnsan kafası vücuttan ayrıldıktan sonra gerçekten ne kadar süre bilinçli kalabilir?

Bu konu hakkındaki bilgileri ScienceAlert dan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/how-long-do...

Jean-Paul Marat’ın katili Charlotte Corday 1793 yılında giyotinle idam edildiğinde söylentilere göre Francois le Gros isimli bir adam onun kafasını havaya kaldırıp suratına tokat atmıştır.

İzleyiciler Corday’in yüzünün kızgın bir ifade aldığını ve yanaklarının kızardığını iddia etmişler. Tarihte de bilincin açık olduğunu gösteren kesilen kafalar hakkında başka raporlar da bulunmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, Anne Boleyn kafası kesildikten sonra konuşmaya çalışmıştır. Ancak bu hikayeler sahte mi yoksa bir kafanın vücuttan ayrıldıktan sonra bilinçli kalabileceğine dair bilimsel kanıt gerçekten mevcut mu?

Son yıllarda dünyanın ilk potansiyel kafa nakli olarak anılan alana oldukça fazla bir ilgi oluşmuştur.

Eğer bu nakil gelişme gösterirse - ki bu oldukça ihtimaller dışında - bilimin çifte standartlarını zorlayacaktır. Bunlardan en aşikarı ise kafanın vücuttan ayrıldıktan sonra hayatta kalabilme süresi ve beynin kurtulup kurtulamadığıdır.

Beyin ve gereksinimlerini sağladığı bünye fonksiyonlarını yerine getirmek için oksijene ihtiyaç duymaktadır (vücutta kullanılan oksijenin %20’sini beyin tek başına kullanmaktadır).

Boyundaki kan damarları kesilir kesilmez oksijen tedariki durdurulmuş olur. Kanda ve dokularda kalan oksijen ölümcül bir kesikten sonra kesinlikle kullanılır ancak bu çok uzun sürmez.

Kafaya bağlı olan dokularda ya da anatomik yapıda bir hareket hali mümkündür. Gözlerin ya da ağzın hareket etmesini sağlayan kaslar buna örnek olarak verilebilir, çünkü sinirler hala bu kaslara bağlıdır. Bu durum Çin’deki bir şefin, zehirli bir yılanın kafası kesildikten 20 dakika sonra onu ısırması sonucu ölmesi gibi hayvanların kafalarının daha uzun süre dayandığını göstermektedir.

Çok yakınlarda bu araştırma alanındaki anlayış yönünü ölüm acısı çeken ya da ölüme yakın tecrübeler yaşamış insanların bu tür olaylar yaşarken neleri fark ettiğine çevirmiştir.

Kalp krizi geçiren veya kalbi duran insanlar bu olayların başlarına nasıl geldiğini ve yeniden canlanırken odadaki diğer insanlar ne yaşadıklarını tarif etmişlerdir. Kalpleri belki de atmıyorken ve bilinçli olduklarına dair hiçbir işaret göstermemelerine rağmen aslında beyinleri kesinlikle etraflarında yaşananların farkında olduklarını göstermektedir.

Diğer araştırmalar beyindeki aktivitenin kalp durduktan 30 dakika sonra gerçekleştiğini ileri sürmektedir. Delta beyin dalgaları olarak adlandırılan dalgalar uyurken ve dinlenme esnasında sıklıkla görülmektedir.

Son zamanlardaki araştırmalar kalp atışları durduktan sonra bile beyindeki aktivitelerin devam ettiğini göstermiştir.

Beyin dakikalar içinde yayılan son bir dalgayla kalp atışı bittikten sonra faaliyetini “depolarizasyonun yayılması” diye anılan terimle tamamlamaktadır.

Çalışmalarda insanlarda rastlanan bu eylem bir elektroenselogram (beyindeki elektro faaliyeti ölçen bir alet) ile saptanacak kadar büyüktür.

Diğer organizmalarda yapılan çalışmalar ölümden sonra 48-96 saat bile gen ekspresyonu ve aktivitesinin hala yaşamakta ve bazı vakalarda sayıca artmakta olduğunu ileri sürmüştür.Beyinde ölümden sonraki aktivitenin nasıl ortaya çıktığını ve bunun fonksiyonla, bilinçle ve bilinçaltı ile nasıl bağlantılı olduğunu tam olarak anlamak için daha fazla araştırma ve bilgi gerekmektedir.

Dekapitasyondan hayatta kalan en ünlü vaka muhtemelen Mike’ınkidir. Mike kafası kesildikten sonra 18 ay boyunca hayatta kalmıştır.

Ne dersiniz? Tahminen öldürücü bir kesik, temel fonksiyonların canlı kalmasını sağlayan merkez sinir sisteminin bazı kısımlarını ayrı tutarak beyin sapı boyunca bir açı kesmeyi başarabildiği görünmektedir.  Kanın tam zamanında ve yerinde pıhtılaşması ise onun kan kaybından ölmesini önlemiştir.

Mike’ın tavuk olduğunu söylemiş miydin? O belki de “kafası kopmuş tavuk gibi koşma”nın en uzun yaşayan örneği. Ne yazık ki insanlar için bu hiçbir zaman mümkün olmayacak.

En temel fonksiyonları yerine getiren beynin en küçük parçaları bile kafatasında yer almaktadır. Her ne kadar insanlar Anne Boleyn’in kafası kesildikten sonra konuşmaya çalışmasına inanmak isteseler de, bu hikaye büyük ihtimalle gerçek değildir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dremor

bilim hastalıklara çare bulacağına saçma sapan şeyleri araştırmayı ne zaman bırakacak alzemir kanser v.b. hastalıklar varken kafan kesilince beyin sağ kalır mı aman ne önemli bunu araştıranlar kanıtlamış beyinsiz iş yaparak

blue-blue

Abi ben onu bunu bilmem. Ördeğim vardı tirit yapacaktık. Kafasını kestik ördek kafası kopuk bir şekilde kaçmaya başladı. Yerdeki kafası da vrak vrak rak diye bağırdı iki saat. Olabilir böyle şeyler.

feyk

bundan bir kac hafta once nature dergisinde yayinlanan bir arastirmada beynin oksijensiz hayatta kalma suresinin sanilandan cok daha uzun oldugu tespit edildi. olumden 4 saat sonra damarlarina oksijen ve besin tasiyan sivilar pompalanan domuz beyninde neronlarin yeniden aktif calisir hale geldigi goruldu. etik nedenlerden oturu siviya sinir haberlesmesini engelliyen ilaclar kondugu icin beyin elektrik sinyalleri gonderip tam calisir hale gecmedi ama hucrelerin hayatta olduklari, uyarildiklarinda elektrik sinyali gonderdikleri gozlemlendi. yani beyin oksijensizlige eskiden sandigimizdan cok daha dayanikli. bu arastirmayla beyin olumunun, gercek olumun ne zaman yasandigi konusunda ciddi tartismalar baslamis durumda. kaynak: nature.*om/articles/s41586-019-1099-1

feyk

tabi bu kafa kesildikden sonra bilincin devam ettigi anlamina gelmez, keza kan basincinda en ufak dusme oldugunda, sah damara en ufak baski uygulandiginda insanin gozu karariyor, bayilip bilincini gecici kaybedebiliyor. muhtemelen kafa kesildigi anda sifirlanan kan basinci ile bilinc tamamen kapaniyordur.

monser

Bütün organların görevi beyne kan ve oksijen sağlamak.Benim tezime göre eğerki bir gün yapay kan yapabilirsek bunu bir kafaya devamlı pompalarsak o kişi ölmeyecek hayatta kalacaktır.Sonuçta beyin ölmedikten sonra ölmüş sayılmıyoruz.

Görüş Bildir